Šíp – Nebojsa

 

V pátečním Šípu se 21. září 2007 objeví na stáncích další česká a slovenská pohádka. Pohádka trochu hrůzostrašná i trochu veselá o statečnosti, odvaze a velké lásce. Je to film Nebojsa z roku 1988. Cena 38,- Kč

 

 

Dřevorubec Ondra, kterému pro jeho odvážnou povahu říkají Nebojsa, jde do světa, aby se naučil bát. Při svém putování, na němž ho doprovází zbabělý zlodějíček Ferka, si poradí s bandou loupežníků, začarovaným mlýnem, ohnivou skálou a nakonec se musí utkat s kouzly zlého čaroděje, který zaklel krásnou princeznu. Bude Ondrovi stačit všechna jeho odvaha a důvtip k osvobození princezny? 

 

 

 

 

 

Tato pohádka je moc pěkná a patří spíše k těm klasickým typu Pyšná princezna, Tři oříšky pro Popelku a podobně, takže pokud čekáte něco ve stylu „Z pekla štěstí“, pak hledejte jinde. Scénář byl napsán na motivy pohádky Pavla Dobšínského. Výborný je zde výkon Ondřeje Vetchého. 

 

 

 

 

 

 

Rozprávka o odvážnom putovaní smelého drevorubača Ondreja. Na svojej ceste oslobodí zakletú krajinu, prel’stí zlého čarodejníka, prekoná nástrahy černej pani a oslobodí krásnu princeznu.

 

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1988

Délka: 80 minut

Kinopremiéra: 1. srpna 1989

Režie: Július Matula

Asistent režie: Roman Lauterkranc

Pomocná režie: Milan Zavřel

Námět: Bohumil Steinerk, Jaroslav Petřík

Scénář: Július Matula, Jaroslav Petrík, Bohumil Steiner

Dramaturgie: Jozef Filo, Milan Šimek

Produkce: Štefan Gašparík, Eva Cvrčková, Ján Loučičan, Marcela Švedová, Mária Strakáčová  

Kamera: Ján Ďuriš

Druhá kamera: Ján Magdolén

Hudba: Svatopluk Havelka

Střih: Eduard Klenovský

Zvuk: Pavol Sásik

Kostýmy: Miloš Pietor

Architekt: Juraj Červík

Choreografie: Dagmar Puobišová

Hrají: Ján Króner (Ondra), Ondřej Vetchý (Ferko), Zuzana Skopálová-Jányová (princezna), Václav Knop (čaroděj), Karol Machata (otec), Bohuslav Čáp (stařec), Ivan Krivosudský (hospodský), Katarína Kolníková (tetka), Štefan Kožka (náčelník lupičů), Ján Melkovič (zbojník), Stanislav Možný (převozník), Mária Hojerová (stařena), Katarzyna Figura (Černá paní), Peter Gál (kupec), Jana Kopsová-Pizová, a další 

 

 

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky, slovensky  

Titulky: česky

 

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: fotogalerie, rozhovory (Július Matula, Ján Ďuriš, Ondřej Vetchý), filmografie