DVD v středečním Aha! – Aféra s náhrdelníkem

S Aha! zůstaneme ve středu 20. srpna 2008 ještě stále ve Francii, v minulosti tentokrát zase mladší (18. století), ale v americkém podání. Aféra s náhrdelníkem za 44,– Kč, příběh plný vášní a intrik na královském dvoře, který se stal nečekaným hybatelem dějin.


Měli jsme již tu čest v televizi, ale o vydání na DVD v našich krajích jsem nenašel ani zmínku.

V historickém snímku ožívá skandál z období před Velkou francouzskou revolucí, jejíž nejznámější obětí se stala královna Marie Antoinetta (popravena 1793). Tvůrci sledují průběh událostí z let 1784–1786 z pozice protagonistky Jeanne Saint-Rémy de Valois, ale vypravěčem učinili jinou zúčastněnou osobu, králova ministra Breteuile.

Milované dítě hraběte a hraběnky z Valois, malá Jeanne, si žila jako v bavlnce až do chvíle, kdy do jejich domu přišli vojáci a krutě zabili hraběte, jenž si dovolil oponovat králi Ludvíku XVI. Přestože se narodila v rodině přímých potomků Jindřicha II, krále Francie v 16. století, Jeanniny rodiče byli zbaveni práv a svobod poté, co upadli v nemilost královského dvora. Truchlící hraběnka, která navíc byla v jiném stavu, smutek nepřežila. A tak když Jeanne osiřela, jejím jediným dědictvím byla potrhaná genealogická tabulka, dokazující její šlechtický původ.

Dospělá Jeanne si pak umínila získat čest a dobré jméno rodiny zpět, získat své dědictví a zaujmout právoplatné místo u královského dvora ve Versailles. Z rozumu se provdá za záletného muže, pochybně jmenovaného hraběte, Nicolase de la Motte. Marně se pokouší o rehabilitaci jména svých předků a znovunabytí všech práv a majetku, který jejímu šlechtickému rodu přináleží. Odmítne ji ministr Breteuil, nedaří se jí upoutat pozornost královny. Jediný, kdo si jí všimne, je záletný dvořan Retaux de Vilette, který jí sice zařídí audienci u ministra titulů, ten však její nároky odmítne. Spojencem se stane nejen Retaux de Vilette, ale také její manžel Nicolas de la Motte a šarlatán Cagliostro.

Když se jí nepodaří dospět k cíli oficiální cestou, společně vymyslí rafinovanou intriku, do níž zapletou prostopášného kardinála Rohana. Ten touží po královnině uznání a po funkci prvního ministra. S pomocí falešných dopisů se jim podaří v Rohanovi vzbudit pocit, že je v přízni královny. Nedůvěřivý Rohan se chce setkat s královnou osobně, proto Nicolas angažuje herečku Nicole Laguy d’Oliva, která hraje královnu na jevišti a spiklenci pak připraví noční schůzku Rohana a falešné královny. Kardinál uvěří a stane se ručitelem za vzácný briliantový náhrdelník, který klenotníci Behmer a Bassenge nabídli královně Marii Antoinettě, ta ho však odmítla – nemůže ho koupit kvůli zjitřenému veřejnému mínění… Jednalo se o 2 800 karátový náhrdelník, zdobený 647 diamanty – tak drahý, že si ho královský dvůr v Evropě nemohl koupit. Šňůra diamantů byla vytvořena francouzskými královskými klenotníky pro milenku krále Ludvíka XV, ale než byl tento vzácný kus dokončen, král zemřel a jeho milenka byla ze dvora vyhnána.

Kardinál ho pošle královně jako dar, poslem je však Retaux, který předá náhrdelník Jeanne. Ta se rozhodne prodat jednotlivé diamanty a za ty hodlá získat zpět rodový majetek i jméno. Její štěstí však po boku Retauxe však netrvá dlouho. Vděčný klenotník totiž daruje královně drahý amulet, což vzbudí podezření ministra Breteuila a podvod je odhalen. Jeanne odmítne uprchnout, protože se domnívá, že Rohan šperk zaplatí, aby se vyhnul skandálu. Navíc ho může vydírat důvěrnými dopisy pro královnu. Její plány se však nezdaří a spiklenci se ocitnou před soudem

Tvůrci natočili barvitý kostýmní příběh se všemi obvyklými atributy. Natáčeli jak ve Francii, tak především v České republice (s vydatnou podporou českého štábu). Látku mj. zpracovali Alexandre Dumas st. v románu Královnin náhrdelník (1850) a ve filmu např. Louis Feuillaude (Le collier de la reine, 1909) nebo Marcel L’Herbier (L’affaire du collier de la reine, 1946).

A jako obvykle, aspoň něco z komentářů diváků:

Pěkná kostýmní podívaná, nic víc. Mimochodem, za kostýmy pro tento film byla Milena Canonero také nominována na Oscara. Jenže to bylo asi tak vše, co bylo na tomto filmu zajímavé. Jinak to byl jen průměrně podaný příběh o jedné aférce na francouzském královském dvoře. Přitom se z toho dalo vytěžit mnohem více, vždyť ta aférka pak ve svém důsledku nastartovala velké události.

Pro neznalce zajímavý romantický příběh s historickými kulisami v pozadí. Pro znalce fabulace, která se skutečnými historickými událostmi nemá moc společného.

Američtí tvůrci asi zapomněli, že netočí film ve stylu Dnes neumírej, ale příběh z francouzské historie.

Žánr: Drama / Historický
Země původu: USA
Rok vzniku: 2001
Délka: 120 min.
Původní název: The Affair of the Necklace
Světová premiéra: 20. listopadu 2001
Premiéra v kinech ČR: 6. června 2002 s titulky
Režie: Charles Shyer
Scénář: John Sweet

Produkce: Stacey Attanasio, Kira Davis, Nigel Goldsack, Broderick Johnson, Andrew A. Kosove, Nava Levin, Redmond Morris, Charles Shyer
Hudba: David Newman
Kamera: Ashley Rowe
Společnost: Alcon Entertainment
Natáčeno: Alincourt, Ardennes, Francie / Barrandov Studio, Praha, Česká republika / Castle, Vaux-le-Vicomte, Seine-et-Marne, Francie / Compiegne, Oise, Francie / Dobříš, Česká republika / Lednice, Česká republika / Paříž, Francie / Praha, Česká republika / Katedrála Svaté Barbory, Kutná Hora, Česká republika / Valtice, Česká republika / Versailles, Yvelines, Francie

Hrají: Hilary Swank (komtesa Jeanne St. Remy de la MotteValoisová), Jonathan Pryce (kardinál Louis de Rohan), Simon Baker (Rétaux de Villette), Adrien Brody (hrabě Nicolas de la Motte), Brian Cox (ministr baron de Breteuil), Joely Richardson (Marie Antoinetta), Christopher Walken (Cagliostro,), Hayden Panettiere (mladá Jeanne), Simon Kunz (ministr titulů), Paul Brooke (Bohmer), Peter Eyre (Bassenge), Frank McCusker (Abel Duphot), Simon Shackleton (král Ludvík XVI.), Hermione Gulliford (Nicole Leguay d’Olivaová), Geoffrey Hutchings (předseda d’Aligre), James Vaughan (úředník Titon), Jonathan Newth (úředník de Marce), Kristina Bill (Irene de Valoisová), James Larkin (Darnell de Valois), Diana Quick (Pomfreová), Helen Masters (Campanová), Victoria Shalet (Colleen), Christophe Paou (Puerre Charron), Michel D’Oz (markýz de Favras), a další

Údaje o DVD neznámé