MF Dnes – Hity 1977 (CD)

 

Jaké hity dobývaly hitparády v roce 1977, kdy v Československu vznikla Charta77? Deník MF DNES připravil exkluzivní kolekci hitů, druhou ze série mapující hudbu v politicky důležitých letech. CD Hity a události 1977 vyjde pozítří, v sobotu 3. května 2008 za 79,– Kč. Součástí balíčku bude opět kromě CD brožurka. 

 

Události roku 1977:

 

Politika: 8. ledna obdržel prezident republiky Gustáv Husák a generální tajemník KSČ text Prohlášení Charty 77. Prezidentem USA se stal Jimmy Carter. Konají se první demokratické parlamentní volby ve Španělsku. Pákistánský islámský generál Muhammad Zia ul-Haq provedl státní převrat v zemi a ujal se diktátorské vlády v Pákistánu. Colonel Mengistu Haile Mariam stal prezidentem Ethiopie. Somálci vpadli do Ogadenu, ale byli se sovětskou pomocí vyhnáni. 

 

Věda a technika: Steve Jobs v garáži zakladá firmu Apple Computer. V únoru 1977 se mikropočítač Apple II objevil na pultech obchodů s elektronikou a způsobil senzaci. Neil Larson, v roce 1977 vytvořil program jménem TRS-80, který se stal jedním z předchůdců webového prohlížeče. 18. února první raketoplán, nazvaný na přání fanoušků seriálu Star Trek Enterprise, se na hřbetě letounu Boeing 747 poprvé proletěl, za hranice atmosféry se ale nikdy nepodíval. 18. června se uskutečnil testovací model raketoplánu Enterprise, připevněn k Boeingu 747, první let s posádkou. 18. září vesmírná Sonda Voyager I pořídila první společnou fotografii Země a Měsíce. 29. září Sovětská vesmírná stanice Saljut 6 byla vynesena na oběžnou dráhu kolem Země. 

 

Rok 1977 v českém filmu – V roce 1977 byly natočeny například tyto filmy: Adéla ještě nevečeřela, Jak se budí princezny, Ať žijí duchové, Jak se točí Rozmarýny, Faustův dům, Osada havranů, Příhody Ferdy Mravence, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jen ho nechte, ať se bojí, Já to tedy beru, šéfe!, Což takhle dát si špenát, Příběh lásky a cti, Zítra vstanu a opařím se čajem… 

 

Rok 1977 ve světovém filmu – v roce 1977 byly natočeny například tyto filmy: Blízká setkání třetího druhu, Hvězdné války, Sedmá rota za úplňku, Pumping Iron, Z pohledu nočního vrátného, Muž se železnou maskou, Hitlerova kariéra, Krásná země, Abba ve filmu, Ten prokletý obrněný vlak, Mzda strachu, Smrt darebáka, Vlasy, Charleston… 

 

Tracklist: 

 

01. ABBA – The Name Of The Game

02. Karel Gott – Běž za svou láskou

03. Boney M. – Ma Baker

04. Věra Špinarová – Sluneční pobřeží

05. Baccara – Yes Sir, I Can Boogie

06. Petra Černocká – Mississippi

07. Hana Zagorová a Petr Rezek – Duhová víla

08. Donna Summer – I Feel Love

09. Jiří Korn – Robinson

10. Thelma Houston – Don´t Leave Me This Way

11. Hot Chocolate – So You Win Again

12. Commodores – Easy

13. Karel Zich – Máš chuť majoránky

14. Smokie – Living Next Door To Alice

15. Jiří Schelinger – Což takhle dát si špenát

16. Status Quo – Rockin´ All Over The World

17. Kiss – Hard Luck Woman

18. Modus – Úsměv

19. Michal Tučný – Sundej z hodin závaží

20. Žalman a spol. – Nezacházej, slunce