Aha! – Setkání v červenci

Středeční Aha! z české tvorby na 30. července 2008 vybralo Setkání v červenci za 44,- Kč, úsměvný příběh o jedné romantické prázdninové lásce, přátelství a životních hodnotách.

Problémový student Jakub na střední škole těžce bojuje s angličtinou. Má ovšem movité rodiče, a ti pro synka nelitují peněz. Zaplatí mu prázdninový pobyt v jazykovém táboře CKM, kde se má připravit na reparát. Když mladík dorazí na místo, zažije otřes: jeho lektorkou je nenáviděná mladá rozvedená profesorka Klára Fišerová, právě ta, která ho nechala propadnout! Navíc má s sebou pětiletého synka Davida, a ten je pěkné kvítko.

Ani jeden z nich nemá z nečekaného setkání radost, nadšen je ale David, který si Jakuba velmi oblíbí. Jakub se rozhodne učitelce pomstít a začne s chlapcovou „převýchovou.“ Díky malému rošťákovi se ale vztah učitelky a studenta začne postupně měnit. Prostředí krásného zámečku, kde se kurs koná, a zejména vliv malého Davida postupně nahlodává antipatie mezi Jakubem a Klárou, až se celá věc Jakubovi vymkne z ruky i ze srdce.

Když Klára konfrontuje Jakubovu přirozenost se snobským Edou, který si chce Kláru vzít, uvědomí si, že jejich vztah přerostl do citu mnohem silnějšího. Prožívá s Jakubem uprostřed krásného léta chvíle skutečného štěstí a lásky, přestože si uvědomuje křehkost takového citu i to, že nemůže trvat věčně. Když se pokusí vztah ukončit a zámek opustit, přesvědčí ji David, aby se vrátila.

A opět Kino, číslo 13 ročníku XXXIII. ze 27. června 1978. Na straně 6 je informace o souběžně natáčených filmech režiséra Karla Kachyni – Čekání na déšť a Setkání v červenci. Tomu druhému je věnováno několik odstavců:

Ve filmu, který vznikl ve spolupráci režiséra Kachyni se scénáristou Otou Hofmanem, jde o vztah mladé učitelky gymnázia a jejího žáka. Z původního nepřátelského vztahu, vyplývajícího z pedagogického konfliktu mezi učitelem a žákem, se vyvine na prázdninovém kursu angličtiny hluboký milostný vztah. Důležitou postavou je zde učitelčin syn z rozvedeného manželství, který uzavře se studentem Jakubem neobyčejně pevné kamarádské pouto. Příběh není rezignací na oblast mladické romantiky, naopak je to protest proti konzumnímu pojímání života.

Na červenec to byla loni neobvyklá zima, znepříjemněná večerní vlhkostí jinak krásných lesů v okolí zámku Roztež. Pozornost všech přítomných poutal vchod do zámku, před nímž stál malý otlučený fiátek. Za chvíli v něm má odjet mladičká učitelka Daniela Kolářová se svým filmovým synem Tomášem Holým.

„…někdo z nás musí mít rozum,“ říká na chlapcovy námitky. „Já mám rozum,“ ohrazuje se syn. „Jo, a ještě dva,“ usadí ho matka. Přibouchnutí dvířek, startování motoru, odjezd…

„Ten kluk je obrovský herecký talent,“ šeptají mi ze štábu. Konečně má kameraman Jan Čuřík natočeno několik záběrů, osmiletý Tomáš je zabalen do tlusté deky. Daniela Kolářová má chvíli pauzu.

Co si myslíte o tématu, v němž hrajete halvní roli? „Myslím, že je to dost odvážné“, říká. „A odvážná musí být především ta mladá žena. Vždyť citovým vztahem ke svému žákovi riskuje spoustu věcí. Jako učitelka musí především očekávat odsouzení ze společenského hlediska. Kromě toho ztratí svého partnera, který má určité společenské postavení. I když právě povaha tohoto muže, který navíc nemá příliš rád jejího syna, ovlivní její jednání. Jakub má hezký, kamarádský vztah k malému Davidovi, a proto Klára riskuje i to, že pro spoustu lidí bude směšná.“

Jak se vám Klára hraje? „Je to zajímavá role, ohraničená vlastním intelektem, vlastními touhami. Postava Kláry mi vyhovuje hlavně proto, že ví, co chce.“

Před kameru zajíždí elegantní Svatopluk Matyášv chrysleru, Klářin nápadník; před záběrem ještě s Danielou Kolářovou a režisérem zkouší svůj dialog.

Když osvětlovači zhášejí a uklízejí reflektory a zámek Roztež upadá do tmy, blíží se ručičky na hodinkách k půlnoci.

Tolik z reportáže Olgy Hrivňákové před premiérou filmu v kinech.

Žánr: Komedie / Drama / Romantický

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1978

Délka: 84 min.

Premiéra v kinech ČR: 1. července 1978

Režie: Karel Kachyňa

Scénář: Ota Hofman, Karel Kachyňa

Produkce: Miloš Stejskal, Karel Vejřík

Hudba: Zdeněk Liška

Kamera: Jan Čuřík

Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Vladimíra Kaliny

Natáčeno: Roztěž

Hrají: Daniela Kolářová (Klára), Oldřich Kaiser (Jakub), Tomáš Holý (David), Svatopluk Matyáš (Eda), Vlasta Fabiánová (Edova matka), Emma Černá (učitelka), Roman Čada (Tomáš), Jaroslav Drbohlav (učitel ruštiny), Don Sparling (učitel angličtiny), Barbora Štěpánová, Milada Vnuková, Lenka Pichlíková, Hana Kazdová, Daniela Vacková, Zuzana Fišerová, Dana Bartůňková, Vladimíra Wackenreuterová, Hana Bauerová, Dagmar Čárová, Petr Bednář, Richard Maška, Michal Pešek, Pavel Marek

Údaje o DVD (vydavatel Bonton Film – Centrum českého videa):

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Daniela Kolářová, Eliška Kachyňová-Nová)