Magic Box – Věra Martinová – Foukneme do svící (CD)

V pátek 20. září 2013 podává společnost Magic Box další důkaz faktu, že do svého sortimentu zařazuje stále více mimofilmových titulů, za 99,- Kč se do trafik vypraví jako katalogová novinka CD Věra Martinová – Foukneme do svící.

S vánočním překvapením v pravém slova smyslu přichází na konci roku 2011 Věra Martinová. Její nové album představuje zatím nejoriginálnější výběr písní, které kdy česká vánoční deska obsahovala. Zpěvaččin široký mix sahá od barokní klasiky Adama Michny z Otradovic a lidových vánočních písní z celého světa přes známé vánoční evergreeny až k soudobým písním českých písničkářů. Je známo, že k vánočním svátkům nutně patří česká píseň, a proto jsou i klasické vánoční hity až na jednu výjimku s českými texty.

 

Vedle klasické Purpury a Michnovy nádherné koledy Chtíc aby spal se na desce objevuje kultovní píseň Srdíčka od trampského písničkáře Vojty Kiďáka Tomáška, méně známá křehká píseň Ivana Hlase Na slámě leží nebo legendární anglická koleda z 1. světové války Co je toho příčinou, kterou u nás kdysi zpívala Hana Hegerová. Nového ducha vtiskla Věra Martinová také nádherné, ale v posledních letech zapomínané ruské romanci Modrý sarafán.

Deska má tu rozvernější, tu komorní atmosféru, tak jak už to k oběma protikladným tvářím Vánoc patří. Kouzlo řady písní těží z toho, že nádherný hlas Věry Martinové nejvíce vynikne, když ji doprovází jen akustická kytara.

 

Je úžasné, jak jednolitý celek dokázaly zdánlivě různorodé skladby vytvořit. Nepochybně je to i zásluhou nezaměnitelného pěveckého mistrovství Věry Martinové. Její nové album je svou nadčasovostí, kultivovanou vznešeností a zároveň přirozeným pěveckým projevem milníkem v historii českých vánočních desek a řada písní se nepochybně dostane do zlatého fondu české vánoční hudby. A určitě se stane příkladem toho, že i vánoční hudba se dá dělat nově a zároveň s hlubokým citem pro tradici.

Tracklist:

01. Modrý sarafán – 3:10

02. Chtíc aby spal – 2:07

03. Co je toho příčinou – 3:24

04. Já sním o vánocích – 2:35

05. Ten klaun ví víc – 2:18

06. Na slámě leží – 3:11

07. Čas spásy – 2:57

08. Krajinou tou bájnou – 4:11

09. Purpura – 3:31

10. Zvonky – 2:28

11. Vánoční ukolébavka – 4:15

12. Srdíčka – 2:47

13. Halleluyah Day – 3:03

Music from EMI