Čtvrteční Aha! – Děkujeme, že kouříte

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ VARUJE: Ve čtvrtek 18. září 2008 bude s týdeníkem Aha! distribuován pod cenou pouhých 44 Kč vč. DPH karton s nápisem Děkujeme, že kouříte. Upozorňujeme všechny spotřebitele, že bude obsahovat disk s filmovým záznamem americké kuřácké kampaně, která by s ohledem na dobré česko-americké vztahy, a zvláště  na našem území populárního Radara, rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti!

Pokud jste po přečtení úvodu trochu znejistěli, vězte, že podobné satirické komentáře a vtípky vás budou provázet celým filmem Děkujeme, že kouříte. Už pohled na jeho logo evokuje vzpomínku na slavnou komedii Krotitelé duchů. A jak se dočtete dále, zřejmě ne zcela náhodou. V tomto snímku jde však o něco docela jiného než o krocení nadpřirozených živlů – zaostřeno je na reálnější "hrozbu": zapálenou cigaretu.

Nick Naylor je úspěšný zaměstnanec velké tabákové společnosti a má v popisu práce velebit před veřejností a médii krásy kuřáctví. Díky své pohotovosti, cynickému vtipu a zkušenosti je schopen – jako každý správný ďáblův advokát – každou námitku svých odpůrců interpretovat ve prospěch zaměstnavatele. S dvojicí svých nejlepších přátel, pracujících pro společnost vyrábějící alkohol a pro jistou zbrojní korporaci, tvoří Nick trio známé jako Obchodníci se smrtí. Kovboj s cigaretou je na tom však momentálně špatně a souvislosti mezi omamnou bílou tyčinkou a bolestivou smrtí jsou stále zřetelněji na pořadu dne – a Nick by navíc chtěl být vzorem pro svého milovaného dvanáctiletého syna Joeyho. „Pozitivní“ prezentace vlastní práce před synovou školní třídou je jen prvním z řady kousků testujících Nickovu připravenost. A co když mu někdo začne vyhrožovat, že ho unese a podrobí zkázonosné protikuřácké léčbě?

Režisérem této hvězdně obsazené satirické komedie je syn slavného slovenského rodáka Ivana Reitmana (který natočil zmíněné Krotitele duchů). V dalších rolích se objevují spolehliví veteráni Robert Duvall, William H. Macy a Sam Elliott. Nemalou úlohu sehrál i samotný soundtrack filmu. Písničky na něj vybrané odkazují do nostalgických dob „cigaretové historie“. Stačí se podívat na názvy skladeb (ze kterých si můžete poslechnout krátké ukázky) a jejich interprety:

01. Smoke, Smoke, Smoke That Cigarette! / Tex Williams (2:54)

02. Smoke Rings / The Mills Brothers (2:55)

03. Greenback Dollar / The Kingston Trio (2:52)

04. Little Organ Fugue / Swingle Singers (2:23)

05. Smoke Gets in Your Eyes / The Platters (2:40)

06. Three Cigarettes in an Ashtray / Patsy Cline (2:16)

07. Cigarettes and Whiskey / Jack Elliott (2:02)

08. Cigarettes and Coffee / Otis Redding (3:52)

09. Another Puff / Jerry Reed (4:06)

10. Intro & Tobacco One / Rolfe Kent (3:02)

11. Donate It & Sex Back in Cigarettes / Rolfe Kent (3:01)

12. Joey & Drums of Doom / Rolfe Kent (2:59)

13. Spanish Epilogue Revisited / Rolfe Kent (3:00)

Film nabízí srovnání s jiným snímkem na "vážné téma", který byl v USA natočen ve stejném roce a který nese název Obchodník se smrtí a v příbalu už nejednou vyšel. Místo silného dramatického příběhu založeného na skutečných událostech se k nám ale tentokrát dostává od začátku do konce zábavný a velmi vtipný snímek, který je krutou satirou amerického způsobu života a zároveň zbytečně nemoralizující (proti)kuřáckou agitkou (kouření není zdravé, ale volba je jenom na vás). Ať už jste kuřáci nebo nekuřáci, rozhodně film na stáncích nepřehlédněte. :-)

Žánr: Černá komedie
Země původu: USA
Rok vzniku: 2005
Délka: 89 minut
Původní název: Thank You for Smoking
Světová premiéra: 14. dubna 2006 (USA)
Přístupnost: od 15 let
Režie: Jason Reitman
Scénář: Jason Reitman podle románu Christophera Buckleye
Produkce:  David O. Sacks a další 
Hudba: Rolfe Kent 
Kamera: Jim Whitaker
Společnost: Room 9 Entertainment, TYFS Productions LLC, ContentFilm
Distribuce DVD: Palace Pictures
Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA / Santa Monica Pier, Santa Monica, Kalifornie, USA / Washington, District of Columbia, USA / Winston-Salem, North Carolina, USA

Hrají: Aaron Eckhart (Nick Naylor), Maria Bello (Polly Bailey), Cameron Bright (Joey Naylor), Adam Brody (Jack), Sam Elliott (Lorne Lutch), Katie Holmes (Heather Holloway), David Koechner (Bobby Jay Bliss), Rob Lowe (Jeff Megall), William H. Macy (senátor Ortolan K. Finistirre), J. K. Simmons (Budd "BR" Rohrabacher), Robert Duvall (kapitán), Joan Lunden (sám sebe), Eric Haberman (Robin Williger), Mary Jo Smith (Sue Maclean), Todd Louiso (Ron Goode), Jeff Witzke (Kidnapper), Marianne Muellerleile (učitelka) a další

Údaje o DVD:
Obraz: PAL 16:9
Zvuk: DD 5.1 anglicky, česky
Titulky: české, anglické
Bonusy: trailery, rozhovory, za kamerou