Blesk – Anděl Páně

Deník Blesk vychází poslední květnový den ve čtvrtek 31. května 2007 s českým filmem Anděl Páně, což je andělská pohádka plná hvězd a laskavého humoru. Blesk přináší toto DVD jako dárek ke Dni dětí za cenu 45,- Kč včetně novin (38,- Kč DVD + 7 Kč samotný deník).

 

Je časné ráno, v předvečer Štědrého dne, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie (Klára Issová) se svatou Veronikou (Veronika Žilková) pečou hory cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy Petronel (Ivan Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (Jiří Bartoška), ale i toho Petronel nakonec urazí. Za trest je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v pekle. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy a pokouší se najít si toho svého hříšníka, kterého by napravil.

Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (Jiří Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Petronel bloudí zasněženým krajem a pokouší se najít si svého hříšníka, kterému by napravil hlavu. Nemá však nejmenší ponětí o lidských přáních, touhách, starostech a láskách.

 

Pomocí kouzelné čertovské mošny svého průvodce Uriáše napáchá spoustu škod a přivede do neštěstí půvabnou a laskavou služtičku Dorotku. Žádného hříšníka však nenapraví. Čas rychle utíká a už se blíží okamžik Petronelova pádu do pekel. Síla lidské lásky, pevná naděje a pomoc všech svatých však nakonec pomohou napravit vše, co Petronel pokazil. Anděl Petronel se může vrátit na nebesa mezi sbor svatých a andělů – dokázal totiž v poslední chvíli napravit toho svého hříšníka. Sebe sama.

 

 

Roli popleteného anděla Petronela si zahrál herec Ivan Trojan (Četnické humoresky, Samotáři, Příběhy obyčejného šílenství). Ten o svém angažmá ve filmu řekl: „Dlouho jsem pohádky nechtěl točit, protože se mi zdálo, že nemají vtip. Nelíbilo se mi taky, že hlavními hrdinkami jsou většinou dívky a nadpřirozené bytosti. U Anděla páně se mi zdálo, že humor ani poslání nechybí. Myslím, že potěší nejen děti, ale i rodiče.

 

Další roli, nebeskou Pannu Marii, zahrála Klára Issová (Grandhotel, Johanka z Arku), jejíž herecký rejstřík je velmi široký, ale pohádkové role má zvlášť ráda. Ta o svém účinkování ve filmu řekla: „Už když jsem přišla na plac oblečená v nádherných dlouhých šatech, obklopilo mě hejno dětí (komparz andílků) a začaly mě obletovat jako nějakou vílu. Takže se mi role Panny Marie hrála moc dobře. Udělali jsme z ní takovou chápavou a vlídnou nebeskou maminku, která pochopí snad úplně všechno“.

Žánr: Pohádka / Rodinný

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2005

Délka: 90 minut

Kinopremiéra: 3. listopadu 2005

Režie: Jiří Strach

Pomocná režie: Zuzana Mathéová

Námět: pohádky Boženy Němcové

Scénář: Lucie Konášová, Jiří Strach  

Dramaturgie: Barbara Johnsonová, Eva Vondrová, Jiří Chalupa, Kateřina Krejčí

Produkce: Eva Hladíková, Magdaléna Sedláčková, Pavla Tomsová  

Hudba: Miloš Bok

Kamera: Petr Polák

Kostýmy: Jarmila Konečná

Masky: Jiřina Kozlová, Martin Valeš

Architekt: Jiří Veselý

Trikové snímky: Boris Masný

Zvuk: Jiří Klenka

Hrají: Ivan Trojan (anděl Petronel), Zuzana Stivínová (klíčnice Francka), David Švehlík (hrabě Maxmilián), Josef Somr (rychtář), Jiří Dvořák (čert Uriáš), Zuzana Kajnarová (Dorotka), Jiří Bartoška (Pán Bůh), Anna Geislerová (svatá Anna), Klára Issová (Panna Marie), Veronika Žilková (svatá Veronika), Gabriela Osvaldová (archanděl Gabriel), Jana Hlaváčová (Vomáčková), Stanislav Zindulka (Lorenc), Jiřina Jirásková (abatyše), Jiří Pecha (svatý Mikuláš), Oldřich Navrátil (správce), Jana Štěpánková (kuchařka Róza), Oldřich Vlach (Josef), Martin Zahálka (dráb), Otmar Brancuzský (dráb), Jakub Konáš (Ježíšek), Dana Hlaváčová (trhovkyně), Boni Pueri (sbor), Martin Šára (andělíček zpěvák)  

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: české pro neslyšící, anglické

 

 

 

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: žádný