MF Dnes – Horem pádem

Deník MF Dnes v edici s názvem Nejlepší série českých filmů na DVD startuje již zítra ve středu 7. listopadu 2007 filmem Horem pádem, o kterém jsme již psali. DVD se bude prodávat za 48,- Kč (popř. společně s novinami za 59,- Kč). Komedie, která vás rozpláče. Drama, které vás rozesměje.

Docela mě zaujala suverenita MF DNES, s jakou neskromně označuje svoji edici jako nejlepší sérii. Dokonce jsem se musela přesvědčit, jestli nešlo o překlep, a namísto Nejlepší série českých filmů tam nebylo Série nejlepších českých filmů. Nebylo. Ostatně – to by tam musely být jiné filmy. I když jeden z těchto filmů do této kategorie myslím patří – Pelíšky. Ty vyjdou ale až na závěr. Ty se líbí snad každému koho znám, kromě našeho souseda, který je bývalý lampasák a zamlada utužoval družbu s armádami Varšavské smlouvy. Nu což, asi se ve filmu poznal. Skvělý výkon Miroslava Donutila ztvárnil tuto kategorii lidiček skutečně perfektně.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Ale zpátky k Horem pádem:

Dvěma převaděčům uprchlíků (Zdeněk Suchý, Jan Budař) zůstane po akci ve voze dvouměsíční dítě. Zapomenutého indického chlapečka prodají bezdětné Milušce (Nataša Burger), která touží po dítěti. Její manžel František (Jiří Macháček) je ovšem fotbalový hooligan a rasista. Čtyřicetiletá Hana (Ingrid Timková) pracuje v poradně pro uprchlíky. Její o mnoho let starší partner Otakar (Jan Tříska) zkolabuje při přednášce na univerzitě. Jejich osmnáctiletá dcera Lenka (Kristýna Boková-Lišková) se omylem dozví, že Otakar se nikdy nerozvedl se svojí první ženou Věrou (Emília Vášáryová), s níž má syna Martina (Petr Forman).

 

Vzájemně se prostupující tragikomické příběhy o osudovém ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem. Dramatické vyprávění o altruismu i xenofobii, o našem strachu z neznámého, o pocitu ohrožení, který probouzí démona rasismu ukrytého v každém z nás. Obraz současného existenciálního pocitu Středoevropanů, dříve izolovaných za železnou oponou, jejichž inkubátor se před jejich očima tříští a proměňuje v globální vesnici. Především však intimní příběh několika obyčejných lidí, kteří po dlouhé době mlčení, odloučení a lží hledají a nalézají sílu a odvahu k cestě k sobě navzájem, k odpuštění a smíření, o jejich soukromé cestě z chaosu …

Žánr: Komedie

Rok vzniku: 2004

Země původu: Česká republika

Kinopremiéra v ČR: 16. září 2004

Délka: 108 minut (1:47:38)

Režie: Jan Hřebejk

Pomocná režie: Ladislav Ondráček

Námět: Jan Hřebejk, Petr Jarchovský

Scénář: Petr Jarchovský

Produkce: Ondřej Trojan, Michaela Kuchynková, Marcela Vránová, Milan Kuchynka, Milan Cimfe, Jaroslav Kučera (Česká televize), Jan Bradač (Falcon) 

Kamera: Jan Malíř

Druhá kamera: Martin Šácha

Hudba: Aleš Březina

Střih: Vladimír Barák

Zvuk: Michal Holubec, Radim Hladík ml.

Architekt: Milan Býček

Kostýmy: Katarina Bieliková

Odborný poradce: Anna Grušová, Sabe Soe, Tomáš Pojar, Lenka Hřebejková

Hrají: Jan Tříska (profesor Otakar Horecký), Petr Forman (Martin Horecký), Jiří Macháček (František Fikes), Emília Vašáryová (Věra Horecká), Ingrid Timková (Hana Svobodová), Kristýna Liška-Boková (Lenka Horecká), Nataša Burger (Mila Burger), Jan Budař (Milan), Zdeněk Suchý (Goran), Pavel Liška (Eman), Marek Daniel (Luboš), Petr Vaněk (feťák v klokance), Jaroslav Dušek (Plukovník), Martin Huba (lékař), Hynek Schneider (majitel bazaru), Jiřina Třebická (matka majitele bazaru), Andrej Toader (policista), Miroslav Kaman (policista), Roman Holub (Amir), Shalini Schmidt (Amirova matka), Maria Tusa (Peggy), Kajal Charlton (Duke), Ester Geislerová (studentka), Jakub Sommer (student), Václav Havel, Jiří Maria Sieber (sparťan), Andrei Toader (policista)

 

Lokalizace disku

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky 

Nastavení zvuku a titulků 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (anamorf 1,77:1)

Bonus: Film o filmu (17:59, česky s vypínatelnými anglickými titulky), Videoklip (1:52), Upoutávky (Kinoupoutávka – 2:02, TV spot 1 – 1:00, TV spot 2 – 0:20), Ukázky ze soundtracku (Hello America, Lone Again, Horem pádem), Fotogalerie, Nenechte si ujít (trailery: Pelíšky, Musíme si pomáhat, Cesta z města, Pupendo, Želary

Bonusy

Film o filmu