Šíp – Valiant

 

Velké srdce, malý pták. Ne, to není stručná charakteristika nevyvinutého dobráka, ale motto animovaného filmu Valiant, který na DVD vychází jako příloha deníku Šíp pozítří v pátek 29. června 2007. Film byl produkován Johnem H. Williamsem, který rovněž produkoval Shreka, což ale samo o sobě nemusí být zárukou stejné kvality. Cena je opět 38,- Kč (s novinami 47,–).

 

V malé hospůdce na anglickém venkově, v relativním bezpečí před hrůzami probíhající Druhé světové války, sleduje skupinka holubů filmový týdeník. Seznamují se s úžasným a vzrušujícím životem elitních bojových holubů, kteří doručují tajné zprávy, užívají si života v první linii a po práci se setkávají s krásnými holubicemi – ošetřovatelkami. Malý Valiant film nadšeně sleduje a rozhodne se k holubí jednotce připojit. Odletí do Londýna, kde zachrání chytrého neplatiče Všiváka před velkým průšvihem. Ten Valiantovi na oplátku slíbí, že mu pomůže hladce proklouznout náborovou procedurou, ale oproti svým původním záměrům nakonec skončí v řadách elitní holubí letky spolu s ním. Oba se stanou členy jednotky beznadějných outsiderů. Patří do ní také Baron, který sem přišel z Oxfordu, aby svou službou v armádě pokračoval ve vznešené rodinné tradici (přestože je mnohem větší šprt než bojovník) a dvojčata Frajer a Drsňák, která dohánějí nedostatečný důvtip nadšením a fyzickou zdatností.

Tvrdý trénink se neobejde bez spousty oděrek a škrábanců, ale v péči krásné holubí ošetřovatelky Victorie přestávají Valianta všechny rány bolet. Po pár týdnech výcviku a ještě nepříliš připravena se tato skupinka musí vrhnout do boje. Beze stopy totiž zmizela další letka a na čerstvé rekruty čeká tajná operace v okupované Francii, během níž se musí setkat se členy odboje a převzít od nich zprávu, kterou pak doručí zpět do Anglie. Nad nepřátelským územím se však všechny plány rychle hroutí a nezkušení holubi musí začít improvizovat. Podaří se jim zprávu získat a doručit ji zpět do hlavního stanu? Podaří se jim přežít náročnou misi se všemi jejími nástrahami, mezi které patří krvelační sokoli, vedení obávaným generálem Von Drápem? Podaří se Valiantovi a jeho přátelům nalézt dostatek odvahy a sil k tomu, aby se postavili svým obavám a dokázali splnit velký úkol? Vrátí se Valiant zpět, aby získal lásku krásné holubí ošetřovatelky?

Příběh Valiant nabídnul společnosti Vanguard přímo jeho autor George Webster. Lidé ze společnosti vytvořili scénář a rozhodli se na jeho základě natočit první digitálně animovaný film z produkce Vanguard Animation. Valiant je prvním výsledkem distribuční spolupráce mezi společnostmi Vanguard a Disney. Mimo severní Ameriku zajišťuje distribuci filmu společnost Odyssey Entertainment.

Cílem Vanguardu bylo natočit během dvou let animovaný film s rozpočtem 40 milionů dolarů, který je v rámci tohoto žánru zcela ojediněle nízký. Společnost si stanovila úkol vyprodukovat snímek s použitím nejmodernějších animačních technik za přibližně poloviční cenu a poloviční dobu oproti ostatním velkým animovaným produkcím. K pomoci s organizací a realizací tohoto odvážného plánu byli k projektu přizváni koproducenti Curtis Augspurger a Buckley Collum.

Produkce začala v Los Angeles v lednu 2003 prací na designu postav a prostředí a vytvářením storyboardů a základních animací. V této době si Vanguard Animation postavil vlastní moderní evropské animační studio v londýnských Ealing Studios, v němž se usídlilo přes 200 zaměstnanců. „Dokončili jsme konstrukci studia o rozloze asi 1200 m2 a vybavili jej nejmodernějšími dostupnými technologiemi a prověřenými komerčními softwarovými nástroji, které se používají v hollywoodských a jiných světových studiích,“ upřesňuje koproducent Buckley Collum.

V září 2003 se produkční štáb přesunul do studia Vanguard Animation v Londýně a poté začal hledat nadané filmové tvůrce z celého světa – práce na filmu se nakonec účastnilo přes 200 lidí ze 17 různých zemí.

Režie: Gary Chapman
Hrají: Ewan McGregor, Jim Broadbent, John Cleese, Tim Curry, John Hurt, Hugh Laurie, Olivia Williams
Rok vzniku: 2005
Země původu: Velká Británie
Délka: 76 min.
Animovaný, mládeži přístupný, český dabing