Šíp – Delfín Filip

Film Delfín Filip, který vychází jako příloha deníku Šíp v pátek 11. ledna 2008, je příběh obyčejného kluka, jeho strýčka a delfíního mláděte. Cena 38,- Kč.

Dospívající městský kluk Sandy Ricks (Elijah Wood) je matkou donucen strávit prázdniny u strýčka Portera (Paul Hogan), na ostrově Coral Key. Ještě ani nevybalí kufry a už dává okázale najevo svou nechuť nad vším, co se ostrova týká i to, že je na ostrově z donucení. Vadí mu zanedbaný dům, ve kterém Porter žije, vadí mu jeho ochočený pelikán a vadí mu i svérázný strýc, který ho zapomene vyzvednout v přístavu, protože ani neví, který je den.

A co je ještě horší, strýc ho nutí, aby mu pomáhal s rybařením. Sandy hned při první plavbě nejen zakusí mořskou nemoc, ale také se stane svědkem strýcova střetnutí s nesympatickým Dirkem Moranem, který přímo před jejich očima zastřelí z paluby své luxusní rybářské lodi jednoho z delfínů, kteří se objevili poblíž lodí. Sandy si všimne osiřelého delfíního mláděte, kterému Moran právě zabil matku a pomůže mu ukrýt se. Po návratu mu strýc představí nejen stydlivého samotářského Marvina, který je velmi zdatný v elektronice a tráví čas sestavováním různých zařízení, ale také svou sympatickou přítelkyni, bývalou námořní bioložku Cathy.

Všichni doufají, že se mu na ostrově zalíbí, Sandy však plánuje útěk. Má totiž lístky na koncert své oblíbené skupiny. Skutečně jednoho rána tajně odjede přívozem, ale Porter přívoz dostihne a donutí chlapce, aby se s ním vrátil. Cestou zpět je sice zastihne hurikán, ale oba ve zdraví vyváznou. Strýc dokonce slíbí Sandymu, že mu obstará nové lístky. Chlapec se opět setká s malým delfínem, který ho srazí z mola do vody, a potom si s ním celý den hraje. Když je i další den delfín blízko břehu a bedlivě Sandyho sleduje, ukáže ho chlapec sympatické dívce Kim, která se mu zalíbila už když ji po příjezdu viděl poprvé. Dokonce dá delfínovi jméno Filip.

Porter se opět pohádá s Moranem, který chce delfína, jenž je mezi obyvateli ostrova stále známější, ulovit. Na radu šerifa Bucka, Porter delfína vyveze na širé moře, ale Sandy a Kim se ho v noci vydají tajně hledat na motorovém člunu. Stanou se náhodnými svědky toho, jak Moran hází v Porterově rajonu do moře podezřelý sud. Další den se pak u pobřeží objeví polomrtvý Filip, přiotrávený dioxidem. Cathy ho s pomocí Sandyho zachrání, ale šerif, kterému vše oznámí chce důkazy. Porte pochopí, že se Moran zbavuje konkurence, marně však hledá místo, kam hází sudy s toxickým odpadem. Cathy navrhne využít při hledání sudů Filipa, kterému na hřbet připevní podvodní kameru, sestrojenou Marvinem. Filipovi se skutečně podaří na dně skládku toxického odpadu objevit, když však Cathy vysílačkou volá pobřežní hlídku, zaslechne její volání Moran.

delfin-filip_back

Žánr: Dobrodružný / Rodinný

Země původu: USA

Rok vzniku 1996

Originální název: Flipper

Délka: 96 minut

Světová premiéra: 17. května 1996 – USA

Režie: Alan Shapiro

Námět: Arthur Weiss (původní scénář)

Scénář: Ricou Browning, Jack Cowden, Alan Shapiro

Produkce: Conrad Hool, Lance Hool, Perry Katz, James J. McNamara, Douglas C. „Doug“ Merrifield, Bill Sheinberg, Jonathan Sheinberg, Darlene Spezzi

Hudba: Joel McNeely

Kamera: Bill Butler

Střih: Peck Prior

Kostýmy: Matthew Jacobsen

Natáčeno: Stuart Cove’s, New Providence Island, Bahamy / Nassau, New Providence Island, Bahamy

Společnost: Universal Pictures / American Films / The Bubble Factory

Hrají: Elijah Wood (Sandy Ricks), Paul Hogan (Porter Ricks), Jonathan Banks (Dirk Moran), Robert Deacon (rybář #1), Ann Carey (rybářova žena), Mark Casella (rybář #2), Luke Halpin (rybář #3), Bill Kelley (Tommy), Chelsea Field (Cathy), Jason Fuchs (Marvin), Lindsay Treco (holčička), Jessica Wesson (Kim), Mal Jones (Russ), Louis Seeger Crume (pan Dunnahy), Bill Nolan (barman), Isaac Hayes (šerif Buck Cowan), Mary Jo Faraci (matka Sandyho), Allison Bertolino (sestra Sandyho), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný