MF Dnes – Divadlo Járy Cimrmana – Záskok

 

Od čtvrtka 25. září 2008 začínají vycházet v MF Dnes hry českého génia Járy Cimrmana a divadla, které si dalo do názvu jeho jméno a jehož cílem je věnovat se Mistrovu dílu a odkazu. První hra se jmenuje Záskok a pojednává o situaci malých kočovných hereckých společností šířících kulturu po českém venkově a o způsobech, jakými řešili nedostatek herců. Cena 49,- Kč.

 

 

K mnoha smolným stránkám CIMRMANOVA života patřila i chudoba. V jeho divadlení kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle.

 

 

 

Takové zkušenosti stojí v pozadí hry ZÁSKOK. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se tak dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud – z divadla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cimrmanovy hry se často vyznačují zajímavými jevištními experimenty, které na svou dobu byly revoluční. Připomeňme si proměnu princezny Zlatovlásky ve hře Dlouhý, Široký a krátkozraký. Ve hře Záskok je zase zajímavě vyřešena role nebožky matky Machové, která má ve hře nezanedbatelnou roli (podpisuje závěť, sděluje kdo je skutečným dědicem statku) a to přesto, že už je prakticky mrtvá (i když přesto ještě trochu žije) a která přesto není obsazena živou herečkou. Úspora lidských zdrojů, která tím byla dosažena, patří k vrcholům Cimrmanovy personální práce. 

 

 

 

Žánr: Komedie

Země původu: ČR

Rok výroby: 1997

Režie: Ladislav Smoljak 

 

 

 

Údaje o DVD: 

 

Délka: 95 minut

Formát obrazu: 4:3

Typ disku: DVD5