DVD edice magazín – Tajná zbraň

V tomto období nás DVD edice magazín „obšťastňuje“ každý den novým titulem, a stará se tak o to, aby vzhledem k tomu, že časopisy vydávají hodně reedicí, naše peněženky nezůstávaly zbytečně plné. Titul který vychází dnes v úterý 12. srpna 2008 se jmenuje Tajná zbraň. Cena 49,–.

Do skončení války zbývá ještě jeden rok. Ruské špionážní jednotky dostávají úkol prověřit informace týkající se tajného podzemního velitelského stanoviště nacistů. Ruští vojáci sice úspěšně projdou palebnou linií a velitelské stanoviště najdou, ale potom se situace značně vymkne z rukou…

Z kotviště v německém týlu se vrací skupina rozvědčíků poručíka Bezrodného. Přináší zprávy o podezřelém pohybu němců v neobydlené oblasti. Mají i ztráty – zahynul vojín Fedotov. Brzy se ale ukáže, že Fedotov žije. Byl v německém zajetí, odkud se mu podařilo uprchnout. Jako každý zajatec je nedůvěryhodný, a to zvláště poté, co vypráví fantastické věci o tajné podzemní vojenské továrně fašistů. Vyslýchající důstojník Urusov nevěří jedinému jeho slovu. Ale velitel rozdvědčíků nechce věřit tomu, že by jejich spolubojovník mohl být zrádcem. On a jeho vojáci jsou odhodlání znovu riskovat život, aby zjistili, co skrývá pusté skalisté pobřeží, které vyhlíží tak klidně a pokojně.

Film běžel v Rusku jako seriál a zaznamenal divácký ohlas, a to nejen pozitivní. Určitá část diváků, navyklých na klasické formy válečných filmů, přijímá obtížně obrazy které předkládají současní režiséři. Druhá světová válka jako filmový námět je v Rusku určitým kultem, po desetiletí vybrušovaným do archetypálního tvaru. Současná generace filmových tvůrců zaběhané normy mění. Jde o jiný přístup, chybí teatrálnost herců, vojáci mluví realistickým jazykem na rozdíl od scénářů starších filmů. Ukazuje se, že ne vždy všem šlo o společnou věc, pro kterou by byli ochotni obětovat vše, jak se to líčilo dřív. I na sovětské straně jsou velitelé, kteří se bojí riskovat, i zde hrají roli osobní ambice. Je zde například zobrazen fakt, že velení ve stalinské armádě pohlíželo na zajatce automaticky jako na zrádce. Snad i proto se mi tento film docela líbil a napadlo mě, že je škoda, že se některá naše televize neodhodlala přinést na naše obrazovky celý seriál. O divácký nezájem strach nemám – to ukázal naposledy seriál Brigáda, který se však bohužel stal nadlouho jediným a posledním seriálem nové ruské produkce na našich obrazovkách.

Na druhou stranu je třeba říci, že odborníci na historii druhé světové války mohou filmu vytknout nepravděpodobnost některých situací. Skutečně, místy jsou Němci líčeni až příliš bodře. Například scéna, kdy se službu konající němečtí vojáci nedisciplinovaně opíjejí vínem, takže jsou přitom zneškodněni výzvědnou četou mi na chvíli připomněla seriál 4 z tanku a pes nebo Kapitána Klosse. Je třeba ovšem brát v úvahu, že film vznikl z dobrodružného seriálu, jehož hlavním úkolem je vyvolávat napětí a strhávat diváckou pozonost na to co přijde v dalších scénách. Historická věrohodnost tak poněkud ustupuje do pozadí. A film rozhodně napínavý je, dlouhé nudné scény bez jakékoliv akce se tady nekonají.

Údaje o filmu
Originální název: Pod livnem pul / Sekretnoe oruzie / Под ливнем пуль
Anglické názvy: Under a Deluge of Bullets
Země původu: Rusko
Rok vzniku: 2006
Žánr: Válečný, Drama, Akční

Scénář: Věra Fedorová (Вера Федорова)
Kamera: P. Kulakov
Režie: Vitalij Vorobjev (Виталий Воробьев)
Hrají: Kiril Pletnev (Кирилл Плетнев), Michail Prismotrov (Михаил Присмотров), Jan Tsapnik (Ян Цапник), Ivan Machovikov (Иван Моховиков)

Výroba: CINEBRIDGE

Údaje o DVD:
Délka: 95 minut
Zvuk: česky DD 2.0, rusky Dd 2.0
Formát obrazu: barevný, PAL, 4:3
Poměr stran obrazu: 1.78:1
Titulky: české
Bonusy: –
Přístupnost: 15