Legendy českého filmu – On a jeho sestra

V nové edici Legendy českého filmu, která nepřímo navazuje na dříve vydávanou edici Zlatý fond Filmexportu, nyní vychází (již za přijatelnější cenu) šestice filmů s Vlastou Burianem z let 1930 až 1933. Po filmech C. a k. polní maršálek a To neznáte Hadimršku vyjde v úterý 16. září 2008 třetí film On a jeho sestra. Cena 49,- Kč.

Vlasta Burian v roli všetečného pošťáka vstoupí do této hudební komedie na scéně revuálního divadla. Omylem se octne v kočáru, kterým má na jeviště přijet hvězda připravované inscenace. Jeho sestra (Anny Ondráková) je komorná dotyčné primadony a touží po divadelní kariéře. Písničku Růžové psaníčko znamená randíčko nejdřív zazpívá na poštovní akademii, kde si jí všimne rozšafný ministr (Theodor Pištěk)… Parádní ukázkou Burianovy komiky je scéna, v níž listonoš vítá ministra a dopouští se legračních přebrebtů. Vzápětí pohotově imituje různé hudební nástroje. Vynalézavý listonoš a jeho kolegové nakonec zachrání i premiéru, jež hrozí krachem… Aranžmá moderních muzikálů připomene scéna sborového zpěvu zaměstnanců pošty. Inspiraci němými groteskami prozrazuje epizoda, v níž se Anny v klíčové chvíli střetne s rozmazlenou hvězdou. V tanečním čísle je nafilmována spodní polovina těla tehdy slavného tanečníka Scherriera.

Původně se měl film jmenovat Ona a oni a partnery Ondrákové měli být Jiří Voskovec s Janem Werichem. Po úspěchu filmu C. a k. polní maršálek se producenti rozhodli dát titulní úlohu právě Vlastu Burianovi a přejmenovali také film. Byla také natočena německá verze pod jménem Er und seine Schwester.

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1931

Anglický název: Him and his sister
Německý název: Er und seine Schwester

Žánr: Komedie, zpěvohra

 

Režie: Karel Lamač ml., Martin Frič
Hrají: Vlasta Burian, Anny Ondráková, Olga Augustová, Jan Sviták, Eman Fiala, Jindřich Plachta, Viktor Nejedlý, Václav Menger, Robert Ford, Josef Rovenský, Přemysl Pražský, Theodor Pištěk st., Josef Kobík, Alfred Baštýř, Karel Schleichert, Jára Beneš, Arnold Reimann, Jan W. Speerger, Felix Kühne, Roza Schlesingerová, Jan Richter, Alois Charvát, R. A. Dvorský, Karel Vacek, Václav Bláha, Ada Velický, Bonda Szynglarski, Růžena Jindrová, Inez Čeledová, Ludvík Hradský, Rudolf Stahl, Václav Kubásek, Jiří Vondrovič, Jiří Hron, Otto Rubík, Václav Žichovský a další
Námět: Bernhard Buchbinder
Scénář: Václav Wasserman,Emil Artur Longen
Kamera: Otto Heller
Hudba: Jára Beneš
Texty písní: Emanuel Brožík, Fráňa Vodička
Výroba: Elektafilm