Blesk – Johnny English

V úterý 23. října 2007 vychází v DVD edici Blesk pro radost povedená špionážní komedie Johnny English. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,–).

Rowan Atkinson jako Johnny English, jediný zbývající britský agent, je současně i poslední nadějí Británie! Se svým pomocníkem Boughem (Ben Miller) vyšetřuje záhadnou krádež britských korunovačních klenotů. Podezřelými jsou Francouz Pascal Sauvage (John Malkovich), tajemný podnikatel, a svůdná Lorna Campbell (Natalie Imbruglia). Johnny musí za každou cenu odhalit pravdu, aniž by poškodil národní hrdost… nebo svého Aston Martina! Skvělý rodinný film, při jehož sledování budete slzet smíchy nad příběhem smolařského tajného agenta, který se pokouší zachránit zem, kterou miluje.

Britská výzvědná služba, konkrétně její oddělení MI 7, získala v agentovi Johnny Englishovi skutečně jedinečnou posilu. Snad ani James Bond, připravený vždycky a všude na všechno, se s ním měřit nemůže. Právě včas, protože z londýnského Toweru byly ukradeny korunovační klenoty a Anglie čelí vážné krizi. Johnny, spolu se svým oddaným a všeho schopným asistentem Boughtem, se ihned ujímá vyšetřování a pátrání, která vede vskutku neotřelými a svéráznými způsoby. Podezřelým č. 1 se stává francouzský obchodní magnát Pascal Sauvage. Nejcennější symbol moci ostrovního království nemá obohatit jeho sbírku, ale přímo jeho, dosud nekorunovanou hlavu. Budoucí král má ovšem ještě děsivější plán. Chce tu nádhernou, laskavou, zelenou a přívětivou zemi změnit v největší vězení na světě. Jaké štěstí, že Johnnymu ve chvíli, kdy už je téměř vše ztraceno, přispěchá na pomoc krásná agentka Interpolu. Alžběta se může klidně vrátit na trůn a panovat dál a Johnny? To se ještě uvidí.

Ve špionážní komedii Johnny English, kterou realizovala britská společnost Working Title (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notthing Hill, Deník Bridget Jonesové, Jak na věc ad.) pro Universal, se spojily dva ryze britské filmové žánry v jediný, originální celek, jemuž dominuje strhující, excentrický komediální výkon Rowana Atkinsona (tedy Mr. Beana, jak mu všichni podvědomě říkáme). Zajímavé je, že impulsem k napsání scénáře se stala série reklamních spotů, natočených v 90. letech pro kreditní karty Barclaydcard. Právě v nich Rowan Atkinson vytvořil postavu agenta typu „neřízená střela“, který se umí postavit skutečně ke všemu, ale vždycky jen a jen po svém. Takovému útoku na bránice se nedá odolat.

Žánr: Akční / Dobrodružný / Komedie

Země původu: Velká Británie / Francie / USA

Rok vzniku: 2003

Délka: 84 minut

Původní název: Johnny English

Světová premiéra: 6. dubna 2003 – Velká Británie

Kinopremiéra v ČR: 17. dubna 2003

Režie: Peter Howitt

Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, William Davies, Peter Howitt

Produkce: Tim Bevan, Jo Burn, Liza Chasin, Chris Clark, Eric Fellner, Debra Hayward, Mark Huffam

Hudba: Ed Shearmur

Kamera: Remi Adefarasin

Střih: Robin Sales

Kostýmy: Jill Taylor

Společnost: Universal Pictures / Studio Canal / Working Title Films

Natáčeno: Londýn, Velká Británie / Dover, Kent, Velká Británie / Folkestone, Kent, Velká Británie / Francie

Hrají: Rowan Atkinson (Johnny English), Tasha de Vasconcelos (hraběnka Alexandra – exotická žena), Ben Miller (Bough, Englishův pomocník), Greg Wise (agent Jedna), Douglas McFerran (Carlos Vendetta), Steve Nicolson (Dieter Klein), Terence Harvey (úředník na pohřbu), Kevin McNally (předseda vlády), Tim Pigott-Smith (Pegasus, hlava MI7), Nina Young (Pegasova sekretářka), Rowland Davies (Sir Anthony Chevenix), Natalie Imbruglia (Lorna Campbellová), Philippa Fordham (snobka), John Malkovich (Pascal Sauvage, chamtivý Francouz), Tim Berrington (Roger), Simon Bernstein (útočník), Martin Lawton (řidič pohřebního vozu), Neville Phillips (kněz), Oliver Ford Davies (Cantenburský arcibiskup), Takuya Matsumoto (číšník v Sushi  baru), Peter Tenn (zákazník v Sushi baru), Sam Beazley (starší muž), Kevin Moore (doktor), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (1,85:1 anamorf)

Bonus: Film o filmu (21:48 anglicky s českými titulky)