Blesk – Vesničko má středisková

V úterý 27. listopadu 2007 vychází další film z edice „Blesk pro radost“ – legendární česká komedie Vesničko má středisková. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,–). 

Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující STŘEDISKOVOU OBEC a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro „poezii a prózu“ všedního života.

 

Můžete se tu setkat se svérázným a okouzlujícím doktorem Skružným, řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho závozníkem, mentálně zaostalým Otíkem, ke kterému se Pávek chová s jako k vlastnímu, i když mu Otík ve své prostotě připravuje jeden malér za druhým, žárlivým hrubiánem Turkem, jeho ženou Janou a jejím milencem, zootechnikem Kašparem, akademickým malířem Rybou a řadou dalších svérázných postaviček obývajících střediskovou obec Křečovice. Jejich osudy se proplétají v řadě komických i poněkud hořkých epizod obalujících hlavní motiv Pávka, který sice po řadě nehod odmítne jezdit s mentálně zaostalým Otíkem, ale pak přece jen nedokáže stát stranou, když pražák Rumlena, který tu má chalupu, zosnuje plán jak se zbavit Otíka Rákosníka, neboť ředitel podniku v němž Rumlena zastává funkci náměstka, projeví zájem o koupi Otíkovy chalupy po rodičích. Když má být Otík kvůli lukrativní nabídce poslán do Prahy, kde by měl pracovat v podniku Kovodřevo a bydlet v paneláku, zasáhne a plán překazí.

Žánr: Komedie 

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1985

Délka: 99 minut

Kinopremiéra: 1. srpna 1986

Režie: Jiří Menzel

Druhá režie: Věra Pištěková

Asistent režie: Petr Slabý, Jan Hraběta

Scénář: Zdeněk Svěrák

Dramaturgie: Václav Šašek

Produkce: Jan Šuster, Pavel Nový, Jan Peterka  

Hudba: Jiří Šust

Kamera: Jaromír Šofr

Druhá kamera: Karel Hejsek

Asistent kamery: Antonín Mařík

Kostýmy: Běla Suchá

Střih: Jiří Brožek

Zvuk: František Černý, Karel Jaroš

Architekt: Zbyněk Hloch

Hrají: János Bán (Otík), Marián Labuda (Pávek), Rudolf Hrušínský (MUDr. Skružný), Petr Čepek (Turek), Libuše Šafránková (Jana), Jan Hartl (Kašpar), Miloslav Štibich (Kalina), Oldřich Vlach (Kunc), Stanislav Aubrecht (Kája), Zdeněk Svěrák (malíř Evžen Ryba), Magdalena Šebestová (učitelka Věra Kousalová), Július Satinský (pilot Štefan), Josef Somr (ředitel Dřevoplechu), František Vláčil (Adolf Ticháček), Milena Dvorská (Pávková), Milada Ježková (Hrabětová), Ladislav Županič (Rumlena), Jitka Asterová (Rumlenová), Jiří Lír (hostinský Bedřich Rambousek), Blanka Lormanová (Půlpánová), Rudolf Hrušínský ml. (Drápalík), Evžen Jegorov (hrobník Brož), Jiří Schmitzer (okrskář Tlamicha), Rudolf Hrušínský nejml. (Kalina ml.), Vlastimila Vlková (babi Pávková), Anna Vaňková (Kalinová), Petr Brukner (družstevník Duda), Míla Myslíková (Fialková), Jan Hraběta (kombajnér Žežulka), Jana "Paprika" Hanáková (prodavačka Echtnerová), Milan Šteindler (závozník Šesták), Vladimír Hrabánek (školník Pavlíček), Zuzana Burianová (Bohunka), Klára Pollertová – Trojanová (Majka Pávková), Vida Skalská (sekretářka ředitele Dřevoplechu), J. Kašpar (Ferda), Vlasta Jelínková (Ticháčková), D. Hajná (Hrušková), Jan Kašpar (řidič nakladače), Jiří Racek (zrzavé dítě)

 

 

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1, 2.0 česky  

Titulky: česky, anglicky  

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonusy: Fotogalerie, Filmografie (Jiří Menzel – režie, Zdeněk Svěrák – scénář, János Bán – Otík Rákosník, Marián Labuda – Karel Pávek, Rudolf Hrušínský – doktor Skružný, Petr Čepek – Pepa Turek, Libuše Šafránková – Jana Turková, Jan Hartl – Václav Kašpar), Rozhovory (Jiří Menzel – 7:27, Zdeněk Svěrák – 8:04, Marián Labuda – 5:18), Upoutávka (2:12)