Vapet vás baví – Masakr v Římě

Vapet sáhne do svého katalogu ve čtvrtek 21. srpna 2008 k tématu stále populárnímu a používanému. Další z řady filmů, čerpajících z událostí 2. světové války, Masakr v Římě za 42,– Kč. Když není odvaha, posílí tě víra, když selže víra, zůstává svědomí…

Velitel gestapa v Římě Herbert Kappler varuje generála Kurta Maelzera před povolením pochodu německých oddílů SS, z obavy před partyzánským útokem. Jak se ukáže, jeho obavy jsou oprávněné, k útoku skutečně dojde. Z Německa přichází rozkaz k jednomu z nejhorších aktů pomsty, masakru v Římě.

Z názorů diváků:
Morriconeho fantastická hudba, Richard Burton (velitel gestapa Kappler) a Marcello Mastroianni (odbojářský kněz Antonelli) tři důležité faktory tohoto válečného snímku nebo spíš boje domácích odbojářů. Jinak převážně nuda, celý film se v podstatě nic zajímavého neděje, krom dvou atentátu na jednotky SS, bylo to spíše o komunikaci a plánování útoku..

Kdo viděl tento film a líbil se mu, tak by se určitě měl kouknout na snímek o deset let mladší – ŠARLATOVÝ A ČERNÝ (Gregory Peck), kde se také objevuje postava Herberta Kapplera a ukáže se tu více z jeho skutečného osobního života a jeho osudu.

Příběh situovaný do Říma na jaře roku 1944 je především silným dramatem dvou mužů, milovníků kultury a umění-katolického kněze napojeného na odboj a velitele gestapa, jenž je po zdecimování německého oddílu italskými odbojáři rozkazy shora vmanévrován do role kata. Film je natočen na základě skutečné události a režisér S.Leone na postřílení několika stovek Italů nacisty v jeskynním komplexu obrazově odkazuje ve svém westernu Kapsa plná dynamitu.

Data o filmu:
Žánr: Drama / Válečný / Dokument / Psychologický
Země původu: Itálie / Francie
Rok vzniku: 1973
Délka: 110 min.
Světová premiéra: 4. října 1973 – Itálie
Původní název: Rappresaglia
Režie: George P. Cosmatos
Námět: Robert Katz (kniha „Smrt v Římě“)
Scénář: Robert Katz, George P. Cosmatos, Lucio De Caro, Fabil Mauri
Produkce: Philip M. Breen, Carlo Ponti, Marcello D’Amico
Hudba: Ennio Morricone
Kamera: Marcello Gatti
Společnost: Compagnia Cinematografica Champion / Fiduciary / Les Films Concordia

Hrají: Richard Burton (generálplukovník Herbert Kappler), Marcello Mastroianni (otec Pietro Antonelli), Leo McKern (generál Kurt Maelzer), John Steiner (plukovník Dollmann), Anthony Steel (major Domizlaf), Robert Harris (otec Pancrazio), Peter Vaughan (generál Albert Kesselring), Renzo Montagnani (kvestor Pietro Caruso), Giancarlo Prete (Paolo), Renzo Palmer (Giorgio), Duilio Del Prete, Dennis Burgess, Brook Williams, Guidarino Guidi (Guido Buffarini-Guidi), Douglas Hare (mladý německý voják), Carlos De Carvalho, Jacques Herlin (Giovanni), Shirley Corrigan, Massimo Sarchielli, Alain Gerard, Anthony Dawson, Marne Maitland (Pancraziův tajemník), Kippy Lancaster, Delia Boccardo (Elena), a další

Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: české
Obraz: PAL 16:9
Bonus: žádný
Typ disku: DVD5
Délka: 100 minut
Region: 2
Přístupnost: 15