Amercom – Encyklopedie II. světové války 3 – Bitva o Británii

Přiznávám se dobrovolně, občas nestíháme aktuální informace a doháníme zpětně. Byl jsem docela překvapený, když sehnat aktuální, v pondělí 29. září 2008 vydané již 3. pokračování Encyklopedie II. světové války z vydavatelství Amercom byl docela problém. Tentokrát jen papírové listy do minule vydaného pořadače a DVD s názvem Bitva o Británii za obvyklou (zatím?) cenu 99,- Kč.

DVD poněkud předbíhá tištěnou podobu Encyklopedie, stejně jako minule. Oněch pár listů nese název Pád Francie květen – červen 1940. Jednotlivé kapitoly Historie nesou názvy Podivná válka; Závod k Norským fjordům; Hitlerovo tažení na Západě; Čechoslováci a Poláci při obraně Francie; Vichistická Francie a svobodní Francouzi. Další částí je sekce Militarie, která je tentokrát věnována tankům roku 1940 a Kalendárium se zabývá nejdůležitějšími událostmi listopadu a prosince 1939.

 

V dalším čísle bychom měli najít kapitoly Operace „Lvoun“, Bitva o Británii a Čechoslováci a Poláci v bitvě o Británii.

 

Jak ale již bylo řečeno, touto leteckou bitvou se zabývá DVD už nynější, přiložené k tomuto číslu. Obal (klasická „tlustá“ krabička) uvádí:

 

Německo se připravuje k invazi do Velké Británie, a proto se snaží ovládnout Lamanšský průliv a získat převahu ve vzdušném prostoru. Po počátečních úspěších však piloti Luftwaffe zjišťují, že mají co do činění s odhodlaným protivníkem – přestože je RAF již na pokraji porážky, obrovské nasazení a hrdinství britských, ale také československých, polských i jiných letců opírajících se o skvělou pozemní podporu včetně radarů nakonec vede k první porážce německých vojsk ve 2. světové válce.

 

 

 

Pod českým (i polským) dabingem je slyšet původní komentář, což docela ruší. Barevné jsou pochopitelně dotáčky, archivní materiály jsou většinou černobílé, na spodním okraji obrazu se třepotá „kazový“ proužek, přecházející i v černobílých materiálech do barevných tónů.

 

Žánr: Válečný / Dokument

Délka: 50 minut

Rok vzniku: 1998

Režie: Ross Bradley

Scénář: Bob Carruthers

 

 

 

Produkce: Bob Carruthers, Gary Russell, Lara Lowe, Tracey Caines, Clare Gambold

Hudba: Paul Farrer

Kamera: Iain Smith

Společnost: Cromwell Productions

Hrají: Mike Leighton (vypravěč – v češtině Tomáš Jirman), váleční veteráni

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný