Blesk – Skalpel, prosím

Nic není definitivní a všechno se mění. Blesk operativně předělal plány a na čtvrtek 31. července 2008 se v seznamu vydávaných titulů objevil český film Skalpel, prosím. Jen ta cena zůstává 49,- Kč. Strhující boj o život malého chlapce v českém psychologickém snímku z lékařského prostředí, který patří mezi filmy, na něž se nezapomíná.

Osobní krize lékaře, která ovlivnila jeho profesionální rozhodnutí.

Film režiséra Jiřího Svobody se odehrává převážně v nemocnici, na pracovišti, kde jsou prováděny složité neurochirurgické zákroky. Vysokou míru autentičnosti mu vtiskla už autorka literárního námětu Valja Stýblová – spisovatelka a lékařka, v té době přednostka neurochirurgie a psychiatrie lékařské fakulty UK. Hlavní postavou příběhu je stárnoucí zkušený lékař, stojící před riskantní operací malého pacienta Víti Uzla, kterému všichni říkají „Uzlík“. řestože jeho mozkový nádor označil celý tým neurochirurgůza příliš pokročilý pro úspěšnou operaci, on se rozhodl operovat.

Během pár hodin, jež do operace zbývá, můžete nahlédnout do profesorových vzpomínek, seznámit se s jeho minulostí, soukromím, ženou Jitkou a synem Ondřejem, prací na klinice, jeho spolupracovníky i pacienty. Přes náročné střídání časových rovin, dialogů prolínajících se s vnitřními monology hrdiny, a poměrně složitou stylizaci se tvůrcům podařilo natočit snímek, řící k těm výjimečným dílům, jež jsou divácky atraktivní a současně umělecky pozoruhodné.

Dle názoru diváků náš nejlepší film z nemocničního prostředí a filmový pomník Miroslava Macháčka.

skalpel_prosim_01_dvd

skalpel_prosim_02_dvd

skalpel_prosim_03_dvd

skalpel_prosim_04_dvd

A co k tomu časopis Kino? Číslo 12 ročníku XL. z 11. června 1985 přineslo na stranách 6 a 7 reportáž z natáčení pod titulkem „Film jako výpověď o člověku“.

…Drobná nepřístupná výduť podobná fazoli při prvním doteku nástroje praskla. Vytryskl gejzír krve, který zalil operační pole. Tváře chirurgů, ze kterých byly vidět jen oči. Obrazovka EKG s putujícím světělným bodem, který za sebou zanechával stopy života – zubatá pohoří a propasti…

Vtom se ozvalo hlasité „Stop“. Zhasla světla, šéf operačního týmu odložil roušku a pod ní se ukázala tvář Miroslava Macháčka. Skončilo natáčení jednoho z obrazů filmu Skalpel, prosím, nového díla příslušníka mladší generace českých režisérů Jiřího Svobody. Jeho dosavadní bilance čítá osm celovečerních filmů, z toho několik oceněných (naposledy Gran Premio Sanremo 1984 ex aequo Schůzce se stíny a Velká zvláštní cena XXIV. MFF Karlovy Vary 1984 Zániku samoty Berhof), řada úspěšných televizních inscenací a filmů (například Jehla, Této noci v tomto vlaku, Rubikova kostka).

Čerstvý čtyřicátník Svoboda (narozen 5. 5. 1945) je znám jako znamenitý vypravěč, střídající žánrové polohy a vždy znovu a znovu hledající nové vyjadřovací postupy. Jeho nový film vznikl podle stejnojmenného románu Valji Stýblové, jehož hrdinou je zkušený neurochirurg, ocitající se náhle v životní i profesionální krizi.

Následuje rozhovor redaktorky Evy Zaoralové s režisérem o podstatě „kladného“ hrdiny, spolupráci s autorkou námětu a hereckém obsazení.

Zadní strana

Žánr: Drama / Psychologický

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1985

Délka: 115 minut (1:54:28)

Premiéra v kinech ČR: 1. března 1986

Režie: Jiří Svoboda

Námět: Valja Stýblová (stejnojmenný román)

Scénář: Václav Nývlt, Jiří Svoboda

Produkce: Petr Čapek, Josef Štambach, Hana Jarošová

Hudba: Jozef Revallo

Kamera: Vladimír Smutný

Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina 3. DVS vedoucí Václav Erben

Hrají: Miroslav Macháček (profesor), Jana Brejchová (Jitka), Barbara Brylská (Volejníková – dabing Libuše Švormová), Radoslav Brzobohatý (Krtek), Štefan Mišovič (Uzel), Emma Černá (Hladká), Jana Pehrová-Krausová (Helena), Daniel Krcho (Zelený), Radovan Lukavský (Mikeš), Věra Galatíková (Bůžková), Ondřej Pavelka (Ondra), František Řehák (Ruml), Václav Mareš (Růžička), Jakub Zdeněk (Uzlík), Eva Hudečková (lékařka), Helga Matulová-Čočková (redaktorka), Marie Durnová (Zita), Josef Abrhám (otec pacientky), Jana Vychodilová (Elvíra), Eva Kulichová (Jana ), Jozef Ropog (Carda), Svatopluk Matyáš (Voráček), Ladislav Křiváček (Benedikt), Lenka Machoninová (Benediktová), Rostislav Kuba (řidič), Marie Ježková (babka), Luboš Veselý (Velecký), Josef Šebek (vedoucí přev. vozu), Stanislava Bartošová (neuroložka), Zora Ulla Keslerová (sestra)

Menu DVD

Údaje o DVD:

skalpel_prosim_kapitoly_1

skalpel_prosim_kapitoly_2

skalpel_prosim_kapitoly_3

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

skalpel_prosim_titulky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Jiří Svoboda, Radoslav Brzobohatý, Ondřej Pavelka)

skalpel_prosim_bonus

skalpel_prosim_bonus_rozhovory

skalpel_prosim_bonus_filmografie