Aha! – Princ a Večernice

 

ve středu 12. prosince 2007 vychází v deníku Aha! na DVD jedna z nejoblíbenějších českých pohádek Princ a Večernice. Cena 38,- Kč

 

 

Autoři scénáře – Jiří Brdečka a Václav Vorlíček – čerpali námět z lidových pohádek, především ze známého příběhu o Měsíčníku, Slunečníku a Větrníku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrdinou je princ Velen, který během jediné noci, kdy mu starý král svěří péči o království, provdá své tři sestry a sám se zamiluje do krásné Večernice, sestry svých švagrů Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka. Král však nemá pro princův čin pochopení, a tak se uražený princ vydává do světa, aby našel nejen své sestry a švagry, ale také krásnou Večernici. Do cesty se mu však staví řada překážek. Nejen zrádní kupci a lapkové, ale hlavně krutý vládce všeho nečasu, zlý Mrakomor, který si sám činí na krásnou Večernici nároky. Pod zhýčkanou slupkou mladého prince se naštěstí ukrývá odvaha, vytrvalost a další vlastnosti, které mu přes občasné chyby pomohou v boji proti všem překážkám a samozřejmě také v boji proti mocnému Mrakomorovi. Bez pomoci svých švagrů by však čaroděje nepřemohl.

 

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1978

Délka: 90 minut

Kinopremiéra: 1. října 1979

Režie: Václav Vorlíček

Druhá režie: Jaroslav Pour

Námět: Jiří Brdečka

Scénář: Jiří Brdečka, Václav Vorlíček

Dramaturgie: Jana Knitlová

Produkce: Jiří Krejčí, Přemysl Pražský, Věra Winkelhöferová

Kamera: Josef Illík

Druhá kamera: Adolf Hejzlar

Hudba: Svatopluk Havelka

Architekt: Karel Lier

Kostýmy: Theodor Pištěk ml.

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: František Fabián

Zpěv: Ondřej Havelka

Text písně: Pavel Kopta

Hrají: Vladimír Menšík (král), Juraj Durdiak (princ Velen), Libuše Šafránková (Večernice), Radoslav Brzobohatý (Mrakomor), František Filipovský (šašek Kacafírek), Julie Jurištová (Helenka), Zlata Adamovská (Elenka), Ivana Andrlová (Lenka), Oldřich Táborský (Větrník – dabing Miroslav Moravec), Alexej Okuněv (Měsíčník – dabing Miroslav Masopust), Petr Svoboda (Slunečník), Čestmír Řanda (hostinský), Vladimír Krška (kupec), Rudolf Jelínek (rytíř Čestmír), Václav Lohniský (vysloužilec), Jiří Lír (žebrák), Karel Augusta (žebrák), Ladislav Brothánek (hrubián), Ladislav Trojan (hrubián), Viktor Maurer (pacholek), Miloš Vavruška 

 

 

 

Údaje o DVD:   

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky  

Titulky: anglicky  

 

 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Biografie (Libuše Šafránková, Vladimír Menšík, Radoslav Brzobohatý, František Filipovský, Václav Vorlíček, Jiří Brdečka), fotografie, Rozhovory (Václav Vorlíček, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová)