Blesk – Hoří, má panenko

Ve čtvrtek 25. září 2008 vychází v DVD edici deníku Blesk kultovní česká komedie Hoří, má panenko. Cena 49,- Kč.

Autorem námětu a scénáře je známá a osvědčená trojka Miloš Forman, Jaroslav Papoušek a Ivan Passer. Modelový průzkum českého maloměšťáctví ve vypouklém zrcadle zvýrazňujícím hospodské vztahy, prázdné hlavy, dlouhé prsty a plytké svědomí, se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní. Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog.

V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální.

První Formanův barevný film byl opět obsazen neherci známými z předcházejících filmů (za všechny jmenujme Jana Vostrčila v roli předsedy plesového výboru a Miladu Ježkovou jako ženu hlídající tombolu). Upocenou atmosféru vesnické tancovačky podtrhují dechovkové coververze soudobých beatových hitů, např. Hvězdy na vrbě či From Me To You od Beatles.

Hovorová řeč představuje katalog komunikačních defektů, zvlášť když se postavy snaží být oficiální. Pamflet o společnosti, ve které přestávají fungovat kamufláže, ale není si schopná přiznat pravý stav věcí, se tehdy stal synonymem společensky podvratného filmového cynismu – proti filmu například zcela oficiálně protestovali čeští hasiči. Italský koproducent snímku Carlo Ponti se dokonce díla zřekl a žádal zpět vložený kapitál. Finanční trn z režisérovy paty nakonec vytrhl francouzský producent Claude Berri, který uhradil chybějící částku. Ponti ale udělal chybu, neboť film byl nakonec nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

hori_ma_panenko_blesk_back

Žánr: Komedie / Drama

Země původu: Československo / Itálie

Rok vzniku: 1967

Délka: 71 minut

Kinopremiéra v ČR: 15. prosince 1967

Režie: Miloš Forman

Pomocná režie: Jaroslav Papoušek

Dramaturgie: Václav Šašek

Scénář: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer

Produkce: Rudolf Hájek, Carlo Ponti, Jaroslav Solnička

Hudba: Karel Mareš

Kamera: Miroslav Ondříček

Druhá kamera: Eduard Kadeřábek

Střih: Miroslav Hájek

Zvuk: Adolf Böhm

Kostýmy: Zdena Šnajdrová

Masky: Rudolf Hammer

Architekt: Karel Černý

Společnost: Carlo Ponti Cinematografica / Filmové studio Barrandov

Hrají: Jan Vostrčil (předseda plesového výboru), Josef Šebánek (člen plesového výboru), Josef Valnoha (člen plesového výboru), František Debelka (člen plesového výboru), Josef Řehořek (člen plesového výboru), Vratislav Čermák (člen plesového výboru), Václav Novotný (člen plesového výboru), František Reinstein (člen plesového výboru), František Paska (člen plesového výboru), Ladislav Adam (člen plesového výboru), Josef Kolb (Josef), Jan Stöckl (Stöckl), Stanislav Holubec (Karel), František Svět (děda Havelka), Josef Kutílek (Ludva), Antonín Blažejovský (Standa), Milada Ježková Josefova žena), Alena Květová (Růženka), Hana Hanusová (Jarka), Marie Slívová (kandidátka), V. Bartošová (kandidátka), Ivana Freiburgová (kandidátka), V. Janusová (kandidátka), E. Šnajdrová (kandidátka), Hana Kuberová (opilá kráska), Miluše Zelená (opilá kráska), Jarmila Kuchařová (manželka), Jiří Líbal (zachránce), Anna Liepoldová (Marie), Miloslav Balcar (Olda), Marie Kovářová (manželka), Vlastimila Vlková (paní), Stanislav Dytrich (výčepní), J. Řeháček, Olga Blechová, a další

Údaje o DVD:

Jazyk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: anglicky

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: filmografie, fotogalerie a rozhovory (Miroslav Ondříček, Karel Černý, Václav Šašek)