Vapet vás baví – Pianista

Úroveň filmů, nabízených společností Vapet, má poměrně rozkolísané hranice. Občas se ale přikloní k příznivějšímu pólu. Ve čtvrtek 4. září 2008 na pultech objeví titul Pianista v ceně 42,- Kč.

Píše se rok 1939 a Wladyslawu Szpilmanovi, skvělému pianistovi, je právě dvacet osm let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman a jeho rodina (rodiče, bratr a dvě sestry) žila až dosud spokojeným životem. Brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného trestu nosit na rukou Davidovu hvězdu. Nátlak se postupně zvyšuje a rodina je na tom stále hůře. Brzy jsou donuceni prodat obrazy, stříbro, nábytek a nakonec i Szpilmanovo drahocenné piáno. Největší ranou je však rozhodnutí, podle kterého mají být všichni Židé umístěni do uzavřeného areálu, obehnaného vysokými zdmi – na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto…

Před začátkem natáčení Polanski konzultoval téma s historiky a lidmi, kteří ghetto přežili – jedním z nich byl například Marek Edelman. Celému filmového štábu pak také promítnul několik dokumentů o varšavském ghettu. Nikdo z nich nepochyboval o důležitosti věrné rekonstrukce Szpilmanova zázračného přežití. Konec 2. světové války zanechal mnohá města střední a východní Evropy v ruinách. Aby mohli o 55 let později filmaři znovu navodit atmosféru poválečné Varšavy, museli vynaložit měsíce práce a půl milionu dolarů. Po dlouhém hledání bylo zruinované město znovu vytvořeno v německém Juterborgu, nacházejícím se 90 km od Berlína. Hlavní výtvarník Allan Starski zde využil bývalé kasárny sovětské armády a vytvořil hrůzu nahánějící zpustošenou krajinu, kterou kromě rozvalin doprovází pouze několik ohnutých pouličních lamp.

Varšava však ve filmu není vyobrazena pouze jako zdevastované a mrtvé město. Jelikož se děj odehrává v časovém rozmezí šesti let, musel Starski spolu se svým týmem zrekonstruovat prostředí tak, jak vypadalo v různých obdobích války. Příběh zachycuje invazi německých vojsk v roce 1939, vznik židovského ghetta, postupnou degradaci životních podmínek uvnitř něj a nakonec i vyhlazení všech jeho obyvatel…

Pro režiséra Romana Polanského znamenalo natáčení dramatu Pianista více než jen úspěšný útok na oscarový trůn – po dlouhé době se totiž vrátil k práci v rodném Polsku. Navíc sám prožil mládí v krakovském ghettu, a tak byl pro něj příběh židovského pianisty Wladyslawa Szpilmana – kterému se podařilo vyhnout transportu do koncentračního tábora a v letech 1939-1945 se schovával ve varšavskému ghettu – více než jen pouhou biografií známé osobnosti. Sám režisér ovšem tvrdí, že se jeho vzpomínky ve filmu nepromítají. Ovšem nebýt jich, jen těžko by zřejmě dokázal vystihnout bezmoc a utrpení intelektuála, přinuceného žít v troskách rozbombardovaného města, tak přesvědčivě.

Zajímavostí je, že Polanski natočil film podle Szpilmanovy autobiografie téměř deset let poté, co odmítl režii Schindlerova seznamu z důvodu, že mu příběh připadá příliš osobní.

V titulní roli předvedl zřejmě svůj životní výkon Adrien Brody, jenž se obdivuhodně vyrovnal s přeměnou ze společenského mladíka ve vychrtlou ustrašenou trosku. Vedle mnoha jiných ocenění získal kov nejcennější: Oscara. Stejně jako Roman Polanski a scenárista Ronald Harwood.

Žánr: Drama / Válečný
Země původu: Velká Británie/Francie/Německo/Polsko/Nizozemí
Rok vzniku: 2002
Délka: 150 minut
Světová premiéra: 3. ledna 2003
Premiéra v kinech ČR: 6. února 2003 s titulky

Původní název: The Pianist / Le Pianiste / Der Pianist / Pianista
Režie: Roman Polanski
Námět: Wladyslaw Szpilman (stejnojmenný román )
Scénář: Ronald Harwood
Produkce: Robert Benmussa, Timothy Burrill, Daniel Champagnon, Gene Gutowski, Henning Molfenter, Roman Polanski, Lew Rywin, Alain Sarde, Rainer Schaper
Hudba: Wojciech Kilar
Kamera: Pawel Edelman
Společnost: R.P. Productions, Heritage Films, Studio Babelsberg, Runteam Ltd., Agencja Produkcji Filmowej, Beverly Detroit, Canal+ Polska, Canal+, FilmFernsehFonds Bayern, Filmboard Berlin-Brandenburg, Filmförderungsanstalt, Interscope Communications, Mainstream S.A., Studio Canal, Telewizja Polska
Natáčeno: Babelsberg, Potsdam, Brandenburg, Německo / Beelitz, Brandenburg, Německo / Berlín, Německo / Hotel Saski, Bankowy, Varšava, Polsko / Instalatorów, Ochota, Varšava, Polsko / Jüterbog, Brandenburg, Německo / Varšava, Polsko / Studio Babelsberg, Potsdam, Brandenburg, Německo
Hrají: Adrien Brody (Wladyslaw Szpilman), Thomas Kretschmann (kapitán Wilm Hosenfeld), Frank Finlay (otec), Maureen Lipman (matka), Emilia Fox (Dorota), Ed Stoppard (Henryk), Julia Rayner (Regina), Jessica Kate Meyer (Halina), Ruth Platt (Janina), Michal Zebrowski (Jurek), Valentine Pelka (Dorotin manžel), Wanja Mues (SS bijící otce), Richard Ridings (Lipa), Nomi Sharron, Anthony Milner (muž na přechodu), Lucy Skeaping (pouliční muzikant), Roddy Skeaping (pouliční muzikant), Ben Harlan (pouliční muzikant), Thomas Lawincky (strážný), Joachim Paul Assböck (strážný), Roy Smiles (Jicchak Heller), Paul Bradley (Jehuda), Daniel Caltagirone (Majorek), Andrzej Blumenfeld (Benek), Darian Wawer (dítě na zdi), Zbigniew Zamachowski (zákazník), Lejb Fogelman (zákazník), Detlev von Wangenheim (důstojník SS), Popeck (Rubenstein), Zofia Czerwinska, Emilio Fernandez, Udo Kroschwald (Schultz), Andrew Tiernan (Szalas), Ronan Vibert (manžel Janiny), Uwe Rathsam (SS, který zastřelil ženu), Joanna Brodzik (žena střelená do hlavy), a další

Údaje o DVD (vydavatel Hollywood classic entertainment):
Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: PAL 16:9
Bonus: Trailer, Filmografie a biografie, Festivaly a ocenění, Fotogalerie, Roman Polanski v Praze, Tisková konference