MF Dnes – Akt

 

Ve čtvrtek 23. řjna 2008 vychází  v MF Dnes další hra Divadla Járy Cimrmana Akt. Cena 49,- Kč. Jedná se o příběh jedné rodiny, resp. rodičů a jejich dospělých synů, kteří se po létech sešli, aby se dozvěděli, kým vlastně jsou. 

 

 

Slovo upravovatele: Jednoaktová hra "Úžas žandarma Kovandy", kterou uvádíme pod kratším názvem "AKT", byla napsána v letech 1910-11. Za CIMRMANOVA života byla provedena pokud víme, pouze jednou, a to v r. 1913 u příležitosti otevření restaurace Labuť v Tanvaldu. Hra se zdála tehdejším divákům cynická, vulgární, nepravděpodobná a málo vlastenecká, takže zcela propadla.

 

 

 

Při vzpomínkovém projevu nad hrobem Ladislava Stroupežnického CIMRMAN řekl: "Moje dramata, Mistře, setkávají se s ještě hlubším nepochopením než vaši Naši furianti. Já však věřím, že náš národ si nakonec jako vždycky dá říci a oba nás pochopí". Jeho slova se naplnila až naší premiérou v roce 1967 na jevišti Malostranské besedy. Má adaptace posunula hru do současnosti, jinak jsem nedělal podstatnějších změn, až na dva případy: místo "bouchnu" dávám výstižnější "praštím" a místo Žílova zvolání "Chlapci, táhněte zase po svých" dávám výmluvnější "Chlapci, mám z vás radost". 

Zdeněk Svěrák 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na premiéru hry vzpomínají hlasvní protagonisté po létech takto:  "Hráli jsme to se strašnou trémou. Pamatuju si, že paní režisérka nám tehdy dala nějaký prášek a my jsme po něm dostali průjem," vzpomíná na divadelní začátky Zdeněk Svěrák. 

 

 

 

Hrají: Jaroslav Weigel, Miloň Čepelka, Ladislav Smoljak, Jan Hraběta, Zdeněk Svěrák (1997)

Režie: Ladislav Smoljak