Blesk – Asterix v Británii

Každou sobotu nyní již pravidelně vychází DVD v edici Blesk pro děti. Tuto sobotu 27. října 2007 je na řadě opět animovaná adaptace komiksu, a to ne jen tak ledajaká. Je to film Asterix v Británii, který přivítají nejen děti, ale jistě i leckterý dospělý fanda těchto komiksů. Cena 42,- Kč.

Asterix žije okolo roku 50 před Kristem ve smyšlené vesničce v Galii. Tato vesnice je jediná, kterou si dosud nepodmanil Julius Caesar a jeho římské legie. Obyvatelé vesnice získávají nadlidskou sílu pitím kouzelného lektvaru, který jim vaří druid Panoramix (Anglicky: Getafix — jména jednotlivých postav si každá země většinou změní).

Většina příběhů se točí okolo toho, že Římané si chtějí pro sebe získat kouzelný lektvar, snaží se Galy různými způsoby přechytračit… Takové pokusy jsou nevyhnutelně zmařeny Asterixem a jeho přítelem Obelixem.

César svojí vojenskou strategií obsadil téměř celou Británii. Jedna vesnice se však nevzdává. K Asterixovi je vyslán jeho bratranec Svalix pro pomoc – kouzelný nápoj. Římané pochopitelně dělají vše pro to, aby se soudek nedostal na místo určení. Skutečně se jim ho podaří na krátkou dobu získat, avšak neuhlídají ho a když jej Asterix s Obelixem odvážejí, je jim ukraden. Dlouho hledají, a když už ho zase mají, je celý soudek s nápojem zničen a tak jediné, co mohou dát hrdinným Británcům je – čaj a morální podpora.

Za komiksemem o Asterixovi stojí spisovatel a scénarista komiksů René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo. Komiks vycházel od roku 1959 v časopise pro mládež Pilot a později knižně v nakladatelství Georgese Dargauda.

V úvodu jsem psala, že si na své přijdou i fanoušci Asterixe v jeho různých filmových a knižních podobách. Animovaná komedie Asterix v Británii (Astérix chez les Bretons), se totiž nejvíce přiblížila kreslené komice původního francouzského komiksu tak jak ho známe z klasické tištěné verze a podle mínění znalců jde o nejlepší zpracování Asterixe, které kdy bylo natočeno. Na tvorbě filmu spolupracoval s Francouzi v Dánsku narozený a později v Holandsku žijící animátor, později scénárista a režisér Borge Ring, který je tvůrcem nedávno vyšlého animáku Anton.

Žánr: komedie, adaptace komixu, animovaný, pro děti

Rok vzniku: 1986

Země původu: Francie

Délka: 79 minut

Námět: René Goscinny, Albert Uderzo

Adaptace: Pierre Tchernia

Režie: Pino Van Lamsweerde

Produkce: Philippe Grimond

Hudba: Vladimir Cosma

Kamera: Philippe Lainé

Střih: Monique Isnardon, Robert Isnardon

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky, slovensky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,66:1 anamorf)

Bonus: žádný