DVD – Marečku, podejte mi pero!

 

Skvělá komedie Marečku, podejte mi pero! patří ke klenotům českého filmu. Vyjde na DVD v deníku Blesk v úterý 4. září 2007 a cena bude 42,- Kč. Komedie o dospělých, kteří po letech znovu usedají do školních lavic, aby si zvýšili kvalifikaci. A samozřejmě v pátečním Blesk magazínu najdete originální obal DVD! V reedici DVD vychází znovu ve čtvrtek 17. července 2008, ale už za 44,- Kč.

 

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, by mohl povýšit – musel by ovšem vystudovat večerní průmyslovku. Pan Kroupa se tomu vehementně brání, nakonec však podlehne naléhání členů dílenského výboru a na školu se dá zapsat. Stejný vzdělávací ústav navštěvuje i jeho syn, přes den dokonce sedává v téže lavici. Náhle se ukazuje, že tatínek má mnohem horší prospěch než jeho ratolest. Dokáže si rodič napravit reputaci a obstát před profesory i spolužáky? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je okolnostmi a zejména neodbytnou závodní radou donucen zasednout do lavic večerní průmyslovky, aby si zvýšil kvalifikaci a mohl tak zůstat ve své funkci i po chystané modernizaci podniku. Spolu s ním usedá ve školních lavicích pestrá směsice "studentů": šplhoun Hujer zásobující učitelský sbor švestkami, koketní paní Týfová, třídní šašci a rošťáci Tuček a Šlajs s nevyčerpatelnou zásobou vtípků, šprýmů a fint jak se vyhnout učení, zmatkář Plha, který nevynechá jedinou příležitost k nějakému tomu "trefnému" dotazu, věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, ale ten se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs starší lidé, ve školních lavicích se znovu mění ve školáky. Opisují úkoly, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození, lžou, že nedostali žádný domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů…

 

Mnohé hlášky z filmu zlidověly a třeba postava studenta Hliníka se po vzoru velikána Járy Cimrmana stala legendární. Hliník se prostě odstěhoval do Humpolce… 

 

Hliník proslavil Humpolec tak, že mu tady byla v roce 2002 odhalena pamětní deska v městském parku Stromovka. A loni dokonce vzniklo muzeum HLINÍKárium! 

 

Provozovatelé muzea stále věří, že jednou se v návštěvní knize dočkají vytouženého podpisu: Hliník. A to bez ohledu na fakt, že v městské matrice toto jméno chybí, jak nám potvrdila správkyně svérázného muzea Dana Kopcová. Nejblíž je podle ní v humpolecké matrice jméno Hlinák. 

 

Stálá muzejní expozice nabízí fotografie, videosestřih scének, rekvizity ze slavné komedie a vlastně úplně všechno, co s filmem souvisí. Třeba ohlasy veřejnosti na Hliníka. Sběratelé turistických známek určitě odejdou z muzea s výroční turistickou známkou vydanou při příležitosti výročí 30 let od premiéry filmu. 

 

Scénárista Zdeněk Svěrák, který si ve filmu také zahrál, k tomu řekl toto: ""Když jsme psali scénář k filmu Marečku podejte mi pero s Láďou Smoljakem, tak jsme vzpomínali samozřejmě na svá školní léta a oba jsme si vzpomněli, že jsme měli spolužáka, kterého jsme nikdy neviděli, protože se ocitnul nějak na seznamu studentů a pak se někam odstěhoval. A nikdo ho nevygumoval. Pořád jsme museli říkat: chybí. A kde je? No, odstěhoval se. A tak jsme museli zvolit město, kam se odstěhoval a Humpolec jsme zvolili asi proto, že v té době jsme si společně koupili chalupu v blízkosti Humpolce." 

 

Nejslavnější hlášky 

 

Prof. Hrbolek (František Kovářík): Marečku, podejte mi pero! Děkuju vám, Marečku!

Tuček (Ladislav Smoljak): Ale já jsem Tuček, pane profesore!

Prof. Hrbolek: Áno, áno… a tak jak vidím, Hliník je stále nepřítomen.

Mužík (Zdeněk Srstka): Hliník se odstěhoval do Humpolce!

Prof. Hrbolek: No ano, ano, ale je nepřítomen.

 

Janda (Josef Abrhám): Čí je to, prosím?

Hujer (Václav Lohnický): To jsem si dovolil na ukázku, ze své zahrádky, pár švestiček, jestli se neurazíte.

Janda: To je od vás opravdu… tak snad že bychom potom… všichni společně ochutnali.

Hujer: Ne prosím, to je jen pro vás!

Janda: Tak děkuji. 

 

Janda (Josef Abrhám): Vy jste?

Plha st. (Václav Trotl): Z Kojčíc u Pelhřimova.

Janda: Á na koho se jdete zeptat?

Plha st.: Na syna. Plha, pane učiteli.

Janda: Tak to je dvojka.

Plha st.: Dvojka.

Plha st.: Tak dem! 

 

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1976

Délka: 92 minut

Kinopremiéra: 1. října 1976

Režie: Oldřich Lipský

Pomocná režie: Aleš Dospiva

Scénář: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Dramaturgie: Věra Kalábová, Vladimír Bor

Produkce: Jaromír Lukáš

Kamera: Jiří Macák

Druhá kamera: Oldřich Hubáček

Hudba: Svatopluk Havelka

Střih: Miroslav Hájek 

Zvuk: Jiří Lenoch

Masky: František Čížek

Architekt: Jiří Hlupý

Hrají: Jiří Sovák (Jiří Kroupa st.), Jiří Schmitzer (Jiří Kroupa ml.), Míla Myslíková (Kroupová), Václav Lohniský (Hujer), Iva Janžurová (Týfová), Josef Kemr (Plha), Ladislav Smoljak (Tuček), Zdeněk Svěrák (Šlajs), František Kovářík (prof. Hrbolek), Josef Abrhám (Janda), Taťjana Medvecká (Eva Tůmová), Jan Skopeček (náměstek), Milena Dvorská (Outratová), Marie Mottlová (svačinářka), Jaroslava Obermaierová (Ziková), František Filipovský (profesor chemie Lapáček), Jiří Hálek (ředitel školy), Petr Nárožný (Týfa), Vladimír Hrabánek (Hora), Jiří Lír (Dudek), Libuše Švormová (Ječná), Vladimír Hrubý (vrátný), Václav Kotva (přednosta), Václav Trégl (Plha st.), Darja Hajská (Máňa Hujerová), Oldřich Velen (strýc Hujer), Jaroslav Weigel (Rousek), Pavel Vondruška (pracovník odbytu Svátek, student večerní školy), Petr Brukner (Famfule), Zdeněk Srstka (Mužík), Tomáš Holý (žák Matula), Miloš Švarc (student večerní školy), Jaroslav Vozáb (tlumočník), Marcel Vašinka (student), Roman Čada (Hujer, příbuzný)

 

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Biografie (Oldřich Lipský, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Jiří Sovák, Jiří Schmitzer, Iva Janžurová), Oblíbené hlášky, Hliník