MF Dnes – Rok ďábla

Film Rok Ďábla ocení zejména fanoušci skupiny Čechomor a folkových písničkářů Jarka Nohavici a Karla Plíhala. Je to film pro lidi, kteří dokážou slyšet melodie. Vyjde v edici českých filmů v deníku MF dnes (o které jsme psali v předešlém článku) dne 5. března 2008 za cenu 49,- Kč.

Setkání s určitými lidmi může změnit náš život. Stejně tak setkání se zázrakem, s andělem nebo s alkoholem. Rok ďábla je film právě o takových setkáních.

Jan Holman, vyléčený alkoholik, přijíždí do Čech točit dokumentární film o alkoholické léčebně. Tam se setkává s Jaromírem Nohavicou a jeho „strážným andělem“, Karlem Plíhalem.

Karel Plíhal inscenuje na zkoušku svůj vlastní pohřeb. Smuteční průvod doprovází hudba kapely Čechomor. Jejich energie Plíhalovi učaruje. Později Čechomor doporučí jako doprovodnou kapelu Jaromíru Nohavicovi.

Karel Holas, houslista Čechomoru, pracuje jako nájemný hudebník k obveselení hostů ve výtazích luxusních hotelů. Během jedné své jízdy se setkává s Jazem Colemanem, ex-zpěvákem britské kapely Killing Joke a dirigentem Sydneyské opery. Jaz nabídne Čechomoru turné se symfonickým orchestrem.

Čechomor se ale nakonec rozhodne pro Nohavicu. Vyléčený Nohavica zaujme holandského dokumentaristu Holmana natolik, že opouští své původní plány a vydává se s nimi na turné. Členové skupiny i dokumentarista doufají, že odhalí tajemství tvorby legendárního písničkáře, místo toho se však musí sami vyrovnávat se zázraky, které je potkají.

Rok ďábla získal další hlavní cenu – Zlati Toranj (Zlatou vež) na 10. mezinárodním filmovém festivalu v Paliči v Republice Srbsko a Černá hora. Stejně jako minulý rok v Karlových Varech se umístil před německým filmem Nikde v Africe, kterému letos Americká filmová akademie udělila Oscara za nejlepší zahraniční film.

Žánr: Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2002

Kinopremiéra v ČR: 7. března 2002

Délka: 88 minut

Režie: Petr Zelenka

Pomocná režie: Markéta Ekrtová – Válková

Scénář: Petr Zelenka

Dramaturgie: Josef Souchop

Produkce: Milan Kuchynka, Darina Levová, Daria Špačková, Pavel Strnad

Kamera: Miro Gábor, Petr Zelenka

Druhá kamera: Martin Štěpánek

Hudba: Karel Holas, Petr Fiala

Střih: David Charap

Zvuk: Michal Holubec

Kostýmy: Jaroslava Pecharová

Architekt: Milan Býček

Společnosti: Negativ film productions, Česká televize 2002

Hrají: Jarek Nohavica, Karel Plíhal, Jan Prent, Karel Holas, František Černý, Radomír Pobořil, Michal Pavlík, Radek,  Jaz Coleman, Jitka Obzinová (TV moderátorka), Eliška Klimešová (primářka léčebny), David Fotter (lékař ), Petr Hloužek (číšník), Jan Foll (novinář), Vladimír Vlasák (novinář), Čestmír Kopecký (pacient v léčebně), Ondřej Míchal (muž na kole), Jiří Králík, David Černý, Saša Gedeon, Jan Hřebejk, Jan P. Muchow, Benjamin Tuček, Otto Zelenka, Bohumila Zelenková, Jan Tříska, Komorní orchestr Pražských symfoniků, Collegium českých filharmoniků, a další

Údaje o DVD

Zvuk: Dolby Digital 5.1EX:česky, Dolby Digital 2.0:česky

Titulky: česky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, polsky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: ?