Blesk – Ať žijí duchové

V úterý 18. prosince 2007 vychází (již opakovaně jako příbal) v edici Blesk pro radost legendární český pohádkový muzikál Ať žijí duchové. Cena 42,- (s Bleskem 49,- Kč).

Hrdiny veselé dětské hudební komedie jsou chlapci a děvčata, kteří vytáhnou do boje proti některým dospělým ze své obce, když chtějí proměnit starý hrad v zemědělský objekt.

Za vydatné pomoci duchů, rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcerky Leontýnky obývajících zchátralý objekt, a mnoha trpaslíků, které rytíř přivolal, se jim podaří dosáhnout cíle – hrad je opraven a předán do péče dětí. Z Leontýnky, která si stěžuje na osud nesmrtelných bytostí, se díky kopretině darované Dlouhým Jendou z lásky stane normální dívka.

Je to film pro celou rodinu a dnes v době Harryho Pottera a neuvěřitelných čar a kouzel je to roztomilá česká klasika. Hudbu má „na svědomí“ skladatel Jaroslav Uhlíř a jistě si vzpomenete třeba na písničku „Hajný je lesa pán“. Také zde vystupuje řada trpaslíků jaké dnes nekoupíte ani v OBI.

Žánr: Komedie / Rodinný / Muzikál

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1977

Délka: 81 minut

Premiéra v kinech ČR: 1. listopadu 1977

Režie: Oldřich Lipský

Námět: Jiří Melíšek

Scénář: Zdeněk Svěrák, Jiří Melíšek, Oldřich Lipský

Dramaturg: Jana Knitlová

Pomocná režie: Milada Mikešová

Kamera: Jan Němeček

II. kamera: Zdeněk Prchlík

Trikové snímky: Vladimír Novotný

Hudba: Jaroslav Uhlíř

Výprava-architekt: Vladimír Labský

Kostýmy: Theodor Pištěk

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: Jiří Lenoch

Vedoucí výroby (produkce): Jaromír Lukáš

Zástupce vedoucího produkce: Miroslav Dousek, Milana Melcerová

Choreografie: Jiřina Kottová

Fotograf: Jan Kuděla

Společnost: Filmové studio Barrandov – Výrobní skupina Oty Hofmana

Natáčeno: Krakovec u Rakovníka, Nový Knín, Mníšek pod Brdy

Hrají: Dana Vávrová (Leontýnka), Jiří Sovák (rytíř Vilém Brtník z Brtníku), Lubomír Lipský (Jouza), Vlastimil Brodský (ředitel školy), Josef Bek (hajný), Jiří Bruder (předseda DrPrHrBr), Věra Tichánková (Pilátová), Míla Myslíková (hajná), Karel Effa (Mládek), Jiří Procházka (Jenda Dlouhý), Adolf Filip (funkcionář z okresu), Ladislav Šimek (funkcionář z okresu), Petr Starý (Boháček), Igor Nachtigal (Zrzek), David Vlček (Adámek), Tomáš Holý (Vendelín), Jiří Brož (Maličký), Erik Fichtner (kastelán), Zdeněk Srstka (skřítek), Bohumil Koška (otec Boháček), Jana Werichová (matka Boháčková), Lubomír Bryg (fotograf), Jiřina Bílá (knihovnice), Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Milan Hanák, Robert Kučera, Petr Vacek, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Bohumil Luxík, Richard Hes, Lucie Klégrová, Jan Gottlieb

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: biografie, fotogalerie, písně, rozhovory (Dana Vávrová, Lubomír Lipský, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř), DVD-ROM (wallpapery, šetřič obrazovky, partneři DVD)