Schwarzkopf – Jistě, pane ministře – Série 1

O tom, že v edici Kultovní seriály BBC bude po Červeném trpaslíkovi vycházet série Jistě, pane ministře se ví již dlouho. Rozhodla o tom anketa, (i když podle výsledků hlasování jde o vítězství těsné a dnes by nejspíš vyhrálo Haló Haló). Dále se ví, že celá série vyjde na šesti DVD, z nichž to první vyjde ve čtvrtek 21. srpna 2008. Cena, stanovená vydavatelskou společností Schwarzkopf pro trafiky, se dá předpokládat stejná jako u trpaslíka, tedy 49,- Kč.

Co se týče parametrů jednotlivých disků a bližších podrobností, ze stránek vydavatele toho zatím nezjistíme. Tyto informace včetně počtu epizod a údajů o českém dabingu se mají na jejich webu objevit až v průběhu příštího týdne. Tak alespoň zkusme přiblížit seriál těm, kteří ho neznají.

Držitelem práv na tyto britské sitcomy je společnost World Wide Classics, která je také postupně uvádí na český trh. První edice DVD seriálu Jistě, pane ministře byla uvedena v dubnu 2007 a na e-shopech se dá koupit v cenách okolo 280,- Kč. „Papíráky“, jak se lidově říká vydáním určeným pro prodej v papírových obalech v trafikách, jdou do prodeje od akciové společnosti Schwarzkopf. Osobně předpokládám, že rozdíly oproti „klasickému“ vydání v plastových boxech budou ve třech základních bodech: v ceně, způsobu balení a vzhledu obalu, a nepřítomnosti bonusových materiálů. Ale jestli realita tento můj předpoklad potvrdí nebo ne, na to si počkáme do čtvrtka 21. srpna 2008. Zatím tedy vycházím z toho, že tomu tak bude.

Všechny DVD disky jsou opatřeny anglickým dabingem, českými titulky a také dabingem českým (vyrobeným Českou televizí): Viktor Preiss (James Hacker), František Němec (sir Humphrey Appleby), Jan Šťastný (Bernard Wooley), Svatopluk Skopal (Frank Weisel), Simona Postlerová, Daniela Kolářová, Otakar Brousek, Ladislav Potměšil, Eva Režnarová a Jiří Žák.

V letech 1980 až 1988 napsala dvojice anglických scénáristů Jonathan Lynn a Antony Jay kultovní televizní komedii z politického prostředí Jistě, pane ministře (a pokračování Jistě, pane premiére.)

Ve zkratce by šel obsah seriálu shrnout jako neustálý boj ministra pro administrativní záležitosti Jamese „Jima“ Hackera (Paul Eddington) s jeho neúnavně intrikujícím tajemníkem Sirem Humphrey Applebym (Nigel Hawthorne), kterému sekunduje jeho osobní tajemník Bernard Wooley (Derek Fowlds).

Balení obsahuje 2 DVD, na kterých naleznete 7 epizod + 1 bonusovou.

OBSAH 1. DVD:

1. Čelem k voličům (29:02) – Ideály nového ministra dostávají první ránu.

2. Oficiální návštěva (28:16) – Hacker přivítá na oficiální státní návštěvě afrického prezidenta, ze kterého se vyklube jeho starý kámoš z dob studií.

3. Úsporný program (28:31) – Jim plánuje zeštíhlení státní správy. Bude jeho úsporný program dobrým příkladem?

4. Konečné rozhodnutí (29:11) – Nová Národní integrovaná databáze umožní každému přístup k jeho vlastním svazkům. Zdá se to být jednoduché? Nikoli pro Sira Humphreyho.

OBSAH 2. DVD:

5. Stahují se mraky (27:39) – Vzhledem k ohrožení existence vlastního ministerstva se Hacker zabývá otázkou zavedení Evropského průkazu identity.

6. Právo na informace (29:32) – Povyk kolem ohrožené kolonie jezevců dokazuje Siru Humphreymu, že některé věci by ministr raději neměl vědět.

7. Ruka ruku myje (28:59) – Jim se obrací na bankéře kvůli záchraně projektu odsouzeného k záhubě a brzy zjišťuje, že k tomu je třeba tančit na dvou svatbách.

8. Humánní společnost (29:29)

Žánr: komedie, sitcom, televizní série, parodie, politika

Originální název: Yes Minister

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1980 – 1984

Hrají: Paul Eddington, Nigel Hawthorne, Derek Fowlds, John Nettleton, Philip Stone, Peter Cellier, Robert East, Diana Hoddinott

Údaje o DVD:

Délka: DVD1 – 115 minut, DVD 2 – 116 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3 (1,33:1)

Bonus: Restaurování (ukázky z restaurování obrazu seriálu)