Aha! – Povodeň

Páteční Aha! přináší 22. února 2008 na pulty Povodeň, thriller známý již i z naší televizní obrazovky, v prodeji za 41,- Kč. Reedice proběhla v neděli 10. května 2009 za 49,- Kč.

Na Středozápadě USA v Indianě už mnoho dní nepřetržitě prší. Nejvíce je postiženo městečko Huntinburg, ležící přímo pod malou přehradou, které už je pod vodou. Téměř všichni místní obyvatelé jsou evakuováni, a přesto se v městečku pod vodou odehrává velké drama: Tom, který je řidičem auta pro transport peněz, se snaží zachránit spolu se strýcem tři miliony dolarů z místní banky. Na balík peněz si dělá zálusk skupina gangsterů v čele s Jimem.

Zatímco Charlie v neplánované přestřelce zahyne, Tomovi se podaří zmizet a ukrýt miliony na neznámé místo. Banda se v místním obchodě zmocní motorového člunu a dvou skútrů. Pustí se do pronásledování a zaženou Toma do zatopené školy. Ten jim však na vodním skútru znovu unikne. Pokusí se ukrýt v místním kostele, kde ho však omráčí mladá restaurátorka Karen, která tu zůstala, aby chránila právě restaurovaná okna. Tom se probere na policejní stanici. Snaží se nedůvěřivému šerifovi vysvětlit, co se stalo a prozradí mu, že peníze ukryl do jedné krypty na hřbitově.

Šerif ho zamkne do cely a vydá se hledat Jimovu bandu. Z přetékající hráze musí být vypuštěna část vody, která zasáhne městečko a málem utopí Toma zamčeného v cele. V poslední chvíli mu pomůže Karen a společně s ním se před slídící bandou zlodějů ukryjí v jednom z domů. Když se však Jim vrátí k obrněnému vozu pro pušku, dostane se do rukou Toma, který tu na něj čekal. Donutí ho, aby je zavezl na hřbitov a Jim mu cestou prozradí, že Charlie byl ve skutečnosti jejich komplicem. Jeho smrt byla pouhou nehodou. Na hřbitově však Tom peníze marně hledá. Vzápětí se banda stane terčem střelby. Peníze sebral šerif se svými muži, kteří si je chtějí nechat. Ti se zmocní Karen, která chtěla pomoci Tomovi, začnou na zloděje střílet a podaří se jim zabít všechny kromě Jima a Toma, ze kterých navzdory vzájemné nevraživosti udělá nebezpečí spojence. Podaří se jim v motorovém člunu uprchnout z hřbitova a ukrýt se v kostele.

Zatímco Karen se podaří zabít slizkého šerifova zástupce Waynea, který se ji pokusil znásilnit, Tomovi se v další přestřelce podaří zasáhnout hrázného Hanka, který se přidal k šerifovi. Zatímco nestrážená přehrada začíná přetékat, v zatopených ulicích se šerif zmocní peněz a je odhodlán zbavit se všech nepohodlných svědků, včetně Toma a Karen. Těm v poslední chvíli přijde na pomoci Jim, kterého šerif zákeřně postřelil. Ještě však není konec. Šerif stále žije, přehrada praská a k městu se blíží Národní garda.

Žánr: Thriller / Akční / Krimi

Země původu: USA / Velká Británie / Dánsko / Francie

Rok vzniku: 1998

Originální název: The Hard Rain / Flood

Délka: 97 min.

Světová premiéra : 16. ledna 1998

Premiéra v ČR: 20. srpne 1998

Režie: Mikael Salomon

Scénář: Graham Yost

Produkce: Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn, Art Levinson, Allison Lyon Segan

Kamera: Peter Menzies Jr.

Hudba: Christopher Young

Hrají: Morgan Freeman (Jim), Christian Slater (Tom), Randy Quaid (šerif), Minnie Driverová (Karen), Edward Asner (strýc Charlie), Michael A. Goorjian (Kenny), Dann Florek (pan Mehlor), Ricky Harris (Ray), Mark Rolston (Wayne Bryce), Peter Murnik (Phil), Wayne Duvall (Hank), Richard A. Dysart (Henry Sears), Betty Whiteová (Dotčen), Ray Baker (Major), Lisa Fuhrmanová (Majorova žena), Jay Patterson (pan Wellman), Michael Monks (otec), Mackenzie Bryce (dítě), Anthony Montgomery

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: české