Překvapení – Libertin

Magazín Překvapení patří mezi časopisy, které se svojí cenou DVD příloh dnes už řadí k tomu dražšímu, co se dá v trafikách pořídit (99,- Kč). Na druhou stranu zde občas vycházejí docela zajímavé filmy (Dívka s perlou, Bílý oleandr, Miluj mě, prosím) vyvolávající v ekonomicky založeném zákazníkovi dilema, koupit či zda čekat, až to vyjde v denících za polovic. To je případ i filmu Libertin, který vychází v pondělí 19. listopadu 2007.

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru – prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami – a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení.

Pro titulní roli rebela, který si dokáže získat srdce publika i navzdory svému nespoutaně dekadentnímu způsobu života, filmaři už od začátku počítali s jediným představitelem – Johnnym Deppem, který byl v minulosti (tak jako dva výše jmenovaní) dvakrát nominován na Oscara. Charismatického herce, jenž ztvárnil natolik nezapomenutelné postavy jako kapitána Jacka Sparrowa v Pirátech z Karibiku, spisovatele Barrieho v Hledání Země Nezemě či Willyho Wonku v Karlíkovi a továrně na čokoládu, tato nabídka nadchla a ihned se ponořil do studia této nevšední historické osobnosti.

Žánr: Drama, Historický

Země původu: Anglie

Rok vzniku: 2004

Originální název: The Libertine

Délka: 124 minut

Režie: Režie: Laurence Dunmore

Scénář: Stephen Jeffreys

Hrají: Johnny Depp, Trudi Jackson, Paul Ritter, Jack Davenport, John Malkovich, Kelly Reilly, Stanley Townsend, Rupert Friend, Francesca Annis, Hugh Sachs, Rosamund Pike, Tom Burke, Tom Hollander, Richard Coyle, Johnny Vegas a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný