Šíp – Balada pro banditu

Šíp nám umožní 11. března 2008 zavzpomínat na zlaté časy Divadla na provázku. Jako příbal vyjde za 40,- Kč zfilmovaná Balada pro banditu.

Román Ivana Olbrachta o proslulém loupežníkovi se v 70. letech dočkal i muzikálové verze, úspěšně uváděné brněnským Divadlem na provázku. Nikdo tehdy netušil, že texty napsal podle archivních dokumentů a novinových článků tehdy zakázaný Milan Uhde. Představení nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil.

Když se režisér Vladimír Sís ujal filmového zpracování, rozhodl se pro převzetí původního jevištní podoby, zasazené ovšem do rámce přírodního divadélka. Film osciluje mezi pohádkou, baladou a trampským muzikálem a kromě některých scénických postupů převzal i základní herecké obsazení.

Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o „chlapovi z Koločavy“. Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná… Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě…

Žánr: Historický / romantický / muzikál

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1978

Délka: 90 minut

Premiéra v kinech ČR: 1. června 1979

Režie: Vladimír Sís

Druhá režie: Vladimír Zelenka

Asistent režie: Zdeněk Pazdírek

Námět: Zdeněk Pospíšil (krycí jméno Milana Uhde) – divadelní hra

Scénář: Zdeněk Pospíšil (krycí jméno Milana Uhde), Vladimír Sís

Dramaturgie: Alexander Lukeš

Produkce: Jaromír Lukáš, Jaroslav Vágner, Milana Melcerová

Hudba: Miloš Štědroň, Vlastmil Hála, Milan Uhde

Choreografie: Jan Hartmann

Kamera: Viktor Růžička

Střih: Jaromír Janáček

Zvuk: František Strangmüller

Architekt: Josef Cíller, Přemysl Longa

Kostýmy: Jana Zbořilová

Hrají: Iva Bittová (Eržika), Miroslav Donutil (Nikola Šuhaj), Blanka Rudová (Morana), František Derfler (Eržičin otec), Martin Havelka (Eržičin bratr),  Bolek Polívka (Lasar Mageri),  Jiří Pecha (velitel četniků),  Pavel Zatloukal (Derbak), Vladimír Hauser (Danko), Pavel Nový (Kubeš), Gustav Opočenský (uvaděč), Evelyna Steimarová (Derbaková), Daniel Dítě (Uhrin), Alice Hášová (Moranina dcera), Michaela Dudová (Moranina dcera), Zelenáči, Petr Maláč (Nikolův bratr Jura Šuhaj), Franta Kocourek, Vysokoškolský umělecký soubor UK Praha, Břetislav Tetera (četník), Zdeněk Mucha, Rudy Kovanda (hrobník), Jaromír Tichý

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: anglicky

Obraz: 4:3 (údajně nevalné kvality)

Bonus: filmografie, fotogalerie, rozhovory (Donutil, Bittová, Polívka, Pecha)