Aha! – Univerzální voják

Dnes 18. července 2007 vyšel další film ze speciální DVD edice deníku Aha! Tentokrát pro vás připravil film Univerzální voják v hlavní roli s Jeanem-Claudem Van Dammem a Dolphem Lundgrenem od režiséra filmů Den poté a Den nezávislosti. Cena DVD je 38,- Kč.

Americký voják Luc a šílený seržant Scott jsou příslušníci americké armády, kteří se ve při masakru vietnamské vesnice dostanou do konfliktu a vzájemně se zabijí. Jaké je jejich překvapení, když se o třiadvacet let později oba »probudí« z věčného spánku jako příslušníci speciálního protiteroristického komanda bez paměti – univerzální vojáci. Zvláštní oddělení ministerstva obrany z jejich těl vyvinulo nezničitelné stroje na zabíjení. Při záchranné akci v útrobách mamutí přehrady ohrožované teroristy se Lucovi začnou vynořovat vzpomínky na jeho minulý život. Vymkne se kontrole svých tvůrců a dává se na útěk, ve kterém mu pomáhá mladá novinářka Veronika. Za ním se pouští smečka pronásledovatelů, vedená právě Scottem. Nejzuřivějším pronásledovatelem prchající dvojice se stává krví posedlý Scott. Nemilosrdně ničí vše, co se mu postaví do cesty. K rozhodujícímu souboji na život a na smrt se schyluje na farmě Lucových rodičů, kteří nemohou uvěřit tomu, že jejich syn vstal z mrtvých…

Ve snímku Univerzální voják si kromě Belgičana Van Damma zahrál i Švéd Dolph Lundgren. A jejich společné dílko se stalo legendou v akčním žánru. Oba hlavní herci ale byli na place jako dva kohouti na jednom smetišti!

Oba hollywoodští imigranti si totiž záviděli své úspěchy v začátcích. „Van Damme je … sakra úspěšný,“ hledal těžce slova Lundgren v jednom rozhovoru těsně po natočení Univerzálního vojáka. „Můj problém je, že jsem se stal filmovou hvězdou dřív, než jsem se stal hercem. Takže se to snažím teď dohánět,“ tvrdí Lundgren, který měl ve svých začátcích podle filmového štábu Univerzálního vojáka pocit, že je nedoceněný.

„Mít svalnaté tělo a držet v ruce samopal – to není herectví, většina lidí by to zvládla také,“ přiznává Švéd. Dolph se ale nevzdal! „Když něco chci, tak toho taky dosáhnu!“ tvrdí vypracovaný Švéd, který vyhrál mistrovství Evropy i Austrálie v karate.

Herec Dolph Lundgren, který zde ztvárnil roli Van Dammova protivníka, prý o sobě prohlašuje, že má IQ 160, hovoří pěti jazyky a má vystudované chemické inženýrství ve Švédsku, kde se narodil. Titul mu sice nikdo nevezme, jenže s IQ i těmi jazyky už to je o něco horší… Svalovec, který dělal v minulosti třeba bodyguarda populární herečce a zpěvačce Grace Jones, totiž raději vzápětí své tvrzení o vysoké inteligenci popřel. Snad proto, aby mu IQ doopravdy nezměřili.

A co se týče jazyků, tak prý ve skutečnosti ovládá pouze angličtinu a švédštinu. Uvádí však ještě japonštinu, ze které si zapamatoval několik frází z doby, kdy společně s hvězdou nedávno skončeného Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2007 Dannym DeVitem natáčel v Japonsku reklamu na hodinky Swatch. Reklama však byla v zemi vycházejícího slunce úspěšná a v televizi se udržela rok a půl.

Kromě toho, že má tenhle svalovec černý pásek v karate a byl zvolen kapitánem švédské karatistické reprezentace, tak dokonce holduje modernímu pětiboji. Lundgren však není žádné »béčko«, a tak byl v tomto sportu zvolen šéfem amerického pětibojařského týmu, který se této disciplíny účastnil na olympijských hrách v Atlantě!

„Za několik posledních let, kdy se tomuto sportu věnuji, jsem zjistil, že mě baví mnohem víc, než jsem byl ochotný si ze začátku přiznat,“ tvrdí Lundgren, který modernímu pětiboji pomáhá, jak se dá – od rekrutování nových pětibojařů až po štědré dary pro rozvoj tohoto sportu.

Špatný není ale Lundgren ani před kamerou, což dokázal v nespočtu svých snímků. Vše začalo rolí Ivana Draga v Rambovi a pokračovalo plejádou skvělých filmů až k Univerzálnímu vojákovi, kterého vám přinášíme na DVD. Společně s deníkem Aha! si film budete moci vychutnat za pouhých 45 korun.

Žánr: Sci-fi

Rok vzniku: 1992

Země původu: USA

Délka: 99 minut

Originální název: Universal Soldier

Režie: Roland Emmerich

Námět Richard Rothstein, Christopher Leitch, Dean Devlin

Produkce: Craig Baumgarten

Hudba: Christopher Franke

Kamera: Karl Walter Lindenlaub

Střih: Michael J. Duthie

Kostýmy: Joseph A. Porro

Hrají: Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Ally Walker, Ed O’Ross, Jerry Orbach, Leon Rippy, Ralf Moeller, Drew Snyder, Tom ‚Tiny‘ Lister Jr., Eric Norris, Lilyan Chauvin, Lupe Ontiveros, Ned Bellamy, Shane Dixon, Michael Jai White, Kamel Krifa

Údaje o DVD:

Zvuk: Anglický DD 5.1 a DTS ES, český DD 5.1

Obraz: 16:9 (2:35:1), PAL, barevný

Titulky: české

Formát disku: DVD9

Region: 2

Bonus: Film o filmu (6:51 anglicky s českými titulky), Z natáčení (15:28 anglicky s českými titulky), Rozhovory (24:43 – Jean-Calude Van Damme, Dolph Lundgren, anglicky), Upoutávka 1 (0:58 anglicky s českými titulky), Upoutávka 2 (2:19 anglicky s českými titulky)