Filmhouse – Bouřlivé pondělí

 

Filmhouse po několika mimořádných předškolních titulech ve středu 3. září 2008 zahájí vydávání ve své běžné řadě Filmových návratů titulem Bouřlivé pondělí za 49,- Kč

 

 

Britské drama je celovečerní prvotinou Mikea Figgise. Režisér, který je zároveň autorem scénáře a hudby, zasadil příběh do prostředí sychravého anglického Newcastlu. Pokusil se vytvořit intelektualizovaný thriller na klasické téma nevinného člověka, zataženého do vražedné hry "mocných". Film je označován jako „neo noir“.

 

Brendan přijíždí do Newcastleu jako nezkušený mladík, ale díky své drzosti rychle začne pracovat jako správce nočního jazzového klubu, jehož majitelem je jeden z místních kápů, Finney. Je to napjatá doba a tak se Brendan rychle vypracuje na důležitější posty a začne být pro svého šéfa doslova nepostradatelný. 

 

 

 

Pokojná práce se v okamžiku změní, když do města dorazí americký podnikatel a gangster Cosmo, Finneyho největší konkurent. Ten hodlá od základů přestavět celou městskou čtvrť, aby mohl v rozsáhlých investicích ukrýt špinavé peníze. Finney je jediný, kdo odmítá Cosmovi odprodat svůj majetek. 

 

 

Rozhovor o plánovaném přepadení, možná i vraždě, si náhodou vyslechne Brendan a chce svého zaměstnavatele varovat. Oba nepřátelé, Finney i Cosmo, jsou zamilovaní do servírky Kate, kterou chtějí využít při svých akcích. Kate se však zamiluje do Brendana a oba jsou zatáhnutí do nebezpečné hry. 

 

 

Laděním snímku i nenápadným zapojením sociálního tématu navazuje Figgis na americkou drsnou školu: peněžní kapitál v jeho příběhu začíná ovládat všechny zúčastněné, včetně bezúhonného Brendana (jenž bez váhání přijme luxusní auto jako odměnu za prokázanou službu). Režisér až úzkostlivě pracuje s pouhými náznaky a se záměrným mařením diváckého očekávání, což má místy za následek problematickou nejasnost některých skutečností a vztahů mezi postavami (konkrétní plány amerického podnikatele zůstávají utajeny, stejně jako poměr mezi Cosmem a Kate). Kontrapunktickým protipólem černého příběhu je jazzová hudba, pojatá chvílemi jako téměř klaunská parodie sebe samé. 

 

 

 

 

Žánr: Drama / Krimi / Romantický

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 1988

Délka: 89 minut

Světová premiéra: 22. dubna 1988 – New York, USA

Původní název: Stormy Monday

Režie: Mike Figgis

Scénář: Mike Figgis

Produkce: Nigel Stafford-Clark, Alan J. Wands

Hudba: Mike Figgis

Kamera: Roger Deakins

Společnost: Atlantic Entertainment Group / British Screen Productions / Channel Four Films / Moving Picture Company / Moving Pictures

Natáčeno: Gateshead, Tyne & Wear, Velká Británie

Hrají: Melanie Griffith (Kate), Tommy Lee Jones (Cosmo), Sting (Finney), Sean Bean (Brendan), James Cosmo (Tony), Mark Long (Patrick), Brian Lewis (Jim), Ying Tong John (Heavy), Mick Hamer (pianista), Ian Hinchcliffe (muž v obchodě), Andrzej Borkowski (Andrej), Caroline Hutchinson (Finneyho skeretářka Jean), Les Wilde (celník), Desmond Gill (muž v letištní hale), Benny Graham (pasová kontrola), Derek Hoxby (Bob), Catherine Chevalier (Cosmova sekretářka), Brendan P. Healy (letištní úředník), Clive Curtis (Cosmův osobní strážce), Heathcote Williams (Peter Reed),  Fiona Sloman (hotelová recepční), a další

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:  

 

Výběr kapitol

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky 

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: připravujeme pro Vás, trailer