MF Dnes – Němý Bobeš aneb Český Tarzan

 

Ti, kteří si pravidelně každý čtvrtek kupují DVD s hrami Divadla Járy Cimrmana, které vychází v MF DNES, se zítra 6. listopadu 2008 dočkají hry Němý Bobeš aneb Český Tarzan. Výjimečně tato hra nenásleduje za úvodním vědeckým seminářem, ale seminář i hra se postupně střídají v průběhu celého děje. Divák má tak možnost nahlédnout do procesu restaurování Cimrmanova odkazu. Cena 49,- Kč

 

 

To, co se stalo s Cimrmanovou hrou Němý Bobeš, je výsledkem střetnutí dvou myšlenkových živlů: nezkrotého tvořivého pudu umělcova se stejně nezkrotným pudem malého českého samozásobitele. Zatímco na jedné straně vidíme obdivuhodné úsilí poznat a ztvárnit svět a dobrat se podstaty lidského konání, na druhé straně setkáváme se jen s přízemní snahou nasušit na zimu pár hub.

 

 

V případě Němého Bobše ten malý, zapšklý svět Josefa Padevěta bohužel vítězí. Smyslem naší práce bylo napravit, co se dá. Část vzácného díla jsme zachránili, část je již nenávratně ztracena. Kdyby se nám však podařila jediná věc, byli bychom spokojeni. Totiž, aby si každý divák po zhlédnutí našeho představení řekl: "A co já? Na čem já suším houby?"

L. Smoljak, Z. Svěrák  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě tří ucelených pasaží měli cimrmanologové při rekonstrukci Cimrmanova Němého Bobše k dispoici pouze tato slova: …již to v sobě nebudu dusit… Mikovec vrací se z pole a svalí s mohutným žuchnutím na stůl svůj… základ státu… je to šestnácterák… podá ho faráři… Krugeho, Schmieda a Wolfa v živém hovoru… první kolo, a hned premiér…pomoc, zloděj!… sluha odejde… včelička… pojď sem, Bobši… Zrekonstruovat na základě těchto několika útržků celou celovečerní hru – toť výkon geniálních vědců! 

 

 

 

Hrají: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jan Hraběta, Bořivoj Penc, Genadij Rumlena, Michal Weigel (1997)

Režie: Ladislav Smoljak 

 

Cena DVD 49 Kč je platná jen po předložení slevového kuponu, který získáte zakoupením deníku MF Dnes. DVD je v prodeji jeden týden od jeho vydání. Zákazníci, kteří nemají zájem o noviny, si mohou DVD zakoupit samostatně za plnou cenu 149 Kč pouze na servisních centrech vydavatelství MAFRA, a. s.