Každý a nikdo

Už několikrát se v diskusních příspěvcích objevily úvahy, jak dlouho se může fenomén příbalů, nyní spíš už nepříbalů, ještě udržet, kdy dojde ke kolapsu trhu. Zatím o ničem takovém nemůže být ani řeči, naopak se stále objevují nová a nová vydavatelství, nové a nové ediční řady, nová a nová témata.

Pokud ale chce být prostý občan připraven a chtěl by spoléhat na oficiální zdroje a včasná oznámení, má docela peška. Pokud se spolehne na webové stránky původních spouštěčů této laviny, nachází většinou jen relikty minulosti a mlčení.
Pokud jsem na někoho zapomněl, omlouvám se, urazit všechny bych nestačil.
Magazín DiViDi na svých stránkách ani neuvádí, co vydával, DVD News odvál čas zcela beze stop, stejně jako specializovanou edici Clint Eastwood. Svět DVD to zabalil a alespoň to oznámil. Po Home Cinema zbylo aspoň něco málo, i když dávno nefunguje. Video Domácí kino předstírá, i když nepříliš úspěšně, většinou se objeví na pultech nečekaně. DVD Mag ztrácí dech, periodicitu i kvalitu příloh, Stereo Video slibovalo kdysi hory doly, ale skutek utek´. Biják zůstal zmražen kdesi v minulosti, na stránkách Story toho taky moc nepochytíte. Proč má vlastní stránky TV Duel, to je ve hvězdách, ale párkrát jsme alespoň zaznamenali neočekávaný záchvěv v podobě výprodeje maxibalení dříve vydaných titulů. Obdobně neurčitě je na tom DVD Movie. Časopis Ring má na svých stránkách obal časopisu Sedm a jinak nic, v Překvapení se už asi taky překvapení nedočkáme, stejně jako Květy už asi DVD přílohy vydávat nebudou. Vlasta se věnuje nyní už jen audio CD. Kdysi vyšlo něco i v takových časopisech jako S tebou mě baví život. Občas byl film jako bonus v Chipu nebo Levelu, nyní se občas něco objeví v magazínu Pevnost.
Občasné a chvályhodné záchvěvy MF Dnes, Lidových novin nebo Právo spíš zaznamenáte díky televizním reklamám, než díky oznámení na internetu. Deník zkoušel štěstí s různými audio přílohami, až se spojil se Zemí pohádek.
Dopátrat se tak, co kdy kde vyšlo nebo vyjde je takřka nemožné.
Pochopitelně, nelze vynechat největší a nejplodnější současné chrliče. Nejproduktivnější hráči, jimiž jsou bezesporu Aha!, Blesk, Sport, Šíp, přistupují k informacím také pozoruhodně. Přiznám se, že tištěnou podobu těchto deníků neznám a nevím, jestli se informace o plánech objevují v nich. Spoléhal jsem na net. Blesk zveřejňoval na stránkách měsíční přehled, ale když dnes zkusíte stránky, na které odkazuje na svých pošetkách, už delší čas se moc nedozvíte. Bohužel podobně Sport, kde namísto uváděné sekce DVD na www.deniksport.cz jste přeneseni zcela jinam, kde po hledané sekci není ani stopa. Šíp dal aktualizace stránek asi taky k ledu. Aha! má plán zveřejněný, ale občas se ho nedrží. Navíc situaci komplikují finty se vzájemným propojením a vazbami, kdy Aha! vydává tituly společnosti Prague Promotion, jež ale vydává některé tituly i mimo tento deník, v současnosti se do toho přimíchal „nový" Schwarzkopf, který je vcelku sdílný.
V poslení době se našlo pár dalších subjektů, které přispívají na trh DVD. Nicméně u nich získat informace také vesměs nelze a spoléhat na jejich stránky je čiročirá utopie. Především dětské produkci se věnují např. Moving Culture, na stránkách lze najít alespoň katalog dosavadní produkce, InterDomino je opravdu neuvěřitelné, MediaWay má sortiment poněkud omezený.
Novými hráči na poli filmů pro dospělé se postupně stali Filmhouse – 9. dubna 2008 vyšlo první levné DVD v edici Filmové návraty, ochotně sděluje své plány, ale vlastní web taky poněkud zanedbává – zpráva o zahájeném stánkovém prodeji je datována až 20.5.2008, po 8 vydaných DVD. Atypfilm měl na svých stránkách po určitou dobu upoutávku na aktuálně chystané tituly, teď se tady ale o trafikovém prodeji nedozvíte nic. Eusebius se svou edicí Film týdne na vlastních stránkách taky nechlubí, natož dohledat plán… KaB Music vydává filmy pod hlavičkou edice Ráj DVD – tituly jsou v sekci stejného jména zveřejněny pod nadpisem "vychází v papírových obálkách za 49,– Kč“, cena u inzerovaných titulů je přitom občas 99,– Kč, ale hlavně zcela chybí údaje o dnech vydání. Ale v sekci do 50,– lze nalézt řadu titulů jiných vydavatelů. Za stálice lze označit Mido Film, který si stále troufá vydávat tituly za 150,– korun, ale rozjel i sci-fi řadu za milejších 49,–. Dál je tu řada FilmX,Vapet, který své stránky poměrně nedávno předělal, ale oznámením dlouhodobějšího plánu se také příliš nezabývá. No a Řitka-video mixnutí s Filmagem asi postupně levně vydají celou svou produkci, i když se na stáncích objevují v řadách Válka nebo Horor i tituly, které v e-shopu nebyly, natož v nové edici Zábava.
No a jestli Vám z toho jde hlava kolem, je to všechno nic oproti tomu, jakým fenoménem se staly divácké komunity ohledně takto vycházejících médií. Zřejmě právě díky komplikacím, které provází zjišťování edičních plánů, se vyrojila celá řada pokusů se s problémy vypořádat a informovat. Některé zdroje dozajista znáte a používáte (a pokud ne, napravte to!).
Třeba takový kalendář Googlu má dle mého poslední dobou nějaké potíže, přestává stíhat a jako hodnověrný zdroj se mi příliš nejeví. Já osobně pravidelně používám následující zdroje (číselné označení je POUZE orientační!): 1, 2, 3.
Ovšem pokud si myslíte, že tím to končí, tak si zkuste do vyhledávače zadat termíny ve stylu „DVD příbaly“, „DVD noviny“, „DVD časopisy“ a nestačíte se divit. Najdou se i obětavci, kteří jsou ochotni platit doménu jen kvůli tomu, aby uveřejnili seznam titulů, a to se zcela minimální informací – datum, vydavatel, cena), občas alespoň doplněno odkazem (buď na některý z výše zmíněných webů, nebo web obecně informační). Tak jen namátkou: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L a možná další…
A co se týče právě oněch informačních webů – občas se tu objevuje volání po prolinkování informací na Česko-Slovenskou filmovou databázi. Jistě, jde o zdroj informací, ale pro mě třeba jeden z mnoha – a občas nikoli nejlepší. Tento web sám už nabízí link na The Internet Movie Database. Ale stejně často používám vyhledávání v sekci kultura webu SMS, Filmovou databázi, České filmové nebe, nebo Animovaný svět. Vesměs opisují jeden od druhého a inormace se takřka shodují (oficiální distributorské texty). Ale takřka vždy – tu chybí pár větiček, tam jsou herci bez určení rolí, jinde chybí tvůrci… Takže uvádět jen jeden link je pro nás nepřijatelné, stejně jako uvádění linků přes polovinu článku.
No a závěr? Ten se přiznám, že mě nějak nenapadá a tudíž chybí i pointa. Prostě jen doufám, že DVD ještě nějaký pátek vycházet budou, že nebudu pořád vidět na dno peněženky a že si někdo všimne, že by třeba lidi kupovali i další hudební DVD, jako byla chvilku součástí Lidových novin, nebo i takové filmy, jako je Noční Můra v Elm Street, Halloween, Pátek 13, Star Trek, Battle Star Galactica, Babylon V., 2010:Vesmírná odyssea a dosaďte si, co chybí Vám…