Blesk – Je třeba zabít Sekala

Úterní Blesk nás 4. března 2008 bude přesvědčovat o tom, že Je třeba zabít Sekala. Tento válečný eastern, ověnčený řadou Českých lvů, bude k dostání za 42,- Kč.

Drama z léta roku 1943, tedy z období, kdy okupované Československo figurovalo na mapách coby Protektorát Čechy a Morava. Odehrává se v moravské vesnici Lakotice, kde není jediný Němec, kam válečné události jako by ani nedoléhaly. Sedlák Jura Baran, stíhaný gestapem, uprchl z rodných hor chudobného Valašska, aby se ukryl uprostřed žírné roviny Hané v Lakoticích. Jako cizinec nemá důvěru domácích. Lakotice jsou vesnička o pár staveních, kolem je mezi zlatými lány zrajícího obilí rozeseto dvanáct bohatých statků, jejichž majitelé žijí ve strachu ze Sekala. Je to nemanželský syn z jednoho statku. Má za sebou krušné dětství parchanta, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne.

 

Sekal je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S Protektorátem přišel jeho čas. Udal už dva majitele statků ze zločinů proti Říši. Dostal za to jejich majetek, oni šli do koncentráku a na smrt. Z parchanta je největší sedlák a dává najevo, že dva statky mu nestačí. Pro cizince se ale brzy najde využití. Rada starších totiž rozhodla, že je třeba skoncovat s největším tamějším problémem. Je třeba zabít Sekala. A Juru Barana lze použít do téhle války, snad právě proto, že na souboji nemá žádný osobní zájem. Sedláci se rozhodnou využít Baranovy svízelné situace (starosta ví, kde se skrývají jeho žena a dcera) a vydíráním ho přinutit k vraždě…

Žánr: Drama

Země původu: Česká republika / Francie / Polsko / Slovensko

Rok vzniku: 1998

Délka: 109 minut

V kinech ČR: 3. září 1998

Režie: Vladimír Michálek

Scénář: Jiří Křižan

Produkce: Jaroslav Bouček, Dariusz Jablonski

Hudba: Michael Lorenc

Zvuk: Radim Hladík jr., Ivo Špalj

Kamera: Martin Štrba

Hrají: Boguslaw Linda (Ivan Sekal), Olaf Lubaszenko (Jura Baran), Jiří Bartoška (páter Flora), Agnieszka Sitek (Anežka), Vlasta Chramostová (Marie), Ĺudovít Cittel (Záprdek), Martin Sitta (mladý Oberva), Jiří Holý (starý Oberva), Milan Riehs (starosta), Anton Šulík (Včelný), Josef Bulík (Koukol), Bohuslav Ličman (Sehnálek), Gustav Nezval (Štverák), Gustav Vondráček (Otáhal), Zdenek Kozák (Sušil), Robert Sklenář (Lojzek), František Kouba (hostinský), Petra Lustigová (děvečka), Miloslav Šrámek (hospodář) Dabing: Miloslav Mejzlík (Ivan Sekal), Jan Šťastný (Jura Baran), Dana Černá (Anežka)

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky, Dolby Surround Prologic polsky

Titulky: česky  

 

 

Obraz: barevný 4:3

Bonus: o titulu, filmová upoutávka, biografie a ocenění, fotografie z natáčení, výroba DVD titulu