Šíp – Nejistá sezóna

Aby deník Šíp nezůstal pozadu za deníkem Aha!, který vydává DVD dvakrát týdně (ve středu a v neděli), začal vydávat DVD taky dvakrát týdně (v úterý a v pátek). Oproti Šípu je na Aha! sympatické to, že sděluje dlouho dopředu ediční plán, kdežto v případě Šípu je každý budoucí titul velmi nejistý. Podobně jako Nejistá sezóna, která je ale (doufejme) již jistá, a to na DVD v úterý 4. září 2007 za 40,- Kč.

S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové „štaci“ v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavním dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů.

Film je zajímavým dobovým svědectvím o konci osmdesátých let, kdy docházelo k politickému uvolnění pod vlivem perestrojky v Sovětském svazu. Vliv této sitauce byl patrný v celé kulturní sféře, kdy velice pozvolna docházelo k uvolnění a povolování toho, co by ještě pár let před tím stěží prošlo. Na druhé straně však existovala celá řada starých struktur, která se snažila byrokratickými překážkami blokovat vše, co neodpovídalo normám oficiální kultury a neoslavovalo tak zvaný socialistický způsob života.

Tento film vychází z reálného života, což je ostatně osvědčený způsob u filmů dvojice Svěrák a Smoljak. Život totiž dokáže napsat velice absurdní a neuvěřitelné situace, které by žádný scénárista ani nevymyslel. Tato formule se ostatně osvědčila i u jiných filmů této autorské dvojice, které rovněž čerpaly z reálného světa a prostředí, které oba důvěrně znali, jako například ve filmech Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk nebo Na samotě u lesa či Vrchní, prchni!

Z bonusů mi připadal nejzajímavější rozhovor s hercem Divadla Járy Cimrmana Petrem Bruknerem, který nezaujatě přiznává, že každá doba má svá specifika, a zatímco za totality byly problémy s cenzurou, dnes je vše podřízeno diktatátu peněz a jsou zde jiná negativa, např. nutnost hraní pro sponzory apod. Za tuto objektivitu a odvahu říct otevřeně svůj názor i v dnešní době si tohoto herce velmi cením.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1987

Délka: 89 minut

Kinopremiéra: 1. dubna 1988  

Režie: Ladislav Smoljak

Druhá režie: Bohumil Kouba

Námět a scénář: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak

Dramaturgie: Václav Šašek

Produkce: Petr Čapek, Josef Štambach, Daniela Jenčíková

Kamera: Richard Valenta

Druhá kamera: Karel Hejsek

Hudba: Petr Skoumal

Střih: Jiří Brožek, Petr Sitár

Zvuk: Antonín Kravka

Kostýmy: Jinda Pospíšilová, Jaroslav Weigel

Architekt: Jiří Matolín

Hrají: Ladislav Smoljak (Kydal), Zdeněk Svěrák (Rybník), Petr Brukner (Bouček), Jaroslav Vozáb (Straka), Jaroslav Weigel (Špaček), Jan Hraběta (Rdousil), Miloň Čepelka (Vrzáň), Josef Vondráček (dr. Šubrt), Jan Kašpar (Melichar), Genadij Rumlena (Žemla), Michal Weigel (Kubíček), Jana Vokrojová (Marková), Karel Kachyňa (Karhan), Zeno Fifka (ředitel OKD), Drahomíra Fialková (Mrzenová), Jiří Šrámek (Piha), Jaroslav Konečný (Malát), Ludvík Toman (ředitel agentury), Boca Abrhámová (členka komise Karásková), Arnošt Kurell (divák v divadle), Magdalena Šebestová, Filip Smoljak

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: filmografie, fotogalerie, rozhovory (Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Brukner)