Filmhouse – Hraniční čára

 

Pokračování filmu Přání smrti jsme se zatím nedočkali, ale Filmhouse v edici Filmové návraty nám Charlese Bronsona nabídne ve středu 22. října 2008 v jiném filmu – Hraniční čára za 49,- Kč. Odhodlaný pohraničník na americko-mexické hranici, který se snaží zastavit pašování lidí a současně pátrá po vrahovi svého kolegy. 

 

Přes mexicko-americkou hranici přecházejí tajně stovky chudých Mexičanů, kteří hledají ve Spojených státech práci. Příslušníci pohraničních hlídek se snaží proti pašování lidí bojovat, na úspěšný zákrok však mají málo lidí. Pohraničníci ze stanice La Mesa se vydají k sousední stanici, kde se očekává přechod velké skupiny. V La Mase zůstane pouze jediný pohraničník, zkušený Scooter Jackson. Ten během běžné silniční kontroly narazí na náklaďák, pašující přes hranice skupinu Mexičanů pod vedením bývalého mariňáka Hotchkinse. Ten pohraničníka chladnokrevně zastřelí a protože střely z brokovnice zasáhly a zranily také malého mexického chlapce Benita Moralese, bez zaváhání zastřelí také jeho.

 

Do vyšetřování vraždy se pustí nejen neústupný velitel pohraniční stanice Jeb Maynard, který je odhodlán najít vraha svého kolegy a přítele za každou cenu, ale také FBI, která nevěří, že šlo o pašování lidí, ale o drogy. Jeb si na místě vraždy všimne podrážky s trhlinou a v kapse zastřeleného chlapce objeví adresu jeho matky Eleny, která tu ilegálně pracuje. Zatímco se rozjíždí pátrání, Hotchkins dopraví Mexičany na ranč svého komplice Richardse, kde jsou pak Mexičané jako levná pracovní síla rozesíláni podle požadavků jednotlivých "zákazníků" do různých měst. Hotchkins popře, že by k vraždě pohraničníka došlo na místě jeho přechodu a zatímco jeho partner Arturo rychle pošle svědky vraždy do Chicaga, Hotchkins se zbaví náklaďáku a s ním chladnokrevně odstraní i jeho řidiče. Mezitím Jeb zruší všechny dovolené a rozjede pátrání. Sám vyhledá Benitovu matku Elenu a pokusí se získat její pomoc. Přestože žena zpočátku odmítá, nakonec souhlasí, že společně s Jebem ještě jednou přejde přes hranici. Cesta začíná v Tiujaně, kde Elena kontaktuje zprostředkovatele, mexického policistu.

 

Dostanou se do skupiny, kterou má převést přes hranice Arturo. Jeb u něj sice zahlédne infrahled zavražděného Jacksona, skupina je však odhalena a zatčena dřív, než se stačí dostat na stopu Hotchkinsovi. Díky mladému Jimmovi se okruh podezřelých zúží na šest pěstitelů v kraji. Pohraničníci je postupně navštíví a na dvoře Richardsova ranče objeví otisk poškozené podrážky. Jeb si počíhá na Artura a donutí ho přiznat chystanou velkou akci, při níž by se přes hranice mělo dostat přes dva tisíce Mexičanů. Pohraničníci obsadí Richardsův ranč a postupně pochytají všechny ilegální imigranty. Hotchkins však léčku odhalí a pasti se vyhne. Jeb ho však nehodlá nechat uniknout a pustí se za ním.

A hlas diváckého lidu:

Skvělý herecký výkon Charlese Bronsona a Eda Harrise… Asi nejlepší zpracování tématu mexikánů, emigrujících do USA…

Žánr: Drama / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1980

Délka: 100 minut

Původní název: Borderline

Světová premiéra: 31. října 1980 – New York, USA

Režie: Jerrold Freedman

Scénář: Jerrold Freedman, Steve Kline

Produkce: James Nelson, Octavio Elías

Hudba: Gil Melle

Kamera: Tak Fujimoto

Společnost: Incorporated Television Company, Lord Grade

Natáčeno: San Diego, Kalifornie, USA

Hrají: Charles Bronson (Jeb Maynard), Bruno Kirby (Jimmy Fante), Bert Remsen (Carl J. Richards), Michael Lerner (Henry Lydell), Kenneth McMillan (Malcolm Wallace), Ed Harris (Hotchkiss), Karmin Murcelo (Elena Moralesová), Enrique Castillo (Arturo), Wilford Brimley (Scooter Jackson), Norman Alden (Willie Lambert), James Victor (Mirandez), Panchito Gómez (Benito Morales), John Ashton (Charlie Monroe), Lawrence P. Casey (Andy Davis), Charles Cyphers (Ski), John Roselius (agent FBI), Murray MacLeod (agent FBI), Jerry DeWilde (policejní fotograf), Katherine Pass (Stineová), Virgil Frye (vůdce banditů), Luis Contreras (bandita), Eduardo Ricard (mexický policista), a další

 

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: neuveden