Filmag horor 26 – Expres hrůzy

Filmag na obálce hororové edice začal zveřejňovat dlouhodobější přehled plánovaných pamětnických skvostů, takže víme, že například ve středu 30. října 2008 se na pultech ocitne film Expres hrůzy za 45,- Kč. Vagony obchází děsivá smrt. Peter Cushnig a Christopher Lee opět spolu!

Oficiální text v mateřštině nemáme k dispozici, vyjděme z překladu dostupných informací.

 

Roku 1906 anglický antropolog, profesor Alexander Saxton, objeví v Mandžusku-Sečuánu zmrazené monstrum, o kterém se domnívá, že by mohlo představovat chybějící vývojový článek. Proto ho chce dovést k výzkumům do Evropy pomocí Transsibiřské magistrály. Ovšem monstrum má na průběh zájezdu poněkud odlišný názor a ve vlaku začne provozovat mezi cestujícími řeznické řemeslo.

 

A dejme prostor i komentářům těch, co již viděli:

 

Perfektní snímek ze sedmdesátých let, prakticky celý se odehrávající ve stísněných prostorách vlaku jedoucího z Číny do Ruska. Cesta po Transsibiřské magistrále není žádný med i bez toho, aniž by s vámi ve vlaku cestovalo koncentrované zlo, pokud se však proti němu postaví dvojice Christopher Lee & Peter Cushing, bude to souboj lítý. V jednoduché lokaci vlaku jedoucího rozlehlou pustinou, kde vám nikdo nepomůže, se odehrává standardní hororová hra na téma „kdo jedl z mého talířku", která je však natočena s maximální působivostí.

 

Profesor Saxton převáží miliony let starou fosilii, která, jak se brzo ukáže, není zas až tak moc mrtvá. Ve vlaku postupně přibývá mrtvol s podivně bílýma očima a poškozeným mozkem. Vše ale pokračuje i ve chvíli, kdy je netvor zabit… Monstrum je dostatečně děsivé i dnes a i po dějovém zlomu se napětí nevytrácí, i nadále se jedná o výtečnou podívanou. Lví podíl na tom mají hlavně všichni herci, působivá je i hudba a taky rudé oči Zla sevřou divákovi hrdlo. A v závěru se pak dostane ke slovu i černý humor v podání Tellyho Savalase, který si svého vodkou napojeného důstojníka opravdu vychutnal. Nepřehlédnutelná stránka v tlusté učebnici hororu.

 

A nyní můžeme přidat i oficiální text: 

Linka do pekla vyjíždí v 8:15. Připravte se! Anglický antropolog, profesor Saxton objevuje v čínské pustině fosilii zvláštního tvora podobného člověku a rozhodne se převézt jej do své rodné země. Při transportu legendární transsibiřskou magistrálou však dojde k řadě nevysvětlitelných událostí, vrcholících smrtí několika pasažérů. Společně s doktorem Wellsem se musí profesor pokusit vypátrat zdroj vražd. A to dříve, než se v expresu rozpoutá opravdová hrůza… 

Žánr: Horor / Mysteriozní / Sci-fi

Země původu: Velká Británie / Španělsko

Rok vzniku: 1973

Původní název: Panico en el Transiberiano (Horror Express)

Délka: 88 minut

Režie: Eugenio Martín

Scénář: Arnaud d’Usseau, Julian Zimet

Produkce: Bernard Gordon, Gregorio Sacristán

Hudba: John Cacavas

Kamera: Alejandro Ulloa

Společnost: Benmar Productions / Granada Films

Natáčeno: Estudios Madrid 70, Daganzo, Madrid, Španělsko / Navacerrada Port, Navacerrada, Madrid, Španělsko

 

Hrají: Christopher Lee (Sir Alexander Saxton), Peter Cushing (Dr. Wells), Alberto de Mendoza (Father Pujardov), Silvia Tortosa (hraběnka Irina Petrovská), Julio Peña (inspektor Mirov), Ángel del Pozo (Jevtušenko) , Helga Liné (Nataša), Alice Reinheart (slečna Jonesová), José Jaspe (průvodčí Koněv), George Rigaud (hrabě Maryan Petrovski), Víctor Israel (nosič zavazadel), Faith Clift (američan-cestující), Juan Olaguivel (stvůra), Barta Barri (první telegrafista), Peter Beckman, Hiroshi Kitatawa (Krasinsky), Vicente Roca (přednosta stanice), José Canalejas (ruská stráž), José Marco (Vorkin), Allen Russell (kapitán O’Hagan), Telly Savalas (kapitán Kazan), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky napevno s anglickým zvukem

Obraz: barevný 4:3 (disk na úvod obsahuje žádost o omluvu snížené kvality obrazu a zvuku)

Bonus: z naší nabídky

 

E-shop Řitka video s.r.o.