Černá sanitka a jiné děsivé příběhy

Na obrazovkách České televize se od 4. září 2008 začne objevovat nový seriál Černá sanitka. Se starším českým seriálem Sanitka nebude mít ale vůbec nic společného. Tématicky tento seriál čerpá z lidové slovesnosti – z různých hrůzostrašných a děsuplných příběhů, které kolovaly nebo ještě i kolují mezi lidmi.

Černá sanitka a jiné děsivé příběhy je sbírkou 136 současných pověstí, získaných od více než 60 vypravěčů z celé České republiky. Příběhy obsažené v této knize, která se stala základem seriálu, se vypráví jako pravdivé historky při nejrůznějších příležitostech. Svými vypravěči i posluchači jsou obvykle považovány za pravdivé, většinou se má za to, že je zažil přímo vypravěč, člen jeho rodiny nebo nejlepší kamarád. V knize naleznete strašidelné pověsti o vrazích a maniacích ohrožujících nevinné studentky na vysokoškolských kolejích nebo milence v autě, ale i příběh o vraždícím přízraku německého vojáka z druhé světové války…

Naši předci měli své hejkaly, vlkodlaky, bílé paní, vodníky a kostlivce. Tajemnými jevy nejspíš nahrazovali to, čemu nerozuměli, co nechápali a čeho se báli. Vědecký pokrok vyhnal tyto příšery do říše dětských pohádek, ale zdá se, že svět si našel zástupná témata. Říká se jim „urban legends“ – městské legendy. Dnes se šíří především e-mailovou poštou, ale předávají se i ústně.

Patří mezi ně například ta O černé sanitce. Ještě za hluboké normalizace kolovala po Československu. Měla údajně jezdit po kraji a její osádka prý unášela lidi, zejména děti, aby jejich orgány využívala k transplantacím. Možná jste zaslechli tu o Vietnamcích, kteří zanesli do vody v Podolí jakési exotické červy. Ti měli proniknout do břicha pupíkem a člověka zevnitř sežrat, než řekl švec. Nebo zaslechli jste varování před všudypřítomnými škvory, kteří vlezou do ucha a prožerou se vám až do mozku?

Mnoho městských legend má svůj původ v tzv. „hoaxech“. Hoax ve volném překladu z angličtiny znamená cosi jako falešná zpráva, mystifikace, žert, podvod či poplašná zpráva.

Cyklus byl inspirovaný stejnojmennými úspěšnými knihami Petra Janečka o městských mýtech, tzv. urban legends. PhDr. Petr Janeček (* 1978) je pražský etnolog a folklorista. Vystudoval etnologii na Filozofické fakultě a humanitní studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje v Národním muzeu a přednáší na Filozofické fakultě a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2006 a 2007 publikoval první české komentované sbírky současných pověstí Černá sanitka a jiné děsivé příběhy a Černá sanitka: Druhá žeň, které se setkaly se značným zájmem široké i odborné veřejnosti.

Seirál Černá sanitka vyzve na souboj další očekávanou novinku: sitcom Comeback, který nabídne Nova v téměř stejném vysílacím čase.

Režisérem připravovaného seriálu je Mojmír Kučera. Průvodcem celou sérií, která bude mít 15 dílů je Roman Zach.

Od května Černou sanitku vysílá v audiopodobě Český rozhlas Leonardo v podání Miroslava Táborského a Kamila Halbicha. Brněnské HaDivadlo se pokusilo o dramatizaci a Černou sanitku uvádí jako kabaretní představení. Na podzim je plánováno i vydání dvou audio CD s příběhy z prvního a druhého dílu Černé sanitky.

V seriálu se objeví řada herců, ale vždy jen v jediné epizodě, například J. Schneiderová, B. Klepl, J. Sedláčková, T. Voříšková a další.

Zdroj: stránky nakladatelství Plot, ČT, Televize.cz