Úterní Šíp s DVD – Jako jed

Minulý týden se na nás z obálky DVD Nejistá sezóna vydaného Šípem koukal Zdeněk Svěrák, a přítomnost tohoto všestraného umělce je zajištěna i na obálce zítřejšího DVD s filmem Jako jed, kde si zahrál hlavní roli stárnoucího ženatého muže, který se dostane do tenat mladé ženy. Vychází na DVD v úterý 11. září 2007 za 40,– Kč.

Inženýr Pavel Hnyk je v práci úspěšný, v soukromí však příliš spokojený není. Blíží se mu totiž padesátka a on se nemůže zbavit pocitu, že mu život jaksi proklouzává pod rukama. Nejúčinnější medicínou na takové strasti bývají milostné avantýry, a Pavel si jich také bohatě dopřává. Jeho manželka Alice je povoláním advokátka, ví tedy o takových případech svoje, a protože je to moudrá žena, mlčky je přechází. Jednoho dne se ale na Pavlově pracovišti objeví nová kolegyně – půvabná Slovenka Julie. Přátelský vztah se brzy změní na milostný poměr, a ten postupem času přerůstá v bezhlavou, ničivou vášeň, která nedbá na nic a na nikoho…
I když je film označen jako komedie, je to komedie pořádně pichlavá a místy až tragikomická. Chvílemi připomíná morality režisérky Věry Chytilové, to když zobrazuje absurdní situace kdy muž, který má již svůj věk a měl by být „rozumný“, se najednou vykašle na všechny konvence a jeho počínání se stává nepochopitelné pro jeho okolí.
Svým tématem, hereckým i dalším profesionálním obsazením připomíná tento snímek předchozí film Víta Olmera Co je Vám, doktore? (1984). Také zde hraje Zdeněk Svěrák stárnoucího muže nespokojeného se svým životem a odcházejícího od své staré manželky k mladé přítelkyni.

Jeden ze scénáristů, Jiří Just, v dobovém tisku (v časopise Film a doba z roku 1986) o filmu napsal:
Má-li něco fungovat jako jed, nesmí to jako jed hlavně vypadat. Jedovaté médium musí naopak působit sladce, povzbudivě a v první chvíli i zdravě. Pak jed funguje bezzávadově.

Ve filmu Jako jed, podle stejnojmenného románu Karla Zídka, takhle působí na zachovalého padesátiletého inženýra pětadvacetiletá vdaná paní z Košic: v knize je inženýr přesvědčen, že je v zenitu svých sil, že konečně žije, zatímco my sledujeme (a s chutí), jak jeho postavení, rodina a celý dosavadní život se hroutí v smrtelných křečích.
Vypadalo to na radostnou práci. Než jsem začal pracovat a znovu román číst. Totiž, to nejhorší, co může scenáristu potkat, je dobře vystavěný román. Psát podle takové knihy scénář, to je jako psát žádost o přijetí na psychiatrickou léčebnu. Se závistí jsem vzpomínal na svého kolegu v Hollywoodu, Fitzgeraldova Pata Hobbyho, který se řídil zásadou, že při adaptaci románu pro film je hlavní román sám nečíst. Dal ho přečíst několika přátelům a nechal si vyprávět, co je zaujalo.
Další radostí bylo, že když jsem práci začínal, nebylo mi ještě čtyřicet a když byl scénář schválen, bylo mi – díky našemu pružnému mnohastupňovému schvalovacímu procesu – čtyřiačtyřicet pryč. Za tak dlouhou dobu se nemohou člověka nezmocňovat pochybnosti: je to s tím hlavním hrdinou opravdu tak jednoduché? Prožívá poslední lásku a je šťastný. Co já o tom vím? Není vůbec láska, štěstí a ve svých důsledcích i každý projev skutečného života vlastně jedem? Čím intenzivněji žijeme, tím rychleji se blížíme ke konci. Koho prý bohové měli v lásce, toho nechávali zemřít mladého…
Nakonec mne zachránil Vít Olmer. Velkoryse na román zapomněl (pokud se vůbec neřídil Patem Hobbym) a na vše se podíval jako filmař: vizuálně a prakticky. Dynamickým střihem dokázal sdělit za minutu obsah několika kapitol a za pár minut obsah několika filmů, neřku-li seriálů, svých kolegů. Do hlavní role obsadil Zdeňka Svěráka, čímž dal postavě pevné obrysy jeho zvláštní osobnosti, a okamžitě tím vyjasnil, co tam bude a co ne. A do třetice jsem, co by komediální autor, dostal potupnou lekci z humoru od romantika: ano, ani v českém filmu není třeba bát se humoru jemného, lehkého a náznakového.

Žánr: komedie
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1985
Délka: 78 minut
Režie: Vít Olmer
Scénář: Jiří Just, Vít Olmer
Námět: Karel Žídek
Hrají: Zdeněk Svěrák, Libuše Švormová, Ladislava Kozderková, František Řehák, František Husák, Anna Ferencová, Michal Suchánek, Jaroslav Someš, Karel Smyczek, Věra Tichánková, Gabriela Wilhelmová, Jiří Tomek
Střih: Ivana Kačírková
Kamera: Ota Kopřiva
Hudba: Jiří Stivín
Produkce: Jaromír Lukáš
Kostýmy: Ivana Sislerová
Text písně: Pavel Kopta
Zpívá: Petr Flynn
Nahrál: Jiří Stivín a Collegium quodlibet
Obraz: 4:3, barevný, PAL
Zvuk: český DD 2.0
Titulky: české
Regiony: ALL
Distribuce: Bontonfilm a.s.

© Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
Příbuzné texty:
• Co chystá na DVD deník Šíp
• Co vychází na DVD v září
• Kde sehnat starší DVD z novin a časopisů