Šíp – Co je vám, doktore?

V úterním Šípu dne 18. září 2007 vychází příloha s dalším českým filmem se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli muže bilancujícího svůj život a hledajícího skutečné životní hodnoty v dnešním upachtěném světě Co je vám, doktore. Cena 40,- Kč.

Film byl natočen v roce 1984 a předznamenal další film se stejným hereckým obsazením, který vznikl v roce 1985 – Jako jed. (Ten vyšel na DVD v časopise DiViDi v listopadu 2005 a pak minulý týden v Šípu). Film vypráví o nerovném manželství muže, kterého láká vesnický styl a způsob života, jehož manželka pro něco takového nemá pochopení – moderní je přece kariéra ve firmě a technologické vymoženosti v domácnosti.

Jenže manžel si v kuchyni připadá jak v kabině sputniku, nechápe, že jeho maminka prala v neckách a měla víc času než mají ženy dnes v době automatických praček a mikrovlnek. Nechápe, proč Pražané vyjíždějí za zdravým vzduchem do lesů, když by stačilo, aby nejezdili auty, a měli by čistý vzduch v Praze…

Nehrdinský hrdina příběhu, čtyřicetiletý Bohouš Burda, je věčný idealista, který je nespokojen s tím, jak žije. Manželství nestojí za nic, jeho žena žije zcela v zajetí počítačů a nemá pochopení ani pro jeho recesní vtípky. Život ve velkoměstě ho otravuje doslova i v přeneseném smyslu, touží po rodné hájence v čisté přírodě. Radost ze života chce hledat jinde než v technickém pokroku a vyjádření tohoto názoru mu vynese dokonce i několik dobře mířených ran pěstí. A tak přichází vzpoura – proti všemu a proti všem. Do cesty se mu navíc připlete i mladá půvabná dívka Terezka, která má podobné názory jako on. A tak Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce žít jen s ním. Zdá se, že idylka může začít. Jenže…

Svěrák si napsal roli člověka, který se naprosto nehodí do současné doby. Naopak, život v industrializovaném městě v zajetí techniky ho stresuje a staví do neřešitelných situací. Jeho bezradnost je ilustrována například při prodeji auta, kdy si v podstatě nechá vnutit nízkou cenu kupujícím. Projevuje se zde i jeho nenávist k autům jako k ničitelům životního prostředí a symbolům rychlé moderní doby, a tak je v podstatě rád, že se auta zbaví.

Film dobře zachycuje dobu poloviny osmdesátých let v socialistickém Československu a způsob života v určitých sociálních vrstvách. Ve filmu se také setkáváme s řadou herců blízkých nejen Zdeňku Svěrákovi, ale i divadlu Járy Cimrmana. Jde například o Ladislava Smoljaka nebo Jan Hraběta či Pavel Vondruška.

Roli mladého bezcharakterního kariéristy ve filmu ztvárnil Ondřej Pavelka známý z filmů Výchova dívek v Čechách, Skalpel, prosím a v současnosti hraje v nekonečném seriálu z produkce televize Nova nazvaném Ulice.

Žánr: Drama / Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1984

Délka: 79 minut

Kinopremiéra v ČR: 1. července 1985 

Režie: Vít Olmer

Asistent režie: Václav Křístek

Pomocná režie: Jan Křížek

Námět: Antonín Máša

Scénář: Antonín Máša, Vít Olmer, Zdeněk Svěrák

Dramaturgie: Josef Bouček

Produkce: Miloš Stejskal

Zástupce vedoucího výroby: Milan Futera, Luboš Vála

Kamera: Ota Kopřiva

Druhá kamera: Roman Pavlíček

Asistent kamery: Tomáš Hampl

Hudba: Jiří Stivín

Nahrávka: Collegium Quodlibet

Střih: Ivana Kačírková

Zvuk: Antonín Kravka, Ivo Špalj

Architekt: Bohumil Nový

Kostýmy: Šárka Váchová, Božena Světlá, Ivana Řezáčová

Masky: František Pilný, Zdenka Prchlíková, Ladislav Bacílek

Hrají: Zdeněk Svěrák (zubař Bohouš Burda), Ivona Krajčovičová (pomocná programátorka Tereza Horká – dabing Naďa Konvalinková), Iva Hüttnerová (inženýrka Blanka Burdová), Ondřej Pavelka (inženýr Karel Strnad, Blančin kolega), Eva Asterová (Veronika), Karel Brožek (šéf výpočetního střediska), Ferdinand Krůta (otec), Bronislav Poloczek (Burdův švagr), Ladislav Smoljak (psychiatr Václav), Eva Holubová (Burdova sestra), Arnoštka Červená (babička – dabing Marie Rosůlková), Ferdinand Krůta (Terezin otec), Anna Ferencová (Boženka Kuchařová, otcova přítelkyně), Kristián Hynek (kameraman), Martin Faltýn (režisér), Alena Karešová (sestra v ordinaci), Blažena Slavíčková (pacientka Málková), Hana Přibylová (Alena), Jan Hraběta (majitel sudu u řeky), Miloš Čálek (inženýr, Veroničin muž), Vladimír Hrabánek (řidič sanitky), Jolana Maurerová-Zelinková (Jarmila), Karel Smyczek (odborník na krajinu), Josef Vondráček (kupec auta), Milan Šimáček (synovec Jiříček), Hana Čížková (Vlasta), Alois Bocek (tramp), Gabriela Najmanová (dáma na schůzi), Bořivoj Penc (ochranář), Pavel Vondruška (ochranář), Jaroslav Vozáb (ochranář), Václav Křístek (laborant)

Seznam kapitol:

01. Titulky, srandista
02. Paní inženýrka
03. Výzkumný úkol
04. Natáčení
05. Schůze
06. Konflikt
07. Pokus o sebevraždu
08. Víkend
09. Výlet
10. Onen svět
11. Babička
12. Psychiatr
13. Nový život
14. Chalupa

Údaje o DVD:
Zvuk: česky DD 2.0 i v rozmix. do DD 5.1
Obraz 4:3, barevný
Zvuk: zvuková stopa a menu pro nevidomé
Titulky: anglické
Bonusy: fotogalerie, filmografie, rozhovory se Zdeňkem Svěrákem a Ondřejem Pavelkou