Legendy českého filmu – Roztomilý člověk

Další film s Oldřichem Novým – Roztomilý člověk – vyjde v edici Legendy českého filmu v úterý 4. listopadu 2008. Cena 49,- Kč.

Redaktor Viktor Bláha je muž plný fantazie a s radostí čeří poklidnou hladinu společenských vztahů výmysly, které pouští do světa a potěšeně pak sleduje, jak se jeho mistrné lži šíří mezi důvěřivci. Na jeho vtípky doplácejí nejen přátelé, zejména jeho spolubydlící Jan Valtera, ale také zcela neznámí lidé, kteří se mu „připletou do rány“ a netuší, že sebemenší jejich omyl spustí lavinu Bláhovy výřečnosti. Jenže jak se říká, všeho do času. Na oslavě svatby bývalého spolužáka Ivana Molendy napovídá z recese o ženichovi tolik výmyslů, že způsobí rozvrat mezi novomanželi. Rovnocennou partnerku však nalezne Viktor v novomanželčině přítelkyni Poldě, která oplývá stejnou představivostí jako on…

Lži se začnou obracet proti němu. Prohlásí o sobě, že je ženatý, a je nucen přivést svoji ženu. O pomoc požádá přítele Valteru. Aby napravil, co pokazil, uvede Viktor v rodině novomanželů na pravou míru všechny své lži. Právě když tvrdí, že je svobodný, přijde Valtera se svou sestrou, kterou vydává za Bláhovu manželku. Polda však ví své a vyslyší Viktorovu žádost o ruku. Na jejich svatbu ale nikdo nepřijde, všichni ji považují za novou lež.

Film byl natočen na základě humoristického románu F.X. Svobody „Kašpárek“ a poprvé byl uveden na Filmových žních ve Zlíně 30. 7. 1941.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1941

Délka: 87 minut

Premiéra v ČR: 4. července 1941

Režie: Martin Frič

Asistent režie: Eduard Šimáček

Námět: F. X. Svoboda (román Kašpárek)

Scénář: Karel Steklý

Vedoucí výroby: Karel Feix, Václav Dražil

Kamera: Václav Hanuš

Hudba: Josef Stelibský

Architekt: Alois Mecera

Střih: Jan Kohout

Zvuk: Antonín Rambousek

Společnost: Nationalfilm

Hrají: Oldřich Nový (redaktor Lokálního hlasatele Viktor Bláha), Ladislav Pešek (redaktor Jan Valtera), Nataša Gollová (Polda Krušinová), Lída Chválová (Karla Hašková, provdaná Molendová), Theodor Pištěk (stavitel Vitališ Hašek, otec Karly), Ella Nollová (babička Hašková), Raoul Schránil (ing. Ivan Molenda), Jaroslav Marvan (advokát JUDr. Kouřil), František Filipovský (Jaroslav Stárek, bratranec Karly), Antonín Zacpal (profesor Matoušek), Světla Svozilová (profesorová Matoušková), Zdeňka Baldová (vdova Malá), Blažena Slavíčková (Emilka, dcera Malé), Ferenc Futurista (správce zvířecího útulku Fretka), Marie Blažková (továrníková), Karel Hašler (šéfredaktor), Eva Svobodová (Valterova sestra), Bohuš Záhorský (redaktor), Jiří Vondrovič (redaktor), Bedřich Bozděch (redaktor), Josef Bělský (redaktor), Ferdinand Jarkovský (redakční sluha), Bolek Prchal (továrník)

Údaje o DVD:

Obraz: černobílý, PAL, 4:3

Zvuk: DD 2.0 česky

Titulky:  české pro neslyšící

Typ disku: DVD 5

Regiony: ALL

Bonusy: —