Legendy českého filmu – Mravnost nade vše

Mravnost nade vše, to není název parodie na chování některých současných českých politků (jak by se snad někdo mohl domnívat), ale jméno české komedie s Hugo Haasem, která vyjde v edici Legendy českého filmu v sobotu 18. října 2008 za 49,- Kč.

Hlavní postavou příběhu je profesor Karas, vůdčí osobnost sdružení pro povznesení obecné morálky, vážený muž široko daleko známý nekompromisními názory, které lze shrnout jedinou větou – Mravnost nade vše. V tomto duchu vede nejen své žáky, ale železnou rukou diktátora také svou rodinu. Jednoho dne se však Karasovi ohlásí nečekaná návštěva. Jeho nemanželská dcera Věra, živý důkaz jeho mladické nerozvážnosti. Karas si uvědomí, že by mohla zcela zničit jeho "image" bojovníka za mravopočestnost a rozhodne její existenci utajit. To ovšem netuší, že si Věra najde práci jako vychovatelka v jeho vlastní rodině.

A pak už se všechno jen a jen zamotává. Zatímco Karasova dcera se zamiluje do sochaře Konráda, který pracuje na bustě pana profesora, do Věry se zamiluje mladý doktor Jílovský. Zvláštní chování pana profesora k nové vychovatelce však neunikne pozornosti rodiny a bohužel ani doktora Jílovského, který začne žárlit. Napětí roste a jediný, kdo si ničeho nevšimne, je sám Karas, který marně přemýšlí jak celou situaci rodině sdělit co nejšetrněji. Zmatek vyvrcholí ve chvíli, kdy je Karas celou rodinou tajně sledován, kterak v noci pokradmu opouští Věřin pokoj.
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1936
Žánr: Komedie
Režie: Martin Frič
Hrají: Hugo Haas, Světla Svozilová, Adina Mandlová, Jiří Hlinomaz, Ladislav Boháč, Saša Rašilov st., Věra Ferbasová, Mirko Eliáš, Zdeňka Baldová, Marie Ptáková, Marie Pilská, Milada Gampeová, Marie Ježková, Elsa Vetešníková, Marie Marková – Nekolová, Terezie Třebovská, Marie Häusslerová, Miro Bernát, Rudolf Milič, Josef Oliak, F. X. Mlejnek