Atypfilm – Timur a jeho parta

Zatímco my jsme měli Mirka Dušína a Rychlé šípy, na východ od nás měli Timura a jeho partu. Ve čtvrtek 16. října 2008 se díky Atypfilmu s příhodami tohoto hrdiny dřívější povinné četby za 49,- Kč budeme moci seznámit prostřednictvím pamětnického filmu o klukovské partě, která během 2. světové války tajně pomáhá rodinám, jejichž členové bojují nebo padli na frontě.Reedice vyšla ve čtvrtek 11. prosince 2008.

O filmu z Rudého práva, rok 1948:

 

Timur a jeho parta je snímek, který pobaví a rozveselí i největšího mrzouta. Je svědectvím o tom, že sovětští kluci jsou jako jinde na světe: zvědaví, vynalézaví, nadšení pro technické objevy, všeteční a paličatí, ale také svědomití, milí, upřímní, odvážní, oddaní své klukovské partě a obětavě kamarádští.

 

 

 

Sovětský film o klukovské partě, která si předsevzala pomáhat rodinám, jejichž členové bojují na frontě. V plnění tohoto úkolu jí brání skupina kluků, poslouchající rozkazy svého klackovitého vůdce Míšky Kvakina, který však po několika lekcích pochopí nesprávnost svého počínání a přejde i s celou partou na Timurovu stranu. Kouzlo tohoto filmu, stejně jako všech ostatních sovětských filmů o mládeži i pro mládež z téhož období tkví ve způsobu jeho podání: je sice určen pro pobavení a výchovu mladého publika, ale dovede okouzlit i dospělého diváka a přenést ho na chvíli do jeho mladistvých let. Proto mu rádi promíjíme některá hluchá místa i slabiny, spadající na vrub scénáře, příliš počítajícího se znalostí známé literární předlohy, a s radostí se vžíváme do osudu jeho kolektivu, podaného dosti bezpečně se pohybujícími mladými herci, vědomého si svých povinností a přece neztrácejícího nic ze svých klukovských vlastností: živosti, odvážnosti a důmyslnosti. Idea filmu je podána prostou a jasně srozumitelnou, ale nenásilnou formou.

 

Žánr: Dětský / Akční

Země původu: Sovětský svaz

Rok vzniku: 1940

Délka: 75 minut

Původní název: Тимур и егo команда / Timur and His Team

Světová premiéra: 31. prosince 1940

Režie: Alexandr Razumnyj

Námět: Arkadij Gajdar (stejnojmenný román)

Scénář: Arkadij Gajdar

Hudba: Lev Švarc

Kamera: Pjotr Jermolov

Společnost: Sojuzdětfilm

Matáčeno: Kujbyšev

 

 

 

Hrají: Pjotr Savin (Ing. georgij Garajev), Livij Ščipačjov (jeho synovec Timur), Nikolaj Anněnkov (plukovník Alexandrov), Jekatěrina Děrevščikova (jeho dcera Žeňa), Marina Kovaljova (jeho dcera Olga), Nikolaj Kutuzov (Glejka), Igor Smirnov ( Simakov), Boris Jaseň (jejich protivník Miška Kvakin), Lev Potěmkin (doktor Kolokolčikov), Viktor Seleznjov, P. Grochovskij, Saša Pupko, Jelena Muzil, Jelena Maksimova

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus:

 

Сюжет: Тимур и егo команда

Девочка Женя, дочь командира полка Александрова, вместе со старшей сестрой Ольгой приезжает на дачу. Здесь она знакомится с Тимуром – командиром местной группы пионеров, помогающей людям, в особенности старикам и семьям красноармейцев: то дров наколют, то воду из колодца наберут, то пропавшую козу найдут. Ольга почему-то принимает Тимура за хулигана и запрещает младшей сестре общаться с ним, хотя Тимур и его небольшая команда ведут борьбу с настоящими хулиганами – «атаманом» Квакиным, Фигурой и их компанией, совершающей ночные «набеги» на сады дачников…

 

 

 

Сценарий фильма был написан Аркадием Гайдаром до создания одноимённой повести, главные герои – Тимур и Женя – названы в честь сына автора от первого брака и приёмной дочери от второго.

 

Съёмки фильма происходили в Куйбышеве.

 

В 1942 году на экраны вышло снятое режиссёрами Александром Разумным и Львом Кулешовым по сценарию Аркадия Гайдара продолжение фильма – «Клятва Тимура» – с тем же актёрским составом.

 

Жанры: Кино для детей, Ретро

Страна: СССР

Год: 1940

Премьера: 31 декабря 1940 года

Длительность: 80 мин.

Режиссёр: Александр Ефимович Разумный

Автор сценария: Аркадий Гайдар

Оператор: Пётр Ермолов

Композитор: Лев Шварц

Художник: Иван Степанов

Кинокомпания: Союздетфильм

В ролях: Ливий Щипачёв (Тимур), Екатерина Деревщикова (Женя), Марина Ковалёва (Ольга, сестра Жени), Борис Ясень (Мишка Квакин), Саша Пупко, Игорь Смирнов, Пётр Савин (Георгий Гараев, дядя Тимура), Николай Анненков (комполка Александров, отец Жени и Ольги), Лев Потёмкин (доктор Колокольчиков), Виктор Селезнёв, Елена Музиль, Елена Максимова (молочница)

 

Звуковой формат: Dolby Digital 2.0

Языки: Russian

Субтитры: No Subtitles

Формат: 4:3, Black & White