Sport – 6. batalion

Středeční Sport nám 5. března 2008 představí za 39,- Kč film 6. batalion. Steven Spielberg ve svém válečném eposu poslal malou skupinu vojáků zachránit vojína Ryana. John Dahl poslal přes stovku Rangerů zachránit desítky amerických zajatců z japonských táborů. Jak dopadl Spielberg všichni víme, jak dopadl John Dahl, se budeme moci přesvědčit (dopředu naznačme, že nic moc).

Skutečný příběh elitního 6. praporu pod velením podplukovníka Henryho Mucciho, který podniká odvážnou záchrannou misi. Vojáci cestují 30 mil za nepřátelskou linii, aby osvobodili přes 500 amerických válečných zajatců z nechvalně proslulého japonského zajateckého tábora.

John Dahl je režisér, kterému se nikdy nepodařilo naplno vstoupit do první ligy, ale svoje řemeslo vždycky dobře ovládal. I když se z něj stal specialista na drsné temné filmy, které nezapřely inspiraci v žánru noir (Zabij mě znovu, Red Rock West, Ďábelská svůdkyně), nikdy neplatil ani za komerční jistotu, ani za režisérskou superhvězdu. Tentokrát se ale rozhodl vkročit do značně nebezpečných a pro něj naprosto neprobádaných vod válečného dramatu. Bohužel to nebyla úplně nejlepší volba.

Těžko říct, jak moc se při psaní scénáře inspirovali Carlo Bernard a Doug Miro knihou Williama Breuera, každopádně z nich nakonec vypadla jednoduchá, hloupá a banální historka, která – i když by opravdu moc a moc chtěla – vedle starších bratříčků prostě neobstojí.

Film má sice tři dějové linie (rangeři, tábor, odboj) a každá z nich má svého hrdinu, který by měl film nějakým způsobem táhnout, ale nepodařilo se to. Příběhy jednotlivých hrdinů samy o sobě nejsou příliš zajímavé, ale bohužel ani společně nedrží pohromadě. Hlavní postavy se totiž pořádně ani nepotkají a maximálně někdy ke konci prohodí společně několik bezvýznamných vět. Vývoj postav, hlubší psychologie nebo vzájemné vztahy tu také budete hledat marně. Emotivní a vypjaté scény veskrze žádné a dokonce i ten hrdinský proslov před vlající americkou vlajkou tu chybí.

Tím nejhlavnějším hrdinou je asi mladý voják Prince v podání Jamese Franca, který už několikrát dokázal, že Hollywood s ním musí počítat. Tady ale většinu času sedí a zírá do blba s výrazem znuděného psa. Joseph Fiennes, hlavní hrdina „táborové story“ zase polovinu filmu proleží v posteli a když zmizí ze scény jeho herecký parťák Marton Csokas, nemá už s kým vést smysluplný dialog. Nejhůř ale dopadla Connie Nielsen. Příběh zdravotní sestry Margaret je totiž brutálně odříznutý od zbylých částí příběhu a hlavně spíš než válečný film připomíná výpravnější červenou knihovnu. Navíc je jediná, kdo film v těchto nevojenských částech táhne, a sama na to prostě nestačí. Nejpříjemnějším překvapením je tedy zjištění, že romantický slaďouš Benjamin Bratt vypadá s knírkem docela drsně. To je ale na válečný film za 80 milionů dolarů dost málo.

Žánr: Akční / Drama / Válečný
Země původu: USA / Austrálie
Rok vzniku: 2005
Délka: 133 min
Původní název: The Great Raid
Světová premiéra: 12. srpna 2005

Režie: John Dahl
Scénář: William B. Breuer, Hampton Aires, Carlo Bernard, Doug Miro
Produkce: Lawrence Bender, Jonathan Gordon, Marty Katz, Michelle Raimo, Mark Turnbull, Bob Einstein, Harvey Einstein, Tony Winley
Hudba: Trevor Rabin
Kamera: Peter Menzies Jr.
Hrají: Benjamin Bratt (Lt. Colonel Mucci), James Franco (kapitán Prince), Robert Mammone (kapitán Fischer), Max Martini (1. seržant Sid „Top“ Wojo), James Carpinello (Cpl. Aliteri), Mark Consuelos (Cpl. Guttierez), Craig McLachlan (2. Lt. Riley), Freddie Joe Farnsworth (2. Lt. Foley), Laird Macintosh (2. Lt. O’Grady), Jeremy Callaghan (Lt. Able), Cesar Montano (vůdce Guerilly Juan Pajota), Scott McLean (Lt. LeClaire), Paolo Montalban (Sgt. Valera), Clayne Crawford (PFC Aldrige), Sam Worthington (PFC Lucas), Royston Innes (Sgt. Adams), Diarmid Heidenreich (PFC Daly), Luke Pegler (PFC Miller), Dale Dye (generál Kreuger), Jerome Ehlers (Col. H. White)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Bonus: trailer
Obraz: 16:9 (citujme – i když se podstatná část filmu odehrává v noci, obraz je natolik kvalitní, že je stále o všem přehled)