Aha! – Byl jednou jeden král

 

Nedávno jsme zveřejnili seznam DVD, která budou vycházet v deníku Aha! v nejbližší době. Tím ale vydavatelské aktivity tohoto deníku nekončí. Aha! se rozhodlo přikládat vždy v nedělním vydání starší české filmy. Již tuto neděli 15. července 2007 vyjde klasická česká pohádka Byl jednou jeden král. Cena bude 38- Kč (+ 10 Kč cena novin).

 

Byl jednou jeden král je česká filmová pohádka z roku 1954 režiséra Bořivoje Zemana. Na základě děje z klasické pohádky Sůl nad zlato je vyprávěn příběh obohacený humornými situacemi a moudrostí Jana Wericha v hlavní roli krále, druhou hlavní roli vytvořil Vlasta Burian. Svoji první velkou filmovou roli si právě v tomto filmu zahrála slečna Milena Dvorská v roli princezny Marušky. 

 

 

 

 

V království „Moje království“ vládne pyšný, hloupý a namyšlený král Já I. (Jan Werich). Má však výborného a roztomilého rádce Atakdále (Vlasta Burian). Král je vdovec, ale má po ženě ještě tři dcery: Drahomíru, Zpěvanku a nejmladší a nejchytřejší Marušku (Irena Kačírková, Stella Májová a Milena Dvorská). Král chce jít na odpočinek a chce jedné z dcer svěřit vládu. Podrobí je zkoušce, při které se jich zeptá, jak ho mají rádi. Drahomíra ho má ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a Maruška jako sůl, protože jí je zapotřebí. To krále rozhněvá a Marušku vyžene. Ta se po strastech dostane ke kouzelné babičce (Terezie Brzková), která jí velmi pomůže. Do paláce přijíždějí i tři princové (Miroslav Horníček, Lubomír Lipský a Miloš Kopecký), kteří se ucházejí o ruku dcer. Král nechal všechnu sůl z celého království odnést na hrad a pak ji nechal shodit do vody. Tím si pohněval celé království, také vdovu Kubátovou (Marie Glázrová), ta si sůl nechala. Tři princové spolu s četnými dvořany z neslaného království uprchli i s částí královského pokladu. Král pak po několika nepříjemných příhodách zmoudřel a uvědomil si, jak špatně vládnul, přišel na to když se začal topit v bažině. Maruška dostala od babky kouzelnou bezednou slámku se solí. Tu pak dala svému otci králi, a on Marušce odpustil. Maruška si pak vzala rybáře (Vladimír Ráž), Drahomíra zahradníka (Zdeněk Dítě), Zpěvanka dudáka (Josef Pehr) a král vdovu Kubátovou. Dobře se měl i rádce Atakdále, neboť král na odpočinek nakonec vůbec neodešel… 

 

 

 

 

 

První a poslední barevný film Vlasty Buriana a v pořadí jeho třicátý sedmý. I v této roli se Burian blýskl jako ve starých veselohrách. Poprvé se zde před kamerou setkal s Janem Werichem a ne naposled. Excelentní výkon obou legendárních českých komiků oslovuje diváky dodnes. Vynikající byl i půvabně dívčí herecký výkon právě začínající (tehdejší ryzí neherečky) slečny Mileny Dvorské, kterou právě tento film přivedl na její budoucí hereckou dráhu. 

 

 

 

 

Milena Dvorská (bylo jí tehdy pouhých patnáct let) za pozvání na konkurs vděčí své odvaze. Narodila se v Prostějově, kde se také setkala s panem Werichem, který zde účinkoval v zábavním pořadu. Ona se mu svěřila s touhou hrát ve filmu a o několik týdnů později jí přišel lístek s pozvánkou. 

 

Na natáčení vzpomíná s láskou a vypráví o tom, jak zpočátku bydlela v Praze u Werichů. Další vzpomínky Milena Dvorská směřuje k Vlastu Burianovi, kterého na natáčení vždy doprovázela jeho manželka a starostlivě se o něj starala. Nikdy prý nezapomene na to, jak na natáčení přicházel starý, smutný a nemocný muž, který se po oblečení do kostýmu a příchodu na scénu proměňuje v nespoutaný živel s jiskrou v oku, aby odcházel ještě bolavější a smutnější. Smutné také je to, že brzy po natáčení zemřel. 

 

 

 

 

 

Ve Filmovém přehledu z května roku 1955 se píše o filmu toto: Česká barevná filmová pohádka. — Král Já první se zeptal jednoho dne svých dcer, která jej má nejraději. Té chtěl potom odevzdat království. První jej měla ráda jako zlato, druhá jako zlato v hrdle a nejmladší, Maruška, řekla, ze jej má ráda jako sůl. Rozhněvaný a uražený král vyhnal Marušku za tento výrok z hradu. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Brzy však poznal, že bez soli se nikdo neobejde. Hledal Marušku a teprve po stém přiznání ke všem chybám ji našel a s ní také i nevyčerpatelnou slánku, která naplnila všechny slánky ve všech domácnostech království. 

 

Žánr: pohádka, pro děti

Režie: Bořivoj Zeman

Námět: Božena Němcová (Sůl nad zlato), Jiří Brdečka, Oldřich Kautský, Jan Werich, Bořivoj Zeman

Scénář: Jiří Brdečka, Jan Werich, Bořivoj Zeman

Texty písní: Jaroslav Seifert

Natočeno v: ateliéru Hostivař a u Jindřichova Hradce (jižní Čechy), v okolí Jevan a Lešan

Kamera: Jan Roth, Vladimír Novotný (triky)

Hudba: Václav Trojan

Střih: Josef Dobřichovský

Zvuk: Milan Novotný

Kostýmy: Bohumil Sochor

Produkce: Studio uměleckých hraných filmů Praha

Hrají: Jan Werich (král Já I.), Vlasta Burian (Atakdále), Milena Dvorská (princezna Maruška), Irena Kačírková, Stella Májová, Terezie Brzková, Marie Glázrová, Vladimír Ráž, Zdeněk Dítě, Josef Pehr, Miroslav Horníček, Lubomír Lipský, Miloš Kopecký, František Černý, a další

Distribuce: Ústřední půjčovna filmů Praha

Premiéra: 11. února 1955

Celková stopáž: 1 h. 47 min.

 

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky  

Obraz: barevný 4:3

Bonus: O titulu, Zlatý fond na DVD