Právo – Texaský masakr motorovou pilou

Jestli bych něco nečekal, pak skutečnost, že zrovna deník Právo vydá v pátek 1. srpna 2008 titul, který byste v hlavním vysílacím čase v našich TV těžko hledali. Texaský masakr motorovou pilou za 49,– Kč. Film, honosící se mottem, že ho musíte vidět, i když při něm budete zavírat oči, film, který pronikl i do reklamní kampaně na motorové pily.

V srpnu 1973 objevila policie na farmě Thomase Hewitta zohavená těla 33 obětí, které bývalý zaměstnanec jatek zavraždil a rozřezal motorovou pilou. Pětice studentů, kteří toho léta jeli autem do Mexika, měla o cíli svého výletu jinou představu. Když cestou narazili na zkrvavenou dívku, která před jejich očima spáchala sebevraždu, rozhodli se zjistit, co se stalo, na vlastní pěst. Ale i oni se ocitli na Hwittově seznamu ulovených obětí. Jejich příběh poznal celý svět. Dostal jméno Texaský masakr motorovou pilou.
Skupinka vysokoškolských studentů z texaského Austinu si vyrazí na výlet do Mexika, kde si hodlají pořádně užít. Adrenalinový trip, který zažijí, se však značně liší od toho, co si vysnili. Cestou Kemper se svou přítelkyní Erin a jejich kamarádi Pepper, Andy a Morgan narazí na zkrvavenou dívku, která – když se ji snaží dopravit do nemocnice – před jejich očima spáchá sebevraždu. Vyděšení kamarádi se obrátí na místního šerifa Hoyta a když se u něj nedovolají pomoci, rozhodnou se zjistit, co se děje.

Netuší, že se tak vystavují smrtelnému nebezpečí: v okrese Travis řádí psychopatický Thomas Hewitt, který své oběti likviduje motorovou pilou. Je jedním ze členů šílené rodiny s kanibalskými sklony, která ve starém domě provozuje své sadistické hrátky. Hrdinům nezbývá, než se pokusit z děsivého místa vyváznout na vlastní pěst. Souboj na život a na smrt začíná – a je jasné, že ne všichni z něj mohou vyváznout živí…

Nutno zdůraznit, že jde o remake filmu z roku 1974, který se dočkal dalších 4 pokračování. S tou „realitou podle skutečné události“ se to má asi tak, jako s realitou nedávno vydaných Kanibalů – viz odkaz dále v textu. Nová verze má svoje mouchy. Například použitá Husqvarna 359 určitě nebyla dostupná v roce 1973 v Texasu, protože se vyrábí až nyní. A oblečení hlavních hrdinů také se 70-tými lety nemá moc společného. Pokud chcete podrobnosti z děje či detaily o filmu, máte více možností na výběr, nebo do třetice.

A opět z názorů diváků:

Spíš taková hnusárna než horor. Žádná bomba, kvůli které byste nemohli v noci usnout – jen poctivá vyvražďovačka moderního střihu s několika nechutně zprzněnými teenagery, která u své náctileté divácké skupiny bezpochyby zaboduje. Víc než efektně naporcovaná lidská torza, které doprovází motorová pilka a jekot sexy buchtičky v promočeném triku, není k úspěchu na poli tohohle žánru zapotřebí.

Žánr: Horor
Země původu: USA
Rok vzniku: 2003
Délka: 98 min.
Původní název: The Texas Chainsaw Massacre
Světová premiéra: 17. října 2003 – USA, Kanada
Premiéra v kinech ČR: 29. ledna 2004 s titulky
Režie: Marcus Nispel
Scénář: Kim Henkel (1974), Tobe Hooper (1974), Scott Kosar
Produkce: Jeffrey Allard, Michael Bay, Matthew Cohan, Joe Dishner, Ted Field, Mike Fleiss, Andrew Form, Bradley Fuller, Kim Henkel, Tobe Hooper, Pat Sandston, Guy Stodel
Hudba: Steve Jablonsky, Mel Wesson
Kamera: Daniel Pearl
Společnost: New Line Cinema / Focus Features / Radar Pictures / Platinum Dunes / Next Entertainment / Chainsaw Productions LLC
Natáčeno: Austin, Texas, USA / Granger, Texas, USA / Taylor, Texas, USA

Hrají: Jessica Biel (Erin), Jonathan Tucker (Morgan), Erica Leerhsen (Pepper), Mike Vogel (Andy), Eric Balfour (Kemper), Andrew Bryniarski (Thomas Hewitt), R. Lee Ermey (šerif Hoyt), David Dorfman (Jedidiah), Lauren German (středoškolačka), Terrence Evans (starý Monty), Marietta Marich (Luda Mayová), Heather Kafka (Henrietta), Kathy Lamkin (paní s čajem), Brad Leland (Big Rig Bob), Mamie Meeková (Clerk), John Larroquette (hlas vypravěče)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky, 2.0 anglicky (Production Commentary, Tech Commentary, Story Commentary)
Titulky: české
Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (1,85:1)
Bonus: audiokomentáře (původně – Fotogalerie, Alternativní začátek a konec filmu, Jak se točil TMMP, Dokument Ed Gein:Nestvůra z Plainfieldu, N, Vystřižené scény, Komentář k vystřiženým scénám, Casting, Výtvarné návrhy, Videoklip, TV spoty, Kinotrailer)