TV tip – Vlčie diery

V pátek 29.8.2008 v 16:10 na 2. programu slovenské televize budeme mít možnost spatřit u nás již poměrně dlouho nevysílaný film z roku 1948 Vlčie diery. Autentický pohled na Slovenské národní povstání.

Film vyšel na DVD u společnosti Řitka Video a momentálně se prodává za 185,– Kč. Takže pokud patříte mezi příznivce válečných filmů a chcete si ověřit, zda se vyplatí investovat tuto částku, máte možnost právě v pátek.

Dramatický příběh z období SNP odehrávající se v malé slovenské vesnici, zachycuje tragický osud vdovy Svrčinové a jejích čtyř synů bojujících na straně partyzánů proti německým okupantům.

Ve filmu jsou použity autentické snímky ze SNP a z postupu slovenské armády. Při natáčení pomáhala Československá armáda a Svaz partyzánů. Autoři filmu ještě s čerstvými zkušenostmi vytvořili obraz rodiny Svrčinovců, který dodnes zůstal vzorem kolektivního portrétu a do jisté míry symbolizuje celonárodní odpor proti domácímu a německému fašismu. Film je zároveň prvým ryze slovenským filmem a debutem zakladatelské režisérské osobnosti Paľa Bielika. Protože byl připravovaný před únorem 1948, podává ještě nezkreslený výklad událostí Slovenského národního povstání.

Film získal v roce 1949 Slovenskou národní cenu režisérovi Paľovi Bielikovi. Současně získal Národní filmovou cenu za herecké výkony Jozefa Budského, Františka Dibarbory, Mikuláše Huby, Magdy Husákovej, Ludovíta Jakubóczyho, Bety Poničanovej a Karola L. Zachara.

Anglický název: Wolves‘ Lairs
Rok vzniku: 1948
Žánr: Drama

Režie: Paľo Bielik
Scénář: Paľo Bielik, Waldemar Sent, Leopold Lahola
Hrají: Jozef Budský , Mikuláš Huba , Ladislav Chudík , Beta Poničanová , Arnold Flögl , Juraj Šebok, Magda Husáková-Lokvencová a další

Typ filmu: černobílý
Délka: 104 minut

Kamera: Karol Krška
Hudba: Ján Cikker
Architekt: Karel Škvor

Výroba: Československý štátny film na Slovensku. Štúdio umeleckých filmov Bratislava.