Atypfilm – Šup sem, šup tam

Společnost Atypfilm na 13. srpna 2008 připravila za lacino titul Šup sem, šup tam v ceně 42,- Kč. Film o tom , co je nejdůležitější v myslích teenagerů – o lásce a sexu. Titul putuje mezi jednotlivými vydavateli, již vyšel například v DVD edici speciál v dubnu letošního roku s číslem 45/2008. Takže opět recyklace. 

Jakob a jeho kamarádi Mikkel a Bo se potloukají kdesi na předměstí jednoho dánského města. Školu flákají a čas si krátí hraním fotbalu, sledováním filmů a především balením holek. Všimli si totiž, že se pěkně zaoblují. Jakob se beznadějně zblázní do svých spolužaček – nejdřív Helene, potom Mathildy – Mikkel zase nemůže spustit oči z Mette, dívky z rychlého občerstvení, ale hlavně z její podprsenky 85C. Bo je sice fotbalová hvězda místního týmu, avšak svůj čas teď tráví spíš s pochybnou partou. Vydrží jejich přátelství nástrahy dospívání?

Fotbal je světovým náboženstvím a Beckham je jeho prorokem. A trojice dánských teenagerů se tomuto kultu bezmezně klaní. Chození na střední školu je jenom přítěž, a když se z celého města nabízí jen videopůjčovna, stánek s hamburgery nebo fotbalový plácek, je pro kluky velkou výzvou najít jiné způsoby zábavy. Hrají spolu v amatérském fotbalovém klubu, trénuje je otec hlavního hrdiny Jakoba a před každým zápasem si dodávají sebevědomí tím, že si dávají jména slavných hráčů. Na místním trávníku se tak prohání Figo, jindy zas Ronaldo nebo právě Beckham. Sní o fotbalové kariéře, ale je jasné, že naději proniknout výš dostane jen někdo. Nebo nikdo. Bo, hvězdný útočník týmu, se už vidí jako profesionální hráč. Doma se mu moc nevěnují, a tak se potuluje stále častěji s starším Jaggerem a jeho prohnanou partičkou přátel.

Ovšem soustředit se je vážně těžké, když se vaše hormony každý víkend úplně bouří – kromě fotbalu je samozřejmě zajímá i opačné pohlaví. Aby si okořenili svoje jednotvárné každodenní životy, mají kluci jistý rituál. Vypůjčí videokazety a jedou na kolech do místní chatové oblasti. „Půjčí si“ chatu, koukají na filmy a opíjejí se. Poslední dobou se ale zdá, že se Bo víc stará o své nové kámoše než o expedice svaté trojice do chat. Jejich přátelství je vážně ohroženo.

Co se týče holek, Jakoba se moc štěstí nedrží. Nastává katastrofa, když se prsatá Helene odstěhuje a Jakob skončí ve studijním kruhu s jinou holkou ze třídy, s Mathildou. Ztratil tak svou životní lásku … nebo si to aspoň myslí.

Pronásledován obsedantními představami až příliš vyvinutých slečen, vidí najednou, že je všude jen Mathilda, Mathilda a Mathilda. Jakob se do ní zamiluje a ona do něj také. Jejich láska se zdá nekonečná. Jakob počítá, že jejich první polibek povede trochu o krok dál, k mazlení, neřku-li k šanci, že by „to“ konečně mohli dělat… Nicméně holkám není snadné porozumět a Jakob dělá jednu chybu za druhou. Vztah je plný očekávání, nedorozumění, nešikovností, opětovného smiřování a nadějí.

Kde jsou teď jeho přátelé, na něž sice prakticky zapomněl, kde jsou teď, když je potřebuje? Všechno se pokazí, když se do chaty, kde si kluci užívali, skutečně někdo vloupe. A navíc, aby toho nebylo málo, kazeta, kterou zapomněli ve videu, je mezi ukradenými věcmi.

Když se Jakob snaží urovnat celou záležitost, musí udělat jistá rozhodnutí. Je zasraně těžké být mladý a chtít všecko najednou. Pro co se Jakob rozhodne?

Dospívání s sebou však přináší i první morální dilemata, zkoušky charakteru, střety s každodenní realitou a nutností rozhodnout se, například mezi fotbalem a kamarády a mezi vztahem.

Žánr: Drama / Komedie / Rodinný
Země původu: Dánsko
Rok vzniku: 2003
Délka: 91 min.
Původní název: 2 ryk og 1 aflevering / 2 Moves and a Pass / Kick’n Rush
Světová premiéra: 1. října 2003 – Dánsko (Buster Children’s Film Festival)
Premiéra v kinech ČR: 9. července 2004 na Filmovém festivalu Karlovy Vary, do běžné distribuce 31. března 2005
Režie: Aage Rais-Nordentoft
Scénář: Aage Rais-Nordentoft, Jesper Wung-Sung
Produkce: Marie Cecilie Gade, Peter Aalbak Jensen, Ib Tardini, Louise Vesth
Hudba: Eva Noer Kondrup, Morten Larsen, Sara Saxild, Henriette Sennenvaldt, Anders Stochholm, Katrine Stochholm, Myrtha Wolf
Kamera: Jacob Banke Olesen
Společnost: Jutlandia Productions ApS
Natáčeno: Lystrup, Jylland, Dánsko / Odder, Jylland, Dánsko

Hrají: Jacob Krarup (Jakob), Marie Bach Hansen (Mathilde), Cyron Bjorn Melville (Bo), Esben Smed Jensen (Mikkel), Niels Ellegaard (trenér), Ann Eleonora Jorgensen (Mathildina matka), Lea Baastrup Ronne (Kamilla), Joakim Kruse (Bryan), Anni Bjorn (Jakobova matka), Mikkel Aas Mortensen (Jagger), Ina Centio (Helene), Sven Ole Schmidt (Ebbe), Henning Olesen (Boův otec), Mette Mai Langerová (Susanne-dívka v grill baru), Henrik Vestergaard Nielsen (policista), Susanne Skou Sornesen (policistka), Jakob Ulrik Lohmann, Sofie Ahlgren (Jaggerova holka), Evans Oure Ashira (černoch), Tinka (pudl), a další

Údaje o DVD (na stránkách vydavatele tentokrát odkaz na film dokonce nefunkční):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 dánsky, česky
Titulky: česky
Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1)
Bonus: upoutávka