Šíp – Casper

Šíp protentokrát opouští ve čtvrtek 3. října 2008 vody domácího filmu a sáhne pro rodinný film Casper. Údajná cena 52,- Kč se nepotvrdila, zůstalo stále stejných 49,- Kč. V minulosti jsme s tímto hrdinou měli několikrát možnost se setkat (Casper – první kouzlo, Casper a strašidelné Vánoce nebo Casper – strašidelná škola).

Všechny předchozí uvedené případy se týkají čistě animovaného podoby, očekávaný film je ale v provedení živí herci + animace a myslím, že se dá tvrdit, že toto provedení si získalo největší popularitu a oblibu.

Půvabná duchařská komedie z produkční dílny Stevena Spielberga vypráví příběh rodiny, která se nastěhuje do nového domova. Všichni jsou šťastni až do té doby, než se začnou v domě objevovat zlí duchové. Z nesnází jim pomůže dobrý duch Casper. Skvělé triky, špičková animace i hvězdná herecká účast zaručují podívanou pro malé i velké.

Chamtivá Carrigan Crittenden zuří, když zjistí, že její otec odkázal veškerý majetek na dobročinné účely a jí odkázal pouze starý dům poblíž vesničky Friendship. Když v záchvatu vzteku hodí závěť do krbu, objeví se tajné písmo s informací o pokladu, který je v domě ukryt. Kromě pokladu se však v opuštěném strašidelném domě ukrývá také malý duch Casper a jeho tři druhové, zlomyslní týpci Smraďoch, Tlusťoch a Pérák. Carrigan a její milenec Dibs se sice pokusí s pomocí vymítačů a krotitelů duchů dům očistit, jejich snahy jsou však marné. Casper, který marně hledá kamaráda, zahlédne v televizi psychiatra Jamese Harveyho a jeho malou dcerku Kate. Zatímco doktor je údajně odborníkem na terapii duchů, Casperovi se na první pohled zalíbí jeho dcerka. Nenápadně navede Carrigan, aby si doktora najala. James její nabídku přijme, ale Kat není příliš nadšená, protože to znamená další stěhování, už deváté za poslední dva roky.

<pChtěla by se už konečně usadit a mít kamrády. Její otec však nepřestává hledat svou zemřelou manželku Amelii, která podle něj bloudí světem jako neusmířená duše. První setkání dopadne stejně jako vždy. Kat s křikem uteče. A panice propadne i James, kterého notně potrápí trojice zlomyslných duchů. Postupně se však situace uklidní. James s duchy uzavře příměří, když slíbí, že jim pomůže od Carrigan – výměnou za slib, že oni mu umožní setkání s duchem Amelie, který ovšem nehodlají dodržet. Casper se pomalu sbližuje s Kat, vezme ji na noční let nad mořem a pak jí na starém majáku vypráví o sobě a o tom, že si vůbec nepamatuje na svůj předchozí život. S pomocí hraček, které dívka najde na půdě, si však malý duch vzpomene na to, jak jako malý kluk neposlechl tatínka, nastydl a umřel.

Z novin pak dívka zjistí, že jeho otec byl vynálezce, který vymyslel přístroj na oživování mrtvých. Látky potřebné k oživení je však málo, jen na jedno použití. Situace se stane vážnou, když se Carrigan pokusí zabít svého milence, aby pro ni mohl krást, ale sama se přitom zabije a stane se duchem. Trojice duchů zase zabije Jamese, protože by ho chtěli jako nového kamaráda. Casper, který se chtěl s pomocí přístroje vrátit mezi živé, však pochopí, že Kat potřebuje otce a rozhodne se využít jedinou dávku k tomu, aby oživil Jamese. Během halloweenového večírku, který se koná ve strašidelném domě, se každý po zásluze dočká zasloužené odměny.

Žánr: Komedie / Rodinný / Fantasy

Země původu: USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 100 minut

Původní název: Casper

Světová premiéra: 26. května 1995 – USA

Režie: Brad Silberling

Námět: Joseph Oriolo, Symour Reit

Scénář: Sherri Stoner, Deanna Oliver

Produkce: Paul Deason, Jeff Franklin, Gerald R. Molen, Jeffrey A. Montgomery, Steven Spielberg, Steve Waterman, Colin Wilson

Hudba: Ray Colcord, James Horner

Kamera: Dean Cundey

Společnost: Universal Pictures / Amblin Entertainment / The Harvey Entertainment Company

Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA / Rockport, Maine, USA / Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA

Hrají: Chauncey Leopardi (Nicky), Spencer Vrooman (Andreas), Malachi Pearson (hlas Casper McFadden), Cathy Moriarty (Carrigan Crittendenová), Eric Idle (Paul ‚Dibbs‘ Plutzker), Ben Stein (pan Rugg), Don Novello (otec), Fred Rogers (pan Rogers), Terry Murphy (sama sebe), Bill Pullman (Dr. James Harvey), Christina Ricci Kathleen ‚Kat‘ Harveyová), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky (napevno u angličtiny, vypínatelné u češtiny)

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný